SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

Philip K. Dick - biografia

Philip K. Dick to bez wątpienia jeden z najważniejszych pisarzy science fiction XX wieku. A do tego: prawdopodobnie schizofrenik (utrzymywał, że czasem głowę przeszywa mu płomień), uzależniony od narkotyków i alkoholu. Każde ze swoich dzieci miał z inną żoną. Pisarz i jego siostra Jane urodzili się 16 grudnia 1928 r. w Chicago, sześć tygodni przed planowanym terminem porodu. Dziewczynka żyła tylko kilka tygodni – zmarła w dniu, który powinien być dniem narodzin bliźniąt. Ta tragedia odbiła się na całym życiu twórcy, a w jego książkach wielokrotnie pojawia się motyw widmowego bliźniaka.

Philip K. Dick i jego demony


Po rozwodzie rodziców Philip zamieszkał z mamą w Waszyngtonie, a później wrócił do Kalifornii. Problemy psychicznie miał już w młodości. W wieku 16 lat, ze względu na agorafobię, zaczął chodzić do psychiatry. Podczas studiów, czytając m.in. Platona, Philip K. Dick doszedł do wniosku, że świat nie jest całkowicie realny. Wierzył, że istnienie opiera się na wewnętrznej percepcji człowieka, która niekoniecznie odpowiada rzeczywistości zewnętrznej. Można przypuszczać, że w utwierdzaniu się w tych poglądach pomagały mu używki. Przez całe życie nie stronił od alkoholu i narkotyków. To wszystko razem, czyli konstrukcja psychiczna pisarza, jego przekonania i uzależnienia złożyły się na chorobę. Pisarz cierpiał (podobno) na schizofrenię paranoidalną. Izolował się od ludzi, miał urojenia i zachowywał się agresywnie. Nic dziwnego, że w życiu prywatnym też mu się nie układało. Dick miał trzy żony, a z każdą z nich po jednym dziecku. Pierwsze małżeństwo nie przetrwało nawet pół roku, a każde kolejne – 10 lat. Pisarz miał też za sobą próbę samobójczą. Po tym, jak rozwiódł się z trzecią żoną, zerwał z kochanką, stracił część przyjaciół i wygłosił na konwencie s-fi głośny referat o robotach i ludziach, nałykał się tabletek nasennych. W ostatniej chwili postanowił się jednak ratować. Przez większość życia Philip K. Dick jako pisarz nie cieszył się zbyt dużą sławą. Na pisaniu dorobił się dopiero pod koniec życia. To tyle z ciekawostek na temat Dicka. Teraz skupmy się na jego twórczości, która zapewne nie byłaby tak fantastyczna, gdyby nie powyższe.

Philip K. Dick na haju, czyli niezwykle twórczy umysł


To nie są żarty! W ciągu dwóch lat, gdy brał najwięcej środków psychoaktywnych, napisał aż 11 powieści i ok. 60 opowiadań! Zawarł w nich m.in. swój lęk przed nowymi technologiami i poczuciem bycia obserwowanym. Philip K. Dick książki wydawał od 1956 r. Wtedy to opublikował Słoneczną loterię. Popularność zdobył jednak nieco później. Jego Człowiek z wysokiego zamku (1961) zdobył nagrodę Hugo, a na podstawie powieści Czy androidy śnią o elektrycznych owcach (1968 r.) na początku lat ’80 nakręcono Łowcę androidów. Nie tylko tę książkę Dicka przeniesiono na duży ekran. Na podstawie twórczości tego znakomitego pisarza s-fi powstał też Raport mniejszości czy Pamięć absolutna.

44 powieści i 121 opowiadań Philipa K. Dicka


Philip K. Dick napisał 44 powieści i ok. 121 opowiadań. Wśród nich wymieńmy kilka ważnych książek, oto one: Marsjański poślizg w czasie, Możemy cię zbudować, Nasi przyjaciele z Frolixa 8, Słoneczna loteria, Czas poza czasem, Cudowna broń, Inwazja z Ganimedesa, Labirynt śmierci, Przez ciemne zwierciadło, Raport mniejszości, Kopia ojca, Wariant drugi, Oko na niebie czy Elektryczna mrówka. Philip K. Dick zmarł 2 marca 1982 r. po trzech zawałach serca i udarze. Od tego roku w USA przyznawana jest nagroda literacka jego imienia dla najlepszych utworów science fiction.

W księgarni internetowej Gandalf znajdziesz 74 książek, których autorem jest: Philip K. Dick. Dostępne formaty: miękka, twarda.
Tytuły autora dostępne są w kategoriach: Literatura piękna, fantastyka, fantastyka, literature, literatura piękna, fantastyka, książki na ekranie, lista bestsellerów wszech czasów, bestsellery wszech czasów, ebooki na ekranie.

Na książki autora Philip K. Dick mamy rabaty sięgające do 30%.
... ...
Zobacz więcej produktów