SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

Howard Philips Lovecraft - biografia

Lovecraft to ojciec współczesnego horroru. Jego opowiadania znalazły się w największej internetowej bibliotece świętych tekstów. Jaki jest powód włączenia beletrystycznych publikacji Howarda Philipsa Lovecrafta do kanonu dzieł sakralnych? Ano taki, iż jego fani uznali, że Wielcy Przedwieczni, jedni z bohaterów powieści Lovecrafta, sami wpłynęli na pisarza, by opisał ich dzieje. Literacka mitologia autora zyskała prawdziwych wyznawców. Fascynujące, prawda?

Lovecraft i amerykańskie dzieciństwo


Howard Philips Lovecraft urodził się 20 sierpnia 1890 r. w Providence, mieście w Stanach Zjednoczonych. Był jedynym dzieckiem Winfielda Scotta Lovecrafta, komiwojażera i Sary Susan Philips. Ojciec małego Howarda zmarł, gdy chłopiec miał 3 lata. Wychowywały go: mama, ciocie i dziadek – amerykański biznesmen. Przyszły mistrz grozy był genialnym dzieckiem. Wiersze pisał już w wieku 6 lat. Lovecraft był też jednak chorowity, dlatego często zamiast chodzić do szkoły, uczył się w domu. Miał tam, na szczęście, doskonałe warunki do rozwoju wyobraźni. Gdy np. czytał Baśnie tysiąca i jednej nocy, mama zabrała go do sklepu z orientalnymi przedmiotami, a po powrocie urządziła mu w domu kącik arabski. Niestety, po śmierci babci u chłopca pojawiły się koszmary nocne. Na dodatek, o wiele za wcześnie, bo już w wieku 8 lat poznał opowiadania Edgara Allana Poego, które są zbyt koszmarne dla wielu dorosłych, a co dopiero dla małego dziecka. Wszystkie te wydarzenia wpłynęły na twórczość pisarza. W wieku 19 lat H.P. Lovecraft zaczął wydawać amatorskie pismo naukowe – interesował się chemią, fizyką, astronomią, filozofią starożytną. Ze względu na nerwicę, nie podjął studiów. W tym czasie zaczął pisać opowiadania grozy, które wydawał w gazetach o tematyce fantasy.

Lovecraft twórcą mitologii Cthulhu


Cthulhu to jeden z Wielkich Przedwiecznych, bóstwo śpiące na dnie oceanu. Wokół niego pisarz stworzył świat pełen niewyobrażalnych istot, w którym to świecie człowiek jest małą, nic nieznaczącą istotą. H.P. Lovecraft książki pisał najintensywniej w latach 1926-1927. W tym czasie powstały dwie jego powieści, pięć opowiadań, kilka wierszy i esejów. Prócz tych form literackich autor pisał również listy (ocenia się, że w liczbie aż 87.000 sztuk!) czy prace krytyczno-literackie. Lovecraft stworzył nowy gatunek – horror science fiction, gdyż w jego książkach nie straszyły wampiry czy strzygi, a istoty z innych wymiarów. Niestety, Lovecraft na swoich tekstach się nie dorobił. Na życie zarabiał poprawiając publikacje innych autorów. Do zrobienia kariery brakowało mu pewności siebie. Gnębiły go też rozmaite problemy zdrowotne. W życiu osobistym również mu się nie układało – jego małżeństwo zakończyło się rozwodem. Lovecraft zmarł w wieku zaledwie 46 lat z powodu nowotworu jelita.

Ciekawostki na temat H.P. Lovecrafta


Wypunktujmy kilka najważniejszych informacji o protoplaście współczesnego horroru. Po pierwsze Lovecraft nie doczekał się za życia wydania swojej książki. Jego opowiadania i powieści zaczęły być publikowane dopiero po śmierci ich autora. Ohydną stroną geniusza był rasizm. Po drugie autor cierpiał na genofobię, czyli lęk przed zbliżeniem seksualnym. Jego libido było obniżone przez depresję i nerwicę. Po trzecie twórczość Lovecrafta wykorzystana została w filmach, komiksach, grach komputerowych, karcianych, planszowych i w muzyce. Lewis Theobald, Humphrey Littlewit, Ward Phillips, Edward Softly, Percy Simple – pod takimi pseudonimami pisał Lovecraft. I wreszcie (na symboliczny koniec) - gdy umarł, rodzina nie postawiła mu nagrobka, gdyż nie miała na to pieniędzy. Wybudowany został dopiero w 1977 r., za pieniądze zebrane przez jego fanów.

W księgarni internetowej Gandalf znajdziesz 47 książek, których autorem jest: Howard Philips Lovecraft. Dostępne formaty: miękka, twarda.
Tytuły autora dostępne są w kategoriach: poezje, cytaty, aforyzmy, Literatura piękna, fantastyka, sensacja, horror, literatura piękna, sensacja i literatura grozy, fantastyka, literatura obcojęzyczna, wysyłka 24h, Zysk.

Na książki autora Howard Philips Lovecraft mamy rabaty sięgające do 39%.
... ...
Zobacz więcej produktów