Kalendarze: tygodniowe, ze zdjęciami, ścienne | sklep Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Czym jest kalendarz?

Kalendarz to system organizowania dni w celach społecznych, religijnych, handlowych lub administracyjnych. Odbywa się to poprzez podawanie nazw okresów, zwykle dni, tygodni, miesięcy i lat. Data w takim systemie oznacza jeden, konkretny dzień. Kalendarz jest także fizycznym zapisem (często papierowym) takiego systemu.

Jak powstały kalendarze?

Do mierzenia czasu od tysięcy lat wykorzystuje się bieg słońca i księżyca – zdarzenia naturalne i regularnie się powtarzające. W społeczeństwach przednowoczesnych lunacja oraz rok były najczęściej używanymi jednostkami czasu. Pierwsze znane dziś kalendarze fizyczne pochodzą z Egiptu i Sumeru – wykonano je w epoce brązu. Wiele starożytnych systemów kalendarzowych na Bliskim Wschodzie, opartych na kalendarzu babilońskim, pochodzi z epoki żelaza. Również w starożytnej Grecji, w okresie hellenistycznym, opracowano liczne kalendarze, które później dały początek zarówno starożytnemu kalendarzowi rzymskiemu, jak i różnym kalendarzom hinduskim. Jednym z najdłużej obowiązujących w Europie był kalendarz juliański. Wprowadzono go w 45 roku p.n.e. na życzenie Juliusza Cezara. Rok trwał 365 dni, a co 4 lata wypadał przestępny. W IV w. n.e. zaczęto stosować podział miesięcy na tygodnie. Kalendarz ten zreformował w 1582 roku papież Grzegorz XIII, wprowadzając poprawkę w liczeniu lat przestępnych. To właśnie kalendarz gregoriański obowiązuje dziś w większości krajów. Juliański jest natomiast podstawą roku liturgicznego w Kościele Prawosławnym.

Kalendarz tygodniowy

Na Gandalf.com.pl znaleźć można różne rodzaje kalendarzy. Jednym z najpopularniejszych jest kalendarz tygodniowy. Ułatwia on planowanie zarówno pracy, jak i czasu wolnego. To dobry sposób na uporządkowanie codziennych spraw i przegląd planów krótkoterminowych. Korzystanie z kalendarza z tygodniami może być kluczem do Twojego sukcesu. Efektywne planowanie ułatwia osiągnięcie równowagi między życiem zawodowym i osobistym. Zapiski w kalendarzu tygodniowym pozwalają pamiętać o różnych zadaniach nawet wiele dni później.

Kalendarz z tygodniami – jaki wybrać?

Oferta kalendarzy tygodniowych jest bardzo bogata. Na początek warto zastanowić się, jaki układ bardziej nam odpowiada. Dni mogą być rozpisane w kolumnach lub wierszach. Najprostszy kalendarz z tygodniami zawierać będzie datę i dzień tygodnia, informacje o wschodzie i zachodzie słońca, imieninach oraz świętach. W sklepie internetowym Gandalf  znajdziesz również wiele kalendarzy tematycznych, np. ortograficzny, dla ogrodników, fanów Star Wars i podróżników. Możesz sięgnąć po kalendarze z tygodniami stworzone przez celebrytów, m. in. Annę Lewandowską, Ewę Chodakowską, Beatę Pawlikowską czy Dawida Kwiatkowskiego. Zawierają one piękne ilustracje, wiele ciekawostek, porad, inspirujących cytatów, przepisów i innych. Coraz większą popularnością cieszą się też planery tygodniowe, które nie mają dat – możesz wpisać je samodzielnie.

Kalendarz ścienny

Oprócz kalendarzy książkowych Gandalf.com.pl oferuje także kalendarze ścienne. Ułatwiają one organizację życia domowego. Umieszczone w widocznym miejscu pozwalają szybko sprawdzić datę, a także przypominają o najważniejszych wydarzeniach. Do wyboru masz różne rodzaje kalendarzy ściennych. Najprostsze to tzw. zdzieraki, które pokazują jedynie bieżący dzień. Na odwrocie każdej kartki znajdują się różnego rodzaju treści, zależne od tematyki kalendarza. Wygodniejszą opcją są kalendarze ścienne jednoplanszowe. Na jednym dużym plakacie widnieje kalendarium na cały rok. Większą popularnością cieszy się jednak wersja wieloplanszowa. W takim kalendarzu poszczególne miesiące rozpisane są na oddzielnych kartach. Na planszach często widnieją także grafiki lub zdjęcia. Ostatnia możliwość to kalendarz ścienny trójdzielny. Pozwala on na „podglądanie” równocześnie trzech miesięcy. Dołączona opaska z okienkiem umożliwia zaznaczenie bieżącego dnia.

Kalendarz ze zdjęciami

Wiele kalendarzy, szczególnie ściennych wieloplanszowych, zawiera ciekawe fotografie. Pogrupowane są one zwykle według konkretnych motywów. Na każdy miesiąc przygotowywana jest inna fotografia, nawiązująca do danej tematyki. Kalendarz ze zdjęciami może prezentować np. krajobrazy, zabytki, rośliny, zwierzęta, sztukę, dzieci, znane postacie, potrawy i napoje, bohaterów bajek, wnętrza. Dzięki tak różnorodnej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie. Kalendarze ze zdjęciami pozwalają przez cały rok cieszyć oko pięknymi obrazami, odpowiadającymi Twoim gustom czy zainteresowaniom.  z106
z106
Advertisement