Tanie płyty winylowe (winyle) |Sklep Internetowy Gandalf.com.pl
tel: +48 42 252 39 23 email: info@gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
image

Bestsellery - płyty winylowe

Okładka foliowa na winyl   winyl
0,79 zł
Koperta antystatyczna na winyl Półokrągła   winyl
1,69 zł
Koperta antystatyczna na winyl   winyl
0,98 zł
 • -14%
Metallica (vinyl) Black Album / Czarny album winyl
92,99 zł 108.13
 • -31%
Greatest Hits (vinyl) (Remastered) winyl
85,99 zł 124.62
 • -25%
Joker (OST) (vinyl) winyl
79,99 zł 106.64
 • -20%
Małomiasteczkowy (vinyl) winyl
89,99 zł 112.48
więcej
image

Nowości - płyty winylowe

 • -21%
The Eddy (OST) (vinyl) winyl
125,99 zł 159.48
 • -23%
Home (vinyl) winyl
94,99 zł 123.37
 • -20%
Cannibal (vinyl) (Picture Disc) winyl
104,59 zł 130.74
 • -20%
Cannibal (vinyl) winyl
104,59 zł 130.74
 • -23%
Home (vinyl) (Clear) winyl
104,00 zł 135.05
 • -21%
Monovision (vinyl) winyl
103,26 zł 130.71
 • -20%
Lamb of God (vinyl) winyl
77,98 zł 97.48
więcej

z212

Płyty winylowe

z212

Płyty winylowe

Płyty winylowe czy też płyty vinylowe, czyli najbardziej klasyczny nośnik do odtwarzania muzyki, uwielbiany zarówno przed audiofilów jak i używany do pracy DJ-ów. Odtwarzane na fonografie lub gramofonie dają jedyny w swoim rodzaju dźwięk, nie do podrobienia na żadnych innych nośnikach. Winyle dzielą się na 12 calowe, 10 calowe lub 7 calowe, każda płyta ma również swoją prędkość odtwarzania, dzięki czemu płyty mogą zawierać wiele utworów muzycznych jak na LP (Longplay) lub pojedyncze jak na EP (Extended play). Płyty winylowe mogą być zarówno mono, jak i stereo, ale również surround.

Płyta winylowa – historia

Płyta gramofonowa jest analogowym nośnikiem dźwięku w postaci płaskiej płyty ze spiralnym rowkiem. Rowek zaczyna się w pobliżu obwodu i kończy w pobliżu środka krążka. Początkowo dyski były wykonywane z szelaku, a od lat 40. XX wieku powszechny stał się polichlorek winylu. Po 2000 roku stopniowo płyty gramofonowe zaczęły być nazywane płytami winylowymi lub po prostu winylami. Płyta gramofonowa była podstawowym medium wykorzystywanym do zapisywania muzyki przez cały XX wiek. Początkowo współistniała z fonogramem, ale skutecznie wyparła go około 1912 roku. Winyle święciły tryumfy nawet wtedy, gdy zaczęły pojawiać się nowe formaty zapisu, jak kasety. Pokonały je dopiero w latach 80. płyty kompaktowe.

Winyle dziś

Od lat dziewięćdziesiątych płyty winylowe są sprzedawane na mniejszą skalę. Pomimo wad, takich jak brak przenośności, winyle wciąż mają wielu zwolenników. Są nadal produkowane i sprzedawane, zwłaszcza przez niezależne zespoły i wytwórnie rockowe. Uważa się jednak, że rynek ten jest niszowy, złożony głównie z audiofilów, kolekcjonerów i DJ-ów. Szczególnie cenne są stare winyle, 'białe kruki', o wyczerpanym nakładzie. Na szczęście coraz więcej współczesnych artystów decyduje się na wydawanie swoich płyt na winylach, dokonuje się też wielu wznowień starszych albumów, czasem na nośnikach klasy audiofilskiej.

Sklep z winylami

Coraz większą popularnością cieszą się dziś sklepy z winylami. W Wielkiej Brytanii znaczny wzrost sprzedaży nowych płyt nastąpił po 2006 roku, na fali popularności indie rocka. Na płytach winylowych wydawane są głównie elektronika i hip-hop, ze względu na techniki DJ-skie, takie jak slip-cue, beatmatch i scratch. Ale do sklepów z winylami zaglądają też oczywiście fani innych gatunków muzycznych. W 2014 roku artysta Jack White sprzedał przeszło 40 tysięcy egzemplarzy swojego albumu Lazaretto wydanego na tego rodzaju nośniku. Pobił tym samym rekord z 1994 roku, należący do Vitalogy Pearl Jam (34 tysiące egzemplarzy).

Tanie winyle

Na Gandalf.com.pl znaleźć można specjalną strefę tanich winyli, gdzie znajdziesz ulubione krążki w świetnych cenach. Oferowane przez sklep płyty zaspokoją gusta różnych słuchaczy. Do wyboru są albumy z muzyką klasyczną, popularną, jazzową, rockową, hip-hopową, a także wykonawców piosenki autorskiej. W strefie tanich winyli czekają na Ciebie zarówno nowości, jak i reedycje najlepszych płyt wszech czasów. Ceny zaczynają się już od 30 złotych!  

Dlaczego warto kupować winyle?

Po płyty winylowe warto sięgnąć z kilku powodów. Pierwszym z nich są oszałamiające grafiki. Wiele okładek winyli to małe dzieła sztuki, które z powodzeniem można by oprawić w ramę. Ponadto o wiele bardziej cenimy coś, czego jesteśmy właścicielem. W sklepie Gandalf mocno wierzymy w znaczenie posiadania muzyki. O przejrzenie twojej kolekcji plików MP3 nikt raczej nie poprosi. A winyli? Na pewno! Jeśli chodzi o dźwięk, płyty winylowe mają oczywiście swoje wady. Jednakże żaden inny nośnik nie brzmi tak charakterystycznie i nie daje takich możliwości, np. miksowania. Co więcej, winyle wymagają dodatkowego wysiłku i uwagi. Od ostrożnego wyjmowania ich z opakowania, przez czyszczenie, po ustawianie igły… Wszystko to stanowi swego rodzaju rytuał i wyjątkowe doświadczenie. Koniecznie sięgnij więc po tanie winyle z oferty Gandalf.com.pl i zaznaj nieco analogowej przyjemności w cyfrowym świecie!