Literatura faktu – co to jest?
Pewnie wielu czytelników zastanawiało się choć raz: „Literatura faktu? Co to właściwie takiego?”. Z angielskiego nazywa się non-fiction i oznacza wszelkie formy literackie, które traktują o autentycznych wydarzeniach, dziejących się w konkretnych przestrzeni i czasie. Relacjonuje je ich naoczny świadek, obserwator, uczestnik lub sprawca. Czasem odtwarzane są również na postawie różnego rodzaju dokumentów. Do literatury faktu zalicza się kroniki, reportaże, dzienniki, pamiętniki, relacje, wywiady czy biografie. Dzieła te są przede wszystkim dokumentarne, celem autorów jest przedstawienie wiarygodnej relacji. Wiele książek literatury faktu jest jednak częściowo beletryzowanych.
Reportaż
Reportaż może Cię zaprowadzić zarówno w mroki historii – tej sprzed wieków, i tej współczesnej, jak i do innego kraju czy miasta. Albo po prostu tuż za róg. Bo życie dzieje się w każdym miejscu. I wszędzie może być niezwykle ciekawe – szczególnie, gdy swoim okiem spojrzy na nie doświadczony reportażysta. W sklepie internetowym Gandalf znajdziesz najciekawsze reportaże, a lektura każdego z nich będzie cennym doświadczeniem.
Książki literatura faktu
Korzyści z czytania książek literatury faktu są spore. Przede wszystkim nauczą Cię one, jak funkcjonuje świat. Możesz też odkryć sekrety wielkich umysłów, abyś mógł je naśladować. Czytając literaturę faktu rozwiniesz intelekt, myślenie logiczne i analityczne. Zdobędziesz także szerszą wiedzę w konkretnej tematyce. Każdego roku pojawiają się setki dobrych książek literatury faktu, szczególnie reportaży. Sięgaj po nie i czytaj. Te publikacje są niewidzialnymi nauczycielami, które dadzą Ci cenny dar zwany mądrością. Eksploruj jak najwięcej – wspólnie z Gandalfem!
Literatura faktu bestsellery
Wiele książek z tego gatunku zaledwie kilka dni po premierze staje się bestsellerami. Literatura faktu przyciąga czytelników jak magnes! Wśród reportaży od lat dużą popularnością cieszą się książki Ryszarda Kapuścińskiego, a także publikacje wydawnictwa Czarne. Czytelnicy chętnie sięgają po biografie znanych ludzi, na przykład Steve’a Jobsa czy Stephena Hawkinga oraz relacje z podróży do bliższych i dalszych zakątków świata. Bestsellerami literatury faktu coraz częściej są też książki ujawniające kulisy polityki, traktujące o historii, medycynie, religii, a nawet jedzeniu. Nic dziwnego – to książki, które są najbliżej każdego z nas i w których każdy może przejrzeć się jak w lustrze.