SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

POCZWARKA

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej

książka

Wydawnictwo Literackie
Data wydania 2014
Oprawa miękka
Liczba stron 328

Opis produktu:

Adam i Ewa to młode, zamożne, wykształcone małżeństwo. Spełnieniem ich ambicji i planów na przyszłość ma stać się dziecko. Jednak jego narodziny okazują się ruiną, nie realizacją marzeń: dziewczynka ma zespół Downa w wyjątkowo ciężkiej postaci. Ewa - poprzez instynktowne poświęcenie - uczy się akceptować córkę, choć nie jest w stanie dotrzeć do jej świata. Adam, którego zawiedzione nadzieje zamieniły się w odrzucenie, coraz bardziej oddala się od rodziny. Nie ma pojęcia, że Marysia-Myszka - niezdolna do wypowiedzenia poprawnego zdania i wykonania sensownej w ludzkich oczach czynności - zrywa jabłka z rajskiego drzewa i rozmawia z Bogiem. Czy zdarzy się coś, co otworzy zatrzaśnięte między nimi drzwi? Być może klucz znajduje się w przeszłości...

Produkt wprowadzony do obrotu na terenie UE przed 13.12.2024

S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Literackie
Wydawnictwo - adres:
handel@wydawnictwoliterackie.pl , handel@wydawnictwoliterackie.pl , 31-147 , Długa 1 , Kraków , PL
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2014
Wymiary: 120x200
Liczba stron: 328
ISBN: 978-83-08-05367-6
Wprowadzono: 24.04.2014

RECENZJE - książki - POCZWARKA - Dorota Terakowska

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.9/5 ( 23 ocen )
  • 5
    22
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Piotr Bohdanowicz

ilość recenzji:6

brak oceny 5-12-2008 00:15

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Jestem zwykłym facetem. Lubię różne " męskie" zajęcia od sportu po gry komputerowe, mam rodzinę, pracę. Jeżeli choć trochę identyfikujesz się ze mną, poczytaj uważnie co czułem czytając "Poczwarkę" - może bedzie to zapowiedź Twoich przeżyć z książką.
Gdy nie znasz autora, sam tytuł brzmi średnio ciekawie. Poczwarka. Hmm. jakiś pędrak nieciekawie wyglądający.
NIE PATRZ NA TO.
Zapowiedź na okładce, że jest to opowieść o rodzinie z dzieckiem chorym na Zespół Downa może trochę przerażać.
NIE BÓJ SIĘ TEGO.
Od pierwszej strony książka wprowadziła mnie w świat zwykłej polskiej rodziny. Z miłością przeplataną codziennością. Gdy pojawia się dziecko, w moim sercu powoli zaczyna rodzić się coś niepowtarzalnego. Czytam jednym tchem- ale chcę pamiętać każde zdanie na całe życie. Książka wzbudza gigantyczne emocje, trudno je opisać, ona wprost wdziera się w moje serce. POKAZUJE PIĘKNO I BRZYDOTĘ. Radość i Cierpienie. Wrażliwość i bezduszność.Uniesienia i upadki. Miłość matki- najpotężniejsze uczucie we wszechświecie.
Masz rodzinę? Masz córkę? Masz żonę? To kolejne powody aby przeczytać tą książkę. Książka mną wstrząsnęła, obudziła ogromną wrażliwość, miłość jaka do tej pory chyba gdzieś była ukryta. Ta książka potrafi zmienić ludzi. Kupiłem już kilka o obdarowałem najbliższych. To powinna być lektura - dla dorosłych, a dla facetów- obowiązkowa.Coś pięknego. Warto, po stokroć warto spędzić z nią czas.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

karina

ilość recenzji:1

brak oceny 18-09-2017 14:53

Wspaniała książka, dająca do myślenia.
Każdy z nas żyje w pogoni, ciągłym biegu. Dążymy do sukcesu, często za wszelką cenę. Nie dostrzegamy przemijającego życia i cierpienia osób, które ranimy będąc zaślepieni idealnym życiem. Mamy na tyle wyidealizowany obraz naszego życia, że nie jesteśmy w stanie zaakceptować nic co zgodne z naszym wzorcem nie jest, szczególnie jeśli może przynosić wstyd. Obwiniamy o to wszystkich dookoła, lecz nie widzimy w tym siebie. Jak to? ja ? Nie, ja taki nie jest, nic nie robiłem.
Poczwarka jest idealnym przykładem tego, że nawet te z pozoru gorsze chwile czekające nas w życiu, wcale złymi być nie muszą. Ukazuje życie wielu rodzin, miłość, łzy, cierpienie, rozczarowanie. Mimo ogromnego ciężaru zrzuconego na barki matki dziecka z zespołem downa, wystawionej wielokrotnie na lincz ze strony otoczenia, odrzucenia ze strony męża książka ta pokazuje miłość - miłość matki, BEZWARUNKOWĄ.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Anna Karowicz

ilość recenzji:352

brak oceny 29-03-2017 12:20

Poczwarka, która skrywa w środku motyla? To właśnie próbuje nam pokazać Dorota Terakowska opowiadając historię rodziny, w której rodzi się dziecko z zespołem Downa.
Nie jest to jednak taka zwyczajna, pierwsza-lepsza rodzina. Mamy do czynienia z małżeństwem Adama i Ewy. Zdecydowali się oni na dziecko dopiero wtedy, kiedy byli na to gotowi finansowo, gdyż pragnęli żyć według wyznaczonego przez siebie biznesplanu. Córeczka miała być idealna, tak jak ich związek. Nietrudno się domyślić, że narodziny córki z zespołem Downa są szokiem dla nich obojga.
Autorka w bardzo wrażliwy i obrazowy sposób opisuje reakcję i uczucia świeżych rodziców. Mamy tutaj bowiem do czynienia z 3 narratorami ? Ewą, Adamem i Marysią, co daje nam spojrzenie na sytuacje z każdej strony. Kiedy Marysia przychodzi na świat przez pierwsze dni nawet nie ma imienia? Adam jest zdecydowany oddać ją do specjalnego ośrodka, jednak Ewa w ostatniej chwili zmienia zdanie i postanawia wziąć tę niewinną istotkę ze sobą do domu?
Migotka, Misia, Marysia, Myszka ? tak Ewa nazywa córeczkę (po Muminku, gdyż tak nazywa się dzieci z DS) i uczy się nią opiekować. Nie jest to jednak proste? Autorka przybliża nam symptomy zespołu Downa? Prócz opóźnionego rozwoju można wymienić otyłość, napady agresji, brak synchronizacji ruchowej i wiele innych rzeczy, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Ewa wstydzi się Misi ? każde wyjście do sklepu jest męką przepełnioną współczującymi lub oskarżającymi spojrzeniami przechodniów. Bo jak można "z czymś takim" wyjść i narażać "normalne" dzieci na taki przerażający i obrzydliwy widok? Ewa wstydzi się nie tylko własnego dziecka, ale również swoich uczuć?
Mała Myszka też cierpi ? jest zamknięta w świecie, którego nikt nie rozumie? Mama tylko czasem wie, co mała czuje i myśli. A Marysia nie potrafi jej tego przekazać! Przepełnia ją potrzeba tańca i dzielenia się radością z całym światem. Jest to jednak wyjątkowo trudne, kiedy wszyscy odwracają od niej wzrok i patrzą z obrzydzeniem na ślinę cieknącą jej z buzi i nieporadne ruchy?
Książka Doroty Terakowskiej jest przepełniona cierpieniem, tęsknotą, miłością, strachem i tajemnicami, które odkrywamy dopiero na samym końcu. Porusza najczulsze struny i pokazuje jak trudne i pełne sprzeczności jest życie z upośledzonym dzieckiem.
Uważam jednak, że książka jest bardzo wartościowa ? porusza trudny problem narodzin upośledzonego dziecka i dokładnie opisuje emocje rodziców i reakcje osób z zewnątrz. Dzięki tej książce może wzrosnąć zrozumienie i akceptacja dla takich dzieci? Jest to wyjątkowo potrzebne, ponieważ mało kto zdaje sobie sprawę na czym polega upośledzenie. Tych dzieci nie należy się bać i nie powinno się im współczuć! Wbrew pozorom one potrzebują po prostu akceptacji i możliwości dzielenia się radością?

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

flokete

ilość recenzji:67

brak oceny 13-12-2016 23:39

Adam i Ewa - doskonałe małżeństwo z cudownym życiem. Do pełnego szczęścia brak im tylko dziecka, jednak kiedy w końcu przychodzi ono na świat, rodzinna sielanka znika. Dziecko rodzi się z zespołem Downa. Ta choroba jak i inne schorzenia genetyczne to często podejmowany temat, który wbrew zasadom wcale nie jest łatwy. Ja w swoim życiu nie widziałam na żywe oczy żadnej osoby z tą dolegliwością, zatem mój zakres wiedzy w tej dziedzinie jest mały. Więcej za to mogę powiedzieć o osobach, które "muszą" to odbierać. Ludzie dzielą się zazwyczaj na dwie kategorie: ci, którzy się z tym pogodzą i zaakceptują to, będąc przy tej osobie lub ci, którzy tego nigdy nie zaakceptują. W Poczwarce ten temat jest dotkliwie poruszony, ponieważ dwoje rodziców reprezentują inną postawę. Miłość do dziecka stanowi w tej książce poważny problem. Życie z chorym człowiekiem nie jest łatwe, ale sztuką jest wytrwanie tego i właśnie to Dorota Terakowska próbuje Nam, czytelnikom uświadomić podczas czytania. Relacje małżonków oraz ojca z córką zdają się być niemożliwe do przełamania, ale miłość może to uczynić.
Motywem przewodnim tej książki jest życie niepełnosprawnego dziecka, a także próba poradzenia sobie z tym otoczenia.
Autorka Poczwarki pisząc tę książkę, kierowała się tym, aby przekazać wartość miłości, poświęcenia oraz wytrwałości, w świecie pełnym cierpienia. Pisarka chce Nam też ukazać, jak ważne są podejmowane decyzje i że problemy trzeba rozwiązywać, a myślenie stereotypowe i strach przed tym co inne, nie zawsze jest uzasadnione.
Akcja książki rozpoczyna się przełomowym dniem, w którym na świat przychodzi Myszka (Marysia). To owe wydarzenie zmienia cały bieg zaplanowanych przez małżonków wydarzeń, jest także wielkim początkiem życia niezwykłej dziewczynki.
Matka po długim namyśle decyduje się zabrać córeczkę do domu wbrew woli ojca.
Początkowe życie Ewy i Myszki jest trudne i ciężkie. Kobieta jest zmuszona do wielu wyrzeczeń oraz niemałego poświęcenia. Stopniowo obie uczą się jak ze sobą żyć, a ich relacje stają się bardzo głębokie.
Najważniejszym problemem tej książki jest niepełnosprawność dziecka i umiejętność radzenia sobie z nią rodziców. Ten okres stanowi też wielką próbę małżeństwa Adama i Ewy. Nieodpowiedzialność mężczyzny oraz brak tolerancji ze strony otoczenia, dodaje oliwy do ognia. Codzienne chwile dokładają nowych zmartwień, dlatego ta książka jest usłana wieloma problemami.
Głównymi bohaterami są oczywiście wielokrotnie wspominani przeze mnie, Adam i Ewa oraz tytułowa "poczwarka". Ich relacje są bardzo skomplikowane, ale i bardzo głębokie.
Czas i miejsce akcji nie są dokładnie określone. Wydarzenia toczą się współcześnie w jakimś polskim mieście lub miasteczku.
W Poczwarce mają miejsce też wydarzenia niemalże magiczne, ponieważ jesteśmy świadkami stwarzania elementów świata.
Akcja nie dzieje się dosyć szybko, ale pojawia się dużo mniej i więcej ważnych wydarzeń, które wywierają na Nas duży wpływ.
Dla tematyki obyczajowej typowe są uczucia, zatem i w tym utworze nie mogło ich zabraknąć. Pojawia się tutaj ich naprawdę bardzo dużo. Od wstydu, bezsilności i złości, po dumę, zachwyt i miłość.
Dzieło Doroty Terakowskiej kończy się w sposób szczególny i dla pewnie niektórych wzruszający. Na mnie nie wywarło to aż takiego dużego wpływu, bo trochę domyślałam się tego co nastąpi.
Książki obyczajowe są dla mnie prawdziwą katorgą. Pomimo tego Poczwarkę czytało mi się niezmiernie szybko, a w niektórych momentach z zapartym tchem.
Lektura uznawana za prawdziwe dzieło - dla mnie książka godna przeczytania i polecenia, która na pewno pozostanie w mojej pamięci.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?