Bitwy w świecie Tolkiena / David Day | Książka w Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
 • image

Bitwy w świecie Tolkiena (twarda)

książka

 • Wydawnictwo Zysk I S-Ka
 • Oprawa twarda
 • Ilość stron 256
 • Wysyłamy jutro
  Wyślemy jeszcze dziś!
 • Odbiór w Łodzi już jutro

Bitwy w świecie Tolkiena - opis produktu:

Bogato ilustrowany przewodnik po dramatycznych zmaganiach sił dobra i zła w świecie Tolkienowskiego Śródziemia.

Książka `Bitwy w świecie Tolkiena` przywołuje największe starcia, jakie miały miejsce na przestrzeni trzech er istnienia Ardy, a także przed jej stworzeniem. David Day zwięźle opisuje ludy i bohaterów zaangażowanych w poszczególne konflikty, omawia stosowaną w nich taktykę i przedstawia plany bitew oraz dokładnie umiejscawia je w czasie, najwięcej miejsca poświęcając Trzeciej Erze, a zwłaszcza walkom stoczonym w trakcie Wojny o Pierścień. Niewątpliwą zaletą książki jest porównanie konfliktów i bohaterów stworzonych przez Tolkiena z konfliktami i bohaterami znanymi z legend naszego świata, i to nie tylko z tymi najbardziej oczywistymi, jak greckimi i skandynawskimi, lecz także tybetańskimi.

Książka zawiera liczne barwne i czarno-białe ilustracje, tabele chronologiczne oraz odsyłacze do opisów konfliktów przedstawionych w `Silmarillionie`, `Niedokończonych opowieściach`, `Hobbicie` i `Władcy Pierścieni`. Stanowi ona tematyczne rozwinięcie `Atlasu Tolkienowskiego` tego samego autora.
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -37%
Powrót do Jedwabnego

Wojciech Sumliński Tomasz Budzyński

miękka
28,29 zł 44.90
 • -30%
Błękitne sny Leśna trylogia, Tom 3

Katarzyna Michalak

miękka
25,83 zł 36.90
 • -20%
Uwierz w Mikołaja + skarpetki

Magdalena Witkiewicz

pakiet
32,40 zł 40.50
 • -42%
Nela w krainie orek

Nela

twarda
26,04 zł 44.90
 • -31%
Kosmiczne rozterki

Grasse Tyson Neil de

twarda
24,14 zł 34.99
 • -41%
Niewidzialna obrona

Matt Richtel

miękka
29,44 zł 49.90

Zobacz również

 • -34%
HRABI Duszkiem tak

Paweł Łęczuk , Jakub Jabłonka

twarda
32,93 zł 49.90
 • -34%
Uśmiech losu

Katarzyna Michalak

miękka
26,40 zł 39.99
 • -32%
 • -34%
 • RRecenzje
 • Książka
 • Bitwy w świecie Tolkiena
4.2/5 ( 10 ocen )
  5
  7
  4
  0
  3
  1
  2
  2
  1
  0
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny

Sheti

 • 17-05-2019
 • 15:01

Moja miłość do Tolkiena rozwinęła się już w okresie dzieciństwa. Do tej pory specjalne miejsce w mojej biblioteczce zajmuje trylogia Władca Pierścieni, którą dostałam mając mniej niż 10 lat. Z czasem kolekcja jego dzieł zaczęła rosnąć i się powiększać, bowiem moja miłość do uniwersum, które stworzył ten autor, jest przeogromna. Dla mnie jest to po prostu mistrz ? to niesamowite, że od podstaw można stworzyć coś tak rozległego, niesamowitego, przemyślanego! Począwszy od krain i ich geografii, na języku różnych ras kończąc. Dlatego też nie mogłam przejść obojętnie obok książki napisanej przez Davida Daya, Bitwy w świecie Tolkiena.
Choć nie jest to książka wyjątkowo obszerna, to jednak, gdy tylko ją otworzyłam, poczułam, że prawdopodobnie trzymam właśnie w rękach jeden z najpiękniejszych atlasów czy też przewodników związanych z literaturą. Tak przecudownie wydanej książki jeszcze nie widziałam ? całkowicie urzekło mnie to przepiękne, wspaniałe, niesamowite wydanie. Stylizowane kartki, mnóstwo map z legendami, wykresów, ilustracji ? po prostu piękno samo w sobie. Idealna kolorystyka, idealne ułożenie, po prostu wszystko tutaj genialnie ze sobą współgra. Ta książka promieniuje magią Śródziemia!
Autor w chronologiczny sposób prezentuje bitwy ze świata Tolkiena, poczynając od tych, które miały miejsce przy tworzeniu się tego świata, idąc dalej poprzez te znane z Silmarillionu, Hobbita, aż w końcu dociera do tego, co wszyscy znają najlepiej ? do Wojny o Pierścień. Nie jest to jednak dokładny opis tych potyczek i pojedynków, a raczej pewne usystematyzowanie ich, zaprezentowanie chronologii i genezy, pokazanie, jak jedno wynika z drugiego. Nie spodziewajcie się obszernych opisów ich przebiegu, bo nie to było celem Davida Daya. Opisywanie zdecydowanie należy do Tolkiena, bo jest w tym mistrzem.
Bardzo spodobało mi się to, że David Day praktycznie w każdym rozdziale wyjaśniał, skąd Tolkien czerpał inspirację. Daje nam to obraz człowieka o ogromnej wiedzy, który fascynował się światem, legendami i podaniami z wielu kultur. Przebija się tutaj między innymi mitologia skandynawska, ale istnieje również nawiązanie do klimatów Chin czy innych regionów świata. I chociaż czerpanie inspiracji jest czymś naturalnym, to mimo wszystko widać, że Tolkien stworzył coś unikatowego, niepowtarzalnego i pięknego. Coś, co urzekło miliony ludzi na całym świecie ? i nie ma w tym nic zaskakującego. Jego historie są nie tylko przepięknie napisane, ale poruszają wiele różnych motywów, przebija się przez nie odwaga i bohaterstwo, a także przyjaźń, miłość, honor, oddanie i wiele, wiele innych.
Ten przecudowny atlas to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów twórczości mistrza, dzięki któremu możemy przenosić się do magicznego Śródziemia. Jestem całkowicie oczarowana i urzeczona sposobem jego wydania, a to tylko umacnia moje przekonanie, że powinnam jak najszybciej dorwać w swoje ręce inną pozycję od Daya, Atlas Tolkienowski. Serdecznie polecam!

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Hrosskar

 • 7-01-2019
 • 20:19

Poprzednia książka Davida Daya - Atlas Tolkienowski ogromnie przypadła mi do gustu, ponieważ opisywała historię od Stworzenia Ardy, aż po odejście Powierników Pierścienia, a przy tym była bogato ilustrowana. Kolejna książka autora - Bitwy w świecie Tolkiena, dotyczy najważniejszych potyczek, jakie odbyły się Śródziemiu. Jest to bogato ilustrowany przewodnik po zmaganiach sił dobra i zła, jakie toczyły się na przestrzeni trzech er istnienia Ardy, a także przed jej stworzeniem.

Autor rozpoczyna od genezy świata wykreowanego przez Tolkiena, która została przedstawiona w Silmarillionie, a kończy na Wojnie o Pierścień, ukazanej w ostatniej księdze Władcy Pierścieni. Przy każdej potyczce David Day szczegółowo opisuje przyczyny konfliktu, jakie siły były w niego zaangażowane i wiele więcej. Autor podaje również, gdzie dokładnie znajdziemy opis danego starcia, co łatwo umożliwia prześledzenie go w trakcie czytania tego atlasu. Osobiście kilkukrotnie podczas lektury tej książki sięgałem po Hobbita, czy Władcę Pierścieni i czytałem krótkie fragmenty opisów bitew, wojsk, czy twierdz, aby porównać je z zamieszczonymi w książce Daya.

Nie jest to bynajmniej książka przedstawiająca jedynie najważniejsze bitwy, do których przygotowano ilustracje i mapy. David Day poświęcił bowiem dużo czasu i zawarł przy każdej bitwie dość szczegółowe porównanie konfliktów i bohaterów stworzonych przez Tolkiena z konfliktami i bohaterami znanymi z legend naszego świata i nie tylko. Znajdziemy nawiązania do Biblii, mitologii greckiej, nordyckiej, tybetańskiej, ale również do sagi o Volsungach i Beowulfie, czy nawet do Szekspira i historii Europy. Dlatego jestem pod ogromnym wrażeniem, ponieważ wymagało to ogromnej pracy, aby wszystko przeanalizować i zinterpretować, nawet opierając się na rożnych artykułach i analizach naukowych. Jest to zdecydowanie jeden z największych atutów tej książki! Ciekawym uzupełnieniem tej książki jest również ukazanie w jakich latach Tolkien był powołany do wojska, jak cudem uniknął śmierci i jak te przeżycia odbiły się na jego pisarstwie.

Bitwy w świecie Tolkiena zostały wydane, w takim samym stylu jak Atlas Tolkienowski. Twarda oprawa z obwolutą, kolorowe ilustracje, jak również graficzne interpretacje najważniejszych bitew. Jednak do tego ostatniego elementu mam pewne zastrzeżenia. Mapy bitew nie przypominają w żadnym wypadku tych znanych z lekcji historii, gdzie najczęściej wojska są przedstawiane jako w prostokąty różnych kolorach, a ich ruch oznaczony odpowiednimi strzałkami. W książce Daya natomiast poszczególne wojska oznaczono rysunkami symbolizującymi odpowiednie jednostki, których niekiedy na mapach jest bardzo dużo, co powoduje, że chwilami trudno mi było zobaczyć jak wyglądała bitwa, którą dobrze znam. Rozumiem, że chciano zachować jednolity styl z zamieszczonymi ilustracjami, ale przez to mapy bitew są dość nieczytelne, czego ogromnie żałuję, ponieważ jest to jeden z ważniejszych elementów w tego typu książkach.

Bitwy w świecie Tolkiena stanowią wspaniałe kompendium najważniejszy starć, jakie zostały stoczone w Śródziemiu. David Day porównuje konfliktów i bohaterów stworzonych przez Tolkiena z konfliktami i bohaterami znanymi z legend naszego świata, co jest ogromnym atutem tej pozycji. Żałuję tylko, że samym mapom różnych bitew nie poświęcono więcej czasu i są one mało czytelne.

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka!

hrosskar.blogspot.com

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Michał Lipka

 • 18-12-2018
 • 18:24

KRONIKA WOJENNA ŚRÓDZIEMIA

Co prawda za swojego życia John Ronald Reuel Tolkien wydał tylko dwie powieści ? Hobbita i rozbitego na trzy tomy Władcę Pierścieni ? jednak uniwersum, które stworzył, nie skończyło się na nich. Od lat na księgarskie półki trafiają nie tylko kolejne pośmiertne publikacje dzieł dotychczas pozostających w szufladzie brytyjskiego autora, ale także i wszelkiej maści dodatki, opracowania i analizy. Jak to w takich przypadkach bywa, niektóre z ich są oficjalne, inne pozostają tworami niezatwierdzonymi przez spadkobierców i wydawców Tolkiena, a w obu przypadkach zdarzają się zarówno dzieła wielkie, jak i beznadziejne. Bitwy w świecie Tolkiena plasuje się gdzieś na środku tej skali, bo to niezła, choć niezobowiązująca ? i na pewno nie wyczerpująca tematu ? publikacja, stanowiąca sympatyczny dodatek do głównej opowieści.

Jeśli chodzi o fabułę niniejszej książki, właściwie nie mam co pisać, bo takowej przecież ta nie posiada. Inaczej rzecz ma się z treścią, bo tej akurat nie brakuje i nawet jeśli wydaje się, że rzecz traktuje jedynie o wojnach, znajdziecie tu całkiem sporo innych drobiazgów. Ale po kolei.
Świat, w którym dzieją się opowieści Tolkiena, Arda powstał przed dziesiątkami tysięcy lat. W swoich materiałach autor używał różnego datowania, tak więc rozbieżność między poszczególnymi wersjami wynosi równo 20 000 lat. David Day zdecydował się obrać wersję najprawdopodobniej najwcześniejszą, mówiącą, że od stworzenia Ardy do zakończenia wojny o Pierścień minęło 37 000 lat. Przez tak długi czas doszło na niej do mnóstwa konfliktów, które kształtowały wygląd krajów, narodów, poszczególnych ludzi i przedstawicieli innych ras. I na tym właśnie skupia się autor, zabierając nas w podróż poprzez walki zbrojne, zaczynając od wojny w niebie, kiedy to doszło do pierwszego starcia w erach Valarów, przez wojny Elfów i Númenorejczyków z czasu Drugiej Ery, po stanowiąca swoisty epilog Bitwę Nad Wodą.

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -35%
Instytut

K.C. Archer

miękka
26,00 zł 39.99
Zapowiedź - 3.2.2020
 • -30%
Świt legend

Mariusz Walczak

miękka
17,50 zł 25.00
 • -35%
Łowca

Marek Zatwardnicki

miękka
17,48 zł 26.90
Zapowiedź - 23.12.2019
 • -35%
Nieugięty. Przestrzeń zewnętrzna Zaginiona flota, Tom 4

Jack Campbell

miękka
29,13 zł 44.80
Zapowiedź - 31.1.2020
 • -35%
Przyjaciel człowieka

Andrzej Pilipiuk

miękka
29,18 zł 44.90
Zapowiedź - 20.1.2020
 • -32%
Ucieczka w dzicz Wojownicy

Erin Hunter

twarda
33,23 zł 48.88
 • -35%
 • -37%
Kolory Ognia

PRACA ZBIOROWA

miękka
28,90 zł 45.87

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • Reprint oryginału wydanego w 1913 r. Dołączone dodatkowo mapy: mapa bitew-potyczek na Litwie i Rusi z datami starć, przez S. Zielińskiego mapa bitew potyczek w Król Kongresowem tabela - rozwój i upadek ruchu zbrojnego

 • 79.72 zł
  66.16 zł

  Wrzesień `39 i jego bohaterowie w epickim dziele Apoloniusza Zawilskiego. 1 września 1939 roku rozpoczął się nowy rozdział w dziejach ludzkości: III Rzesza zaatakowała Polskę i doprowadziła do wybuchu II wojny światowej. Władze Rzeczpospolitej nie uległy groźbom Hitlera i nie zdecydowały się...

 • 34.82 zł
  30.99 zł

  Książka przedstawia genezę, przebieg i skutki poszczególnych konfliktów zbrojnych (bitew) na tle historii politycznej trzech odłamów Słowian wschodnich, południowych i zachodnich na przestrzeni ponad 6 stuleci, od VI do XII wieku, w oparciu o materiały źródłowe (głównie pisane, pomocniczo...

 • 44.78 zł
  32.69 zł

  Major `Kotwicz` pozostaje do końca w okrążonych przez NKWD Surkontach. Młodzi żołnierze z Szarych Szeregów bez jednego wystrzału uwalniają swego kolegę z komunistycznego więzienia w Łowiczu, wypuszczając na wolność kilkudziesięciu innych więźniów. Młodzi podchorążacy pod Kuryłówką roznoszą w ataku...

 • 28.55 zł
  22.84 zł

  Książka przedstawia genezę, przebieg i skutki poszczególnych konfliktów zbrojnych (bitew) na tle historii politycznej trzech odłamów Słowian - wschodnich, południowych i zachodnich - na przestrzeni ponad 6 stuleci, od VI do XII wieku, w oparciu o materiały źródłowe (głównie pisane, pomocniczo...

 • 10.00 zł
  8.49 zł

  Rok 1942, Pacyfik - Amerykanie i Japończycy toczą ciężkie walki na wyspach Guadalcanal. Szala zwycięstwa w bitwie i calej wojnie na Pacyfiku przechyla się to w jedną, to w drugą stronę. Dzięki niesłychanie szybkiej budowie lotniska na zdobytym przyczółku Amerykanie panują w powietrzu.Aby dostarczyć...