SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
 • Promocja
  image-promocja

książka

Wydawnictwo C&T
Oprawa miękka
Ilość stron 296
 • Wysyłamy w 24h - 48h
 • Płatności Twisto 11.23

Opis produktu:

Wybór najlepszych z najlepszych opowieści grozy H.P. Lovecrafta z legendarnym wstępem 'Cień z Providence' Marka Wydmucha i ilustracjami Antoniego Sobeckiego.

Narratorem jest uczony, który studiuje dokumenty pozostawione przez `jego wujecznego dziadka, George`a Gammela Angella, emerytowanego profesora języków semickich w Brown University, Providence, Rhode Island`. W skrzynce badacz znalazł dziwną płaskorzeźbę w glinie, bezładne zapiski i jakieś wycinki z gazet. Wszelkie zapiski tyczą się tajemniczego kultu Cthulhu. Wraz z uczonym czytelnik wciągany jest w wir wydarzeń z przeszłości kierujących do mrocznej tajemnicy...
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: książki na jesienne wieczory,  książki na jesień,  książki na lato,  sensacja,  horror,  klasyka horroru
Wydawnictwo: C&T
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wymiary: 140x200
Ilość stron: 296
ISBN: 83-89064-59-6
Wprowadzono: 29.04.2004

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - Zew Cthulhu - Howard Philips Lovecraft

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 28 ocen )
 • 5
  28
 • 4
  0
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

szy**************

ilość recenzji:20

brak oceny 23-08-2014 09:29

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Zbiór opowiadań H.P. Lovecrafta ?Zew Cthulhu? otwiera arcyciekawą serię klasyki literatury grozy, którą od ponad dziesięciu lat toruńskie Wydawnictwo C&T prezentuje pod szyldem Biblioteka Grozy.
Prozy Lovecrafta wcześniej nie znałem, choć tomy jego opowiadań z innych wydawnictw stoją na moich półkach od wielu lat. Ciągle odkładałem je na bliżej nieokreśloną przyszłość. Dopiero wspomniany wyżej cykl, w ramach którego pojawiło się wiele interesujących nazwisk autorów, zmobilizował mnie do sięgnięcia po ?Zew Cthulhu?.
Odkryłem dla siebie literaturę będącą doskonałą rozrywką zarówno pod względem poznawczym jak i estetycznym. Opowiadania umieszczone w tej edycji napisane zostały pomiędzy 1921 a 1935 rokiem. Teksty o eleganckim i nieco staroświeckim stylu narracyjnym są ubogie w dialogi i mogłoby się wydawać, że taka forma wpłynie ujemnie na odbiór i będzie nużyła, a jednak tak nie jest, gdyż za sprawą konstrukcji świata przedstawionego, autor skłania czytelnika nie do zachłyśnięcia się tą prozą i ?połknięcia? jej w jeden wieczór, ale do stopniowego delektowania się smakami zawartymi w tym pisarstwie.
A smaków tych jest wiele. Motywem przewodnim akcji opowiadań jest literacka wizja ?tajemnicy spoza czasu i przestrzeni naszego Wszechświata? ingerującej w świat ludzki, reprezentowana przez cały wachlarz elementów fantastycznych ? Zapomniane Bóstwa, podwodne miasta, tajemne zapisy i sny, artefakty nie istniejące w naszym Wszechświecie, a nawet elementy futurystycznych technologii charakterystycznych dla literatury science fiction. Cała ta warstwa fantastyczna (można odnaleźć w niej inspiracje Poem, Chambersem, Cobbem, Wellsem, Blackwoodem czy Lordem Dunsany) z reguły skonstruowana jest bardzo sprawnie i autor długo uwodzi odbiorcę tajemnicą zanim przejdzie do konkretu. Zdarza się, że pisarz próbując nadać swojej kosmicznej grozie konkretny kształt, nie ustrzegł się banału i niektóre opisy stworów mogą wywołać na ustach czytelników pobłażliwy uśmiech, który jednak szybko zniknie, jeżeli uświadomimy sobie fakt, że również we współcześnie powstającej literaturze grozy, nierzadko wychodzącej spod piór mistrzów gatunku próby uplastycznienia grozy bywają komiczne.
Nie tylko wątki fantastyczne opatrzone przez komentatorów twórczości Lovecrafta etykietami ?kosmiczny horror?? czy ?mitologia Cthulhu? stanowią element intrygujący czytelnika. Duże wrażenie robią opisy architektury i pejzażu w ujęciu malarskiej wręcz perspektywy. Również opisy światła, dźwięku czy zapachu operujących w konkretnych przestrzeniach dają ciekawy efekt. Lovecraft wplótł w swoje opowieści różne konwencje literackie - pojawiają się elementy epistolograficzne, gdzieniegdzie pobrzmiewa oniryzm, a nad bohaterem jednego z opowiadań ciąży tragiczne fatum.
Zbiór opowiadań poprzedzony został krótką biografią Lovecrafta autorstwa Marka Wydmucha i jest wzbogacony ilustracjami - rysunkami Antoniego Sobeckiego, nie oszałamiającymi, ale ciekawie korespondującymi z klimatem opowiadań.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?