Thomas Harris książki, ebooki i audiobooki | Gandalf.com.pl
SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

Thomas Harris - biografia

Thomas Harris to twórca najbardziej przerażającego, a jednocześnie fascynującego psychopatycznego mordercy w dziejach literatury. Hannibal Lecter to bohater czterech książek, które autorowi przyniosły sławę i rozgłos na całym świecie, dodatkowo podsycane przez ekranizacje filmowe. W Polsce książki obecnie wydawane są przez wydawnictwo Sonia Draga.

Amerykańskie dzieciństwo i młode lata Thomasa Harrisa


Thomas Harris urodził się 22 września 1940 roku w Jackson w stanie Tennessee. Od dziecka skrajnie introwertyczny, każdą wolną chwilę spędzał na czytaniu książek. Przyczyniło się to do wyboru studiów, które ukończył w 1964 roku na kierunku anglistyka na uniwersytecie Baylor w Texasie. Po studiach pracował jako reporter w lokalnej gazecie Waco Tribune-Herald, gdzie prowadził również miejscową kronikę policyjną. Jego kariera dziennikarska rozwijała się dalej, gdy w 1968 roku przeniósł się do Nowego Jorku, by pracować dla Associated Press, lecz w 1974 rzuca ją na poczet pracy nad swoją pierwszą książką Black Sunday. Dwa lata później książka doczekała się filmowej adaptacji, która była umiarkowanym sukcesem.

Czasy Hannibala Lectera w literaturze


Książką, która rozpoczęła cykl o mordercy-kanibalu, był Czerwony Smok wydany w 1981 roku. Głównym bohaterem książki jest agent FBI Will Graham, który złapał Hannibala Lectera, a trzy lata później, zmagając się ze śledztwem, korzysta z jego pomocy w znalezieniu sprawcy innego morderstwa. Na kontynuację serii przyszło czekać 7 lat, bo słynne Milczenie Owiec zostało wydane w 1988 roku. To dzięki temu tytułowi o Harrisie usłyszał cały świat. Powieść otrzymała nagrodę Brama Stokera i Nagrodę Anthony’ego, a w 1989 roku była nominowana do World Fantasy Award. Powieściowa akcja skupia się na młodej adeptce Federalnej Komisji Śledczej Clarice Starling, która otrzymuje zadanie zebranie profili psychologicznych seryjnych morderców. Poznaje wtedy Hannibala Lectera i wytwarza się między nimi specyficzna więź. Tak naprawdę jednak zebranie profilu Dr. Lectera jest jedynie pretekstem, bo FBI, chce zrozumieć intencje i modus operandi Buffalo Billa - seryjnego mordercy porywającego otyłe kobiety, które następnie przetrzymuje i głodzi, aby je oskórować, a ich ciała wyrzucić do rzeki. Trzecia odsłona serii - Hannibal - miała swoją premierę w 1999 roku i zajęła drugie miejsce na liście najlepiej sprzedających się książek pod koniec tysiąclecia. Pierwszy nakład sprzedał się w ilości 1.3 miliona kopii. Siedem lat po historii znanej z Milczenia Owiec, Lecter żyje na wolności i postanawia zemścić się na swojej niedoszłej ofierze. Przeszkodzić próbuje mu w tym agentka Sterling. Ostatnią z serii o Hannibalu Lecterze jest powieść Hannibal: Po drugiej stronie maski z 2006 roku, która pełni funkcję prequelu. Dzięki tej historii poznajemy genezę kanibalistycznego psychopaty. Każda z książek o Hannibalu doczekała się ekranizacji. Milczenie Owiec w reżyserii Jonathana Demma z 1991 roku, jest trzecim w historii Oscarów filmem, który wygrał pięć statuetek. Lecter doczekał się również własnego serialu wyprodukowanego przez NBC pod tytułem Hannibal, który składa się trzech sezonów. Główną rolę odgrywa w nim Mads Mikkelsen. Ostatnią powieścią autora jest Cari Mora, wydana po 13 latach od premiery poprzedniej książki. Nie jest ona powiązana z cyklem o Hannibalu Lecterze. Bohaterką książki jest tytułowa Cari Mora, która staje na drodze psychopatycznego Schneidera pragnącego zdobyć milionowy skarb Pablo Escobara. Thomas Harris jest skrytym autorem, który swój pierwszy duży wywiad zgodził się przeprowadzić na potrzeby promocji Cari Mora dla New York Times. Prywatnie jest w długoletnim związku z Pace Barnes, a sławę uznaje za przekleństwo.
z1
1 - 1 z 27 ofert