Aktualności Archiwum

Oto, gdzie możecie spotkać Sylwię Chutnik, Andrzeja Pilipiuka, Jerzego Bralczyka, czy Ewę Wachowicz

Avatar
Napisane przez Gandalf

    Moi Drodzy, spotkanie tych i innych pisarzy jest bardzo proste. Ci, jak i wielu innych autorów pojawią się podczas 19. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Pewnie nie muszę, ale przypominam, że targi odbędą się w dniach 22-25 października. Dla formalności dodam, że Księgarnia Internetowa Gandalf będzie na stoisku C64 w Hali Wisła w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO (ul. Galicyjska 9). Właśnie tam między innymi będą gośćmi: Sylwia Chutnik, Andrzej Pilipiuk, Jerzy Bralczyk, Ewa Wachowicz, Janusz Wiśniewski. Sami przeczytajcie kto jeszcze 🙂

Najpierw jednak o tym, co Was czeka na stoisku Gandalfa 🙂 Jedna z atrakcji to konkursy. Będzie można wygrać zestawy książek od Wydawnictwa Literatura i gier od firmy Trefl. Chętni będą mogli wziąć udział w zabawie „Znajdź Gandalfa”. Wystarczy, że podczas targów spotka się spacerującego maga i odbierze od niego kupon. Ten z kolei należy wymienić na nagrodę 🙂

Myślę, że największą gratką dla miłośników literatury będą spotkania z autorami. Targi książki to niepowtarzalna okazja, żeby porozmawiać z ulubionymi pisarzami. Na stoisku Gandalfa będą gościć wyjątkowi twórcy. Uważam, że wypada w związku z tym przybliżyć ich sylwetki i opowiedzieć kilka ciekawostek z ich życia 🙂

Magdalena Witkiewicz

Magdalena Witkiewicz

Nigdy nie pisała do szuflady. Pracując nad swoją pierwszą powieścią – „Milaczek” – nie zastanawiała się zbyt długo, czy spróbować ją wydać. Rozesłała do wydawnictw już trzy pierwsze rozdziały. Magdalena Witkiewicz pisze zarówno dla dorosłych np. „Szkoła żon” jak i dla dzieci. Najmłodsi mogą zaczytywać się w przygodach Lilki: „Lilka i spółka”, „Lilka i wielka afera”. Książki Witkiewicz są ciepłe, pełne optymizmu i humoru. A do tego przylgnęła do pisarki łatka specjalistki od szczęśliwych zakończeń. Jej najnowsza książka to „Po prostu bądź”.

Liliana Fabisińska

Liliana Fabisińska
Pisała, jak sama mówi, od zawsze. Swoje pierwsze utwory, jako mała dziewczynka, zapisywała w notesach i zeszytach. Teraz jako doświadczona pisarka tworzy przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, jednak ostatnio już też dla dorosłych. Najmłodsi są błyskotliwymi i wnikliwymi czytelnikami. Jeśli pisarka ma jakieś wątpliwości co do książki, to daje rozdziały do przeczytania swojej przyjaciółce. Dla dzieci napisała między innymi książkę „Matylda i czekoladowe ciastko. Pierwsze czytanki.”. Z kolei kiedy Fabisińska pisze dla młodzieży, pomysły konsultuje z mamą. Jej popularna młodzieżowa seria książek to „Bezsennik”. Cykl zawiera aż piętnaście części. Inną pozycją dla nastolatków jest „Amor z ulicy Rozkosznej”. Książki dla dorosłych poruszają trudne tematy społeczne (Córeczka – HIV, Śnieżynki – mrożenie zarodków). Najnowsza książka Liliany Fabisińskiej to „Śnieżynki”.

Jako ciekawostkę powiem, że Liliana Fabisińska i Magdalena Witkiewicz przyjaźnią się.

Natasza Socha

Natasza Socha

Drzemie w niej prawdziwie artystyczna dusza. Natasza Socha poza tym, że pisze to także maluje i ilustruje. Powieść własnego autorstwa, którą pisarka darzy największym sentymentem to „Zbuki, czyli jak bardzo boli nas cudzy sukces”.  Pewnie dlatego, że ta na co dzień zapracowana i kochająca mama dwójki dzieci lubi groteskę, sarkazm i czarny humor. Jak mówi, inspiracje do pisania czerpie z codzienności. Przykładem jest jej książka „Macocha”. Uwielbia Poznań, z którego pochodzi, jednak za namową męża na stałe przeniosła się do Niemiec. Ostatnia książka Sochy to „Rosół z kury domowej”.

Robert J. Szmidt

Robert J Szmidt1

Pisarz science fiction i fantasy nazywany przez niektórych „Hannibalem Lektur”. W książce „Szczury Wrocławia” zabił ponad 200 osób, które poprosiły go o to na Facebooku. Chętnych było zdecydowanie więcej. Nie za każdym razem pisarz zabił wedle życzenia, ale starał się zrobić to „jak najlepiej”. Niedawno ukazała się powieść Roberta J. Szmidta osadzona w uniwersum Metro 2033 „Otchłań”. Akcja toczy się w postapokaliptycznym Wrocławiu. To miasto często pojawia się w twórczości autora, bo to właśnie we Wrocławiu urodził się, dorastał, a do tego uważa, że to miejsce idealnie nadające się na scenerię powieści postapokaliptycznych. Inne książki Szmidta to m.in.: „Samotność anioła zagłady. Adam”  i „Alpha team”.

Agnieszka Krawczyk

Agnieszka Krawczyk fot.Julita Pająk

Zawsze marzyła o tym, żeby zostać pisarką. Jej marzenie spełniło się. Jest autorką powieści obyczajowych i kryminalnych. Najbardziej ze swoich książek lubi „Magiczne miejsce”.  Latem ukazało się wznowienie tego tytułu. Nie jest ono jednak takie samo jak pierwsze wydanie. Agnieszce Krawczyk zarzucano, że książka jest za krótka. Autorka wzięła tę uwagę do serca i „poprawiła” dzieło. A uściślając dopisała mniej więcej jedną trzecia książki 🙂 Naniosła też poprawki w już istniejącym tekście. Kolejne części serii o poszukiwaniu swojego miejsca na świecie to „Dolina mgieł i róż”  i „Ogród księżycowy” . Ostatnią książką Agnieszki Krawczyk jest „Jezioro szczęścia”.

Magdalena Kordel

Kordel

Pisarka znana jest przede wszystkim z takich książek jak „Okno z widokiem”, „Sezon na cuda” , czy ostatnio wydanej powieści „Uroczysko”.  Magdalena Kordel jest mamą dwójki dzieci. Razem z mężem prowadzi agencję wydawniczą. Jak głosi plotka pisarka jest podobno skromna, lubi włoską kuchnie i polskie góry 🙂 Jeszcze ciekawsze jest to, że zaczęła „pisać jeszcze nie pisząc”. Chodzi w tym o to, że małej Madzi dużo czytano, a zakończenia bajek bywały różne – także złe. Dziewczynka swoje przepłakiwała i na pociesznie wymyślała swoje własne, szczęśliwe zakończenia. Prawdziwa historia z pisaniem zaczęła się wraz z książką „48 tygodni” . Luźno pisane przez nią historie ułożyły się w jedną całość. Nie zamierzała jednak nic z tym robić. To jej mąż wydrukował tekst i zawiózł do dwóch wydawnictw.

Sylwia Chutnik

Sylwia Chutnik

Gdyby sugerować się jej wyglądem – tatuaże, strój, kolczyki – można by sądzić, że jest wokalistką jakiegoś punkowego zespołu 🙂 Nic bardziej mylnego. To błyskotliwa i lubiana pisarka, a na co dzień zorganizowana „pani domu” bardzo związana z rodziną. Mimo, że ceni sobie tradycje ma radykalne poglądy. Już jako nastolatka działała w ruchach feministycznych, współorganizowała „manify”, uczestniczyła w happeningach. Podczas jednego z nich biegała w złotym staniku. Szukała swojego miejsca. Ciągle zmieniała zajęcia. Była szatniarką, pisała, robiła dredy i piercing, była dj’em w klubach. Pewnego dnia znalazła informację o konkursie literackim i tak powstała jej książka „Kieszonkowy atlas kobiet”. Inne dzieła Sylwii Chutnik to: „Cwaniary” , „Dzidzia”, „Jolanta” – „powieść słodko-gorzka i wzruszająca”.

Beata Ostrowicka

Beata Ostrowicka

Pisze dla dzieci i młodzieży. Jej debiut literacki to „Niezwykłe wakacje”. Z kolei książka, którą Beata Ostrowicka napisała najszybciej to „Lulaki”. Zajęło jej to zaledwie godzinę podczas podróży pociągiem. W jej dorobku są też powieści skierowane do nastolatków, na przykład „Zła dziewczyna”. Jak sama pisarka przyznaje dużą inspiracją są dla niej synowie – Hubert i Kuba. Obserwuje ich świat, problemy
i dylematy. Ostatnim jej dziełem jest książka „Przecież cię znam”  – opowieść o Laurze, która ma w życiu pod górkę. Dziewczyna cały czas pędzi: to do szkoły, to na udzielanie korepetycji, to na spotkania z przyjaciółmi. Do tego pomaga starszej siostrze i jej córce oraz pani Wandzie. Wszystko komplikuje się, kiedy problem zaczyna gonić problem… Natomiast ciekawostką jest, że Ostrowicka na okrągło może czytać „Mistrza i Małgorzatę”.

Jerzy Bralczyk

Jerzy-Bralczyk-fot-Michał-Mutor-Agencja-Gazeta
Zna go z całą pewnością każdy, kto ceni sobie poprawną polszczyznę. Profesor Bralczyk specjalizuje się w zakresie języka mediów, reklamy i polityki. Od 1996 jest członkiem Rady Języka Polskiego. Znany jest jednak głównie z programów telewizyjnych i radiowych, które prowadził. Oczywiście dotyczyły one języka polskiego. Przyznaje, że notorycznie poprawia błędy językowe ludzi ze swojego otoczenia – bliskich i znajomych. Jak podkreśla robi to „dobrodusznie”, żeby nikogo nie urazić. Jego ostatnią publikacją jest „500 zdań polskich”. Napisał też m.in. „Mówi się. Porady językowe profesora Bralczyka”, „Słowo w słowie” i „Mój język prywatny”. Profesor Bralczyk Hobbystycznie zbiera wszelkie wydania „Pana Tadeusza” oraz podręczniki o dobrym zachowaniu i mówieniu.

Aneta Jadowska

Aneta Jadowska by Przemysław Bednrczyk
Ma tytuł doktora nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa i jest pisarką fantastyki. Czytelnicy pokochali ją za postać Dory Wilk – byłej policjantki, która została wiedźmą. Pisarka lubi łączyć magię i rzeczywistość. Łączy je z historiami kryminalnymi i przygodowymi. Jak pisze powieść, to pracuje wówczas po kilkanaście godzin dziennie. Uważa, że pisanie to nie tylko przyjemność, ale też praca wymagająca rygoru i rytmu. Aneta Jadowska lubi czytać, oglądać filmy i seriale. Jak się okazuje udziela się nawet w różnych grupach zbudowanych wokół seriali: „Firefly”, „Sherlock”, „Supernatural” czy „Hannibal”.

Do najlepszych książek Anety Jadowskiej można zaliczyć „Złodzieja dusz”, „Bogowie muszą być szaleni” , czy „Ropuszki”.

Andrzej Pilipiuk

Pilipiuk

Jeden z najbardziej aktywnych polskich pisarzy. Stworzył postać Jakuba Wędrowycza, która stała się ikoną fanów fantastyki. Jakub Wędrowycz to główny bohater serii ponad 60 opowiadań. Tomy z jego przygodami to m.in. „Kroniki Jakuba Wędrowycza”„Czarownik Iwanow”, „Weźmisz czarno kure …”. Co było inspiracją do stworzenia jego postaci? Pilipiuk jako chłopiec spędzał wakacje w Wojsławicach. Tam na wielkim podwórzu dziadka w dzień targowy zatrzymywało się mnóstwo furmanek. Chłopiec obserwował dziadka i jego kolegów, którzy nie raz raczyli się mocniejszymi trunkami. Jakub to zestawienie wielu ich cech plus ogromna wyobraźnia pisarza 🙂 Ostatnio wydaną książką Andrzeja Pilipiuka jest „Reputacja”  – zbiór niesamowitych opowiadań. Pierwszym krytykiem książek Andrzeja Pilipiuka jest jego żona.

Ewa Wachowicz

Ewa Wachowicz

Twarz Pani Ewy znana jest pewnie większości, ponieważ często pojawia się w telewizji, a w 1992 roku zdobyła tytuł Miss Polonia. Cały czas jest piękna i czarująca, a do tego nie stara się zatrzymać czasu i akceptuje każdą zmarszczkę 🙂 Oprócz występowania w telewizji, najczęściej w programach kulinarnych, Ewa Wachowicz również pisze książki o gotowaniu. Jej publikacje to na przykład „Ewa gotuje. Ulubione”, „Ewa gotuje szybko”, czy „Ciasta”  – książka, która ma premierę w październiku.

Miejscem, w którym ładuje akumulatory są góry. Już jako nastolatka przemierzała je z plecakiem. Później zaczęła zdobywać szczyty. Zaliczyła Elbrus na Kaukazie i chciała wejść na Ararat w Turcji i Damavand w Iranie.

Monika Szwaja

Monika Szwaja

Jest pisarką i dziennikarką telewizyjną. Pracowała tez jako nauczycielka języka polskiego i historii. Dlaczego zaczęła pisać? Powód był bardzo prozaiczny – potrzebowała pieniędzy. Pracowała wówczas w telewizji i miała ciężki okres. Na domiar złego musiała iść na zwolnienie po operacji, a na dodatek bardzo poważnie zachorowała jej siostra. Żeby związać koniec z końcem napisała na konkurs „Polska Bridget Jones”. Dostała trzecią nagrodę. Tonęła w długach, więc pisała dalej… Obecnie jest poczytna i lubiana autorką. Napisała m.in. „Jestem nudziarą” , „Powtórka z morderstwa” , „Zapiski Stanu Poważnego” , „Matka wszystkich lalek” , „Klub mało używanych dziewic” , czy „Anioł w kapeluszu”. Monika Szwaja oprócz tego, że pisze ma też swoje wydawnictwo – SOL.

Janusz Leon Wiśniewski

J.L.Wiśniewski

Jest magistrem fizyki, ekonomii doktorem informatyki i doktorem habilitowanym chemii i … pisarzem. Jego debiut literacki „Samotność w sieci” okazał się bestsellerem podobnie, jak kolejne książki „Łóżko” , „Bikini”, czy też ostatnia powieść „Moje historie prawdziwe”. W październiku ukaże się najnowsza książka Janusza L.Wisniewskiego „I odpuść nam nasze…”. Wiśniewski pisze przede wszystkim o uczuciach, o emocjach, które budzą kontrowersje i o miłości W jednym z wywiadów powiedział: „Mnie miłość interesuje bardzo i będę o niej pisać”.

Lubi czytać książki noblistów i pisarzy nagrodzonych „Nike”. Jako ciekawostkę powiem, że pewnego razu we Frankfurcie przegadał całą noc z Paulo Coelho. Spotkali się na targach książki 🙂 Ciekawe z kim Janusz Wiśniewski zagada się w tym roku w Krakowie?

     Moi Drodzy, te nazwiska mówią same za siebie. 19. Międzynarodowe targi Książki w Krakowie trzeba odwiedzić. Oczywiście wymienieni pisarze będą gościli na stoisku Gandlafa w określone dni w konkretnych godzinach. Szczegółowy program spotkań autorskich znajdziecie tutaj: program.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf