SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

J.R.R. Tolkien - biografia

Gandalf żył w magicznym świecie hobbitów, elfów i krasnoludów. Był mądrym i dobrym czarodziejem, który przybył do Śródziemia w Trzeciej Erze, by walczyć ze złem. Postać białego (lub szarego) czarodzieja stworzył brytyjski pisarz John Ronald Reuel Tolkien. Każdego roku 25 marca obchodzimy jego dzień. Wtedy fani twórczości Tolkiena z całego świata organizują spotkania, imprezy cosplayowe i gorąco dyskutują o magicznym świecie twórcy Władcy Pierścieni. Po tym, jak Peter Jackson zekranizował pierwszą z jego książek, nie ma chyba na Ziemi osoby, która o J.R.R. Tolkienie nie słyszała. Filmowa wersja Władcy Pierścieni przyczyniła się do popularyzacji fantasy w niespotykanej skali. Dlatego my zaczniemy od wypunktowania kilku ciekawostek dotyczących tego wielkiego twórcy, o których może nie wszyscy wiecie.

J.R.R. Tolkien ciekawostki


Po pierwsze, Tolkien opasłe tomy swoich powieści pisał na maszynie, a że nie potrafił się nią dobrze posługiwać, stukał w klawisze dwoma wskazującymi palcami. Nic dziwnego, że Władca Pierścieni powstawał przez 14 lat. Po drugie, na cześć pisarza jego nazwiskiem nazwano jedną z planet. Po trzecie, przyjaźnił się z C.S. Lewisem, autorem Opowieści z Narnii i nawrócił go na chrześcijaństwo. Po czwarte, J.R.R. Tolkien był poliglotą – znał około 30 języków, a do tego był twórcą kilkunastu, którymi posługują się postacie z jego świata. Po piąte, pisarz cierpiał na arachnofobię. Powód? Jako dziecko został ukąszony przez tarantulę.

Tolkien – narodziny geniusza


J.R.R. Tolkien urodził się 3 stycznia 1892 roku w afrykańskim mieście Bloemfontein, w dzisiejszej RPA. Był synem angielskiego bankiera. Gdy miał 3 lata, jego rodzina przeniosła się do Wielkiej Brytanii. Religijność matki Tolkiena, Mabel wywarła duży wpływ na jego życie i twórczość. Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie literaturą, podobno czytać nauczył się już w wieku 4 lat. Jako młodzieniec zachwycał się starymi angielskimi baśniami. Wraz z przyjaciółmi założył nieformalne stowarzyszenie, którego członkowie dyskutowali o książkach. W tamtym czasie Tolkien zaczął pisać poezję. Pozostawił po sobie kilkaset wierszy. Studiował w Oxfordzie, najpierw łacinę i grekę, później m.in. językoznawstwo porównawcze. Dzięki niemu stworzył język, którym posługiwały się w świecie Śródziemia elfy. Po I wojnie światowej Tolkien pomagał przy opracowaniu słownika języka angielskiego. Objął też stanowisko kierownika katedry języka staroangielskiego w Oxfordzie. To właśnie działalność naukowa była jego prawdziwą pasją (wydał kilkadziesiąt publikacji akademickich). Pisarstwo traktował zaś jako zajęcie dodatkowe, hobby.

Genialne książki Tolkiena


O bogatej historii ojca Gandalfa można pisać jeszcze bardzo wiele, ale skupmy się na jego twórczości. Tolkien książki zaczął pisać na początku lat 30. XX wieku. W 1937 r. wydał powieść Hobbit, czyli tam i z powrotem. Nie spodziewał się, że książka odniesie taki sukces. Jak sam później tłumaczył, historię w niej zawartą napisał dla swoich dzieci, a miał ich już wtedy czworo. Kolejne lata upłynęły mu na pracy naukowej i pisaniu kontynuacji Hobbita. Dzieło pt. Władca Pierścieni zostało wydane w 1954 roku. Składa się z 6 ksiąg podzielonych na 3 tomy: Drużyna Pierścienia, Dwie wieże i Powrót króla. To najważniejsze powieści Tolkiena, ale pisarz ten jest również autorem innych publikacji. Tolkien uważał, że jego książki nigdy nie zostaną zekranizowane, bo przeniesienie niezwykłego świata Śródziemia na ekran byłoby zbyt drogie. Mylił się, choć sam niestety nie doczekał tej chwili. Zmarł 3 września 1973 roku.

W księgarni internetowej Gandalf znajdziesz 91 książek, których autorem jest: J.R.R. Tolkien. Dostępne formaty: miękka, pakiet, twarda.
Tytuły autora dostępne są w kategoriach: historia, dla dzieci, biografie i wspomnienia, Literatura piękna, fantastyka, Lektury szkolne, dla dzieci, nagrody dla uczniów, Dla młodzieży, pakiety, fantastyka, literatura piękna, literature, biografie, wspomnienia, fantastyka, lektury szkolne, Książki na prezent 🎁, bestsellery, książki na ekranie, lista bestsellerów wszech czasów, wysyłka 24h, bestsellery wszech czasów, Zysk, ebooki na ekranie.

Na książki autora J.R.R. Tolkien mamy rabaty sięgające do 39%.
... ...
Zobacz więcej produktów