Muzyka disco polo: składanki, płyty, najnowsza |Sklep Gandalf.com.pl
SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Muzyka disco polo

Jedni ją kochają, inni nienawidzą. Nie ma chyba innego gatunku muzycznego, który budziłby tak skrajne emocje. A jednak, nawet największy przeciwnik muzyki disco polo potrafi zanucić Majteczki w kropeczki czy Jesteś szalona. Z roku na rok branża odnosi coraz większy sukces.

Skąd wzięło się disco polo?

Wszystko zaczęło się od muzyki granej na weselach: ludowych piosenek i przyśpiewek. Z czasem tradycyjne instrumenty akustyczne czy klawiszowe zastąpiono elektronicznymi. Muzycy chętnie inspirowali się tekstami melodramatycznymi o nieodwzajemnionej miłości. Oprócz tego ogromny wpływ na powstanie disco polo miało italo disco, czyli włoska elektroniczna muzyka dyskotekowa. Pierwszy zespół reprezentujący ten gatunek – Bayer Full – został założony 19 listopada 1984 r. Kolejny, Top One, powstał w 1986 roku. Obie grupy stały się pionierami muzyki disco polo. Przełom lat 80. i 90. to okres powstawania takich zespołów jak Akcent, Atlantis, Boys i Fanatic. Otwarto wtedy również pierwszą wytwórnię, która wydawała płyty disco polo – Blue Star. Głównymi ośrodkami muzyki chodnikowej – jak nazywano wówczas ten gatunek, ze względu na jego sposób dystrybucji nagrań – były Białystok i inne podlaskie miasta oraz Żyrardów i Sochaczew. Składanki disco polo leciały na piknikach wiejskich, weselach, a nawet podczas kampanii prezydenckich (np. Aleksandra Kwaśniewskiego).

Najlepsze składanki disco polo tylko w Disco Relax

W pierwszej połowie lat 90. muzyka disco polo stała się zjawiskiem masowym, ale w mediach była praktycznie nieobecna. Dopiero 29 lutego 1992 r. w Warszawie zorganizowane Galę piosenki popularnej i chodnikowej, którą transmitowała TVP1. Później płytami disco polo zainteresowała się Telewizja Polsat, która wyprodukowała w 1994 roku własny program z listą przebojów – Disco Relax. Dwa lata później najnowsze disco polo można było usłyszeć też w Disco Polo Live w Polsacie i Radiu Eska. Media głównego nurtu uznawały w tamtym czasie muzykę chodnikową za symbol kiczu i prymitywizmu. W latach 90. artyści zaczęli mieszać disco polo z innymi gatunkami muzycznymi, takimi jak muzyka taneczna, house i techno. Gwałtowne załamanie rynku nastąpiło w latach 1997-2001. Sprzedaż kaset i płyt disco polo mocno spadła, głównie ze względu na rozwój polskiej i zagranicznej muzyki pop, rock, hip-hop, tanecznej i elektronicznej. W 2002 roku Polsat zdjął z anteny Disco Relax i Disco Polo Live, co pozbawiło pracy wiele zespołów.

Najnowsze disco polo

W latach 2002-2007 niektóre zespoły, np. Toples lub Weekend, kontynuowały działalność. Wydały nawet swoje nowe płyty disco polo, ale ze względu na brak obecności tej muzyki w mediach, nie zyskały one zbyt dużego rozgłosu. W 2007 r., po pięcioletniej przerwie, muzyka ponownie pojawiła się na ekranach telewizyjnych za pośrednictwem stacji iTV, która nadawała co piątek program Discostacja. Muzycy disco polo ponownie zaczęli grać koncerty, których liczba rosła z każdym rokiem. Popularność zaczęła rosnąć, a zespoły osiągały coraz większe zyski. Na dobre do łask muzyka disco polo powróciła w 2011 roku, wraz z utworzeniem kanału muzycznego Polo TV. Od grudnia 2013 r. muzyka disco polo króluje również na antenie radia VOX FM.

Najpopularniejsi wykonawcy disco polo

Najnowsze disco polo, po 2002 r., zawiera elementy dance i innych elektronicznych gatunków muzyki tanecznej. W piosenkach pojawiają się też elementy muzyki ludowej i popu. Teksty piosenek traktują przede wszystkim o miłości. Do najbardziej popularnych zespołów należą Akcent z Zenonem Martyniukiem, After Party, Weekend, Andre, Czadoman, Tomasz Niecik, Masters, Cliver, Effect, MIG czy Power Play. Ich płyty disco polo biją rekordy popularności.

Najlepsze płyty disco polo

Na Gandalf.com.pl czekają na Ciebie najlepsze albumy muzyczne. W kategorii tej znajdziesz wiele składanek disco polo, zarówno starszych artystów, jak i młodych zespołów. Wielbicielom klasyki gatunku polecamy krążki Don Vasyla oraz zespołów Bayer Full, Boys czy Akcent. W ofercie są także płyty disco polo innych popularnych artystów, jak Cliver, Weekend, Andre, MIG i Mirage. Na imprezę, spotkanie z przyjaciółmi, a nawet wesele świetnie sprawdzą się natomiast składanki disco polo z największymi hitami, które z pewnością zachęcą do zabawy do białego rana. To co, tańcz, tańcz, tańcz kiedy inny tańczą? 


Słuchanie ulubionej muzyki nigdy nie było tak proste. Jeśli chcesz mieć przy sobie dźwięki, które wprawiają nogę w ruch, a serce w drżenie, nic prostszego. Wśród popularnych kategorii muzycznych znajdziemy: Muzyka - disco polo. Mimo udostępniania muzyki przez serwisy streamingowe, melomani dobrze wiedzą, że materialne wydania gwarantują jakość muzyki oraz wciąż są cool. W kategorii Muzyka - disco polo mamy: 125 - a płyty CD oraz winylowe zdobędziesz w naprawdę przystępnych cenach. Muzyki w Gandalf.com.pl możesz słuchać ze zniżkami nawet do 59%.
z17
1 - 17 z 391 ofert