Z Wattpada na półki księgarni – fenomen internetowych twórców

aktualności pisarze i książki z wattpada które zostały wydane Avatar
Napisane przez Justyna
Brak komentarzy
Udostępnij:

Pomyśl, jak to jest: najpierw czytasz czyjeś teksty jedynie w aplikacji mobilnej, na swoim smartfonie, a potem widzisz książkę opatrzoną nazwiskiem lub nickiem tego samego autora…Nie czujesz, jakbyś właśnie przyczynił się do odkrycia nowego, pisarskiego talentu? A może to właśnie Twoją książkę, ktoś niebawem może trzymać w dłoniach? Sprawdź, jakim twórcom udało się przejść taką drogę, zdobyć wiernych czytelników i wydać własne historie, których początki nieśmiało publikowali na Wattpadzie! Na czym polega cały fenomen Wattpada i czy można znaleźć na nim teksty tylko od początkujących pisarzy? Przekonaj się sam!

Na czym polega fenomen Wattpada?

Wattpad to strona internetowa oraz aplikacja mobilna, umożliwiająca publikację własnych tekstów – zarówno dłuższych treści, jak i krótszych form literackich. Strona cieszy się tak ogromną popularnością, że niektórzy twórcy gromadzą wokół siebie ogromne zastępy fanów. Z tego względu, w 2019 roku, Wattpad podpisał umowę z wydawnictwem w sprawie wydawania utworów najbardziej poczytnych twórców. Dlaczego twórcy z Wattpada cieszą się taką popularnością? Bo ich teksty podejmują ważne i aktualne tematy, szczególnie dla młodej społeczności. Miłość, problemy dorastania, seks i inne relacje to tylko część z tego co możemy znaleźć wśród wattpadowych pisarzy. Platforma ta, to miejsce nie tylko dla początkujących, ale i dla doświadczonych twórców. Dzięki niej łatwiej dotrzeć do mobilnych młodych, czytelników. Kogo tam znajdziemy?

Pisarzy, którzy zdobyli popularność na Wattpadzie

Anna Renee Todd

Anna Renee Todd to nazwisko bardzo dobrze znane wszystkim fanom książek (i filmów!) w klimacie young adult i new adult. A także fanom płomiennego i zakazanego romansu między niewinną Tessą a niegrzecznym Hardinem. Tak, oczywiście mowa o After! Anna Todd jest autorką serii After, opowiadającej o romansach, złamanym sercu, zawiści i innych problemach młodego wieku. Historie pełne uroczych, ale i gorących momentów, nagłych zwrotów akcji, rozstań i powrotów. A od czego się zaczęło? Od opowiadań fan fiction publikowanych właśnie na Wattpadzie. Okazuje się, że pierwowzorem Hardina, był nie kto inny, jak Harry Styles (jeszcze za czasów One Direction). Teksty Anny Todd cieszyły się tak ogromną popularnością, że wydawnictwo zdecydowało się na wydanie przygód Tessy i Hardina (książkowy Harry musiał przejść szereg zmian, włączając w to imię i nazwisko). Książki z serii After stały się hitem na skalę międzynarodową, a część z nich doczekała się ekranizacji. Anna Todd ma na swoim koncie także inne publikacje z Wattpada, najnowsza: The darkest moon, to kolejna historia wyjątkowej miłości i mrocznego pożądania.

Beth Reekles 

Kolejne nazwisko, które prosto z Wattpada trafiło na duży ekran. Beth Reekles jest autorką serii The Kissing Booth, historii o przyjaźni, pierwszej i zakazanej miłości, pierwszym pocałunku i złamanym sercu. Główna bohaterka: Elle, jest rozdarta pomiędzy przyjaźnią z Lee a uczuciem do jego starszego brata – buntownika Noah. Autorka zapoczątkowała szał na The Kissing Booth od publikacji pojedynczych rozdziałów na Wattpadzie, a teraz nie tylko historia doczekała się kontynuacji w postaci książek The Kissing Booth: Na odległość, The kissing Booth: Za kółkiem przez Stany i The kissing Booth: Ten ostatni raz, ale i doczekały się ekranizacji podjętej przez Netflix z boskim Jacobem Elordi w roli Noah.

Neilani Alejandrino

Neilani Alejandrino znana również pod nickiem sweetdreamer33. Swoją przygodę z pisarstwem rozpoczęła od publikacji romansów również w serwisie Wattpad. Jej twórczość doczekała się publikacji i tak oto otrzymaliśmy historię Jade – pozornie nieśmiałej dziewczyny, ukrywającej się pod peruką i za szkłami okularów, w głębi duszy skrywającej jednak mroczną przeszłość – oraz jej szefa – Erosa, bezwzględnego i wymagającego mężczyznę, który nie wierzy w miłość, a jednak coś ciągnie go do nowej pracownicy. Historię Jade i Erosa poznacie z książki Dziewczyna, której nie zauważał. A już niebawem ukaże się także tom 2!

Lauren Price

Jak to się stało, że w wieku 14 lat napisała książkę, którą teraz czyta cały świat? Lauren Price, autorka książki Grzeczni chłopcy nie kradną staników, zdobyła blisko 150 mln wyświetleń na Wattpadzie, a jej książkę możemy znaleźć w tłumaczeniu na kilka różnych języków. Bohaterka książki – Riley, jest typem samotniczki, niewidzialnej dla płci przeciwnej. Pewnego dnia, do jej sąsiedztwa, wraz z rodziną wprowadza się nowy i to bardzo przystojny chłopak, a pewnej nocy wkrada się do niej przez okno, żeby zabrać jej…stanik. Riley postanawia się zrewanżować i tym samym rozpoczyna cykl wzajemnych podchodów. Czy coś z tego będzie? Przekonajcie się sami!

P.S. Herytiera `Pizgacz`

P.S. Herytiera `Pizgacz` to autorka z polskiego podwórka, której wattpadowa trylogia Hell zgromadziła mnóstwo fanów i z którą wiążą się także wiele dramatów i niezdrowej fascynacji. Długo zastanawiano się, czy książki w ogóle zostaną wydane, ale finalnie tak właśnie się stało. Teraz możecie się przekonać, co kryje w sobie książka Start a fire! I jakie mogą być skutki znalezienia się w nieodpowiednim miejscu, w nieodpowiednim czasie. Bohaterka książki – Victoria, która przez większość swojego życia nie wyróżniała się z tłumu, przynajmniej do momentu, gdy nie trafiła na  pewno, bardzo mrocznego chłopaka, który bierze udział w nielegalnych pojedynkach bokserskich. Jakie będą skutki tej znajomości?

Jessica Cunsolo

Publikująca pod nickiem AvaViolet – Jessica Cunsolo, pod swoimi publikacjami na Wattpadzie, zdobyła ponad 100 milionów wyświetleń! Dzięki temu teraz możemy przeczytać jej debiutancką powieść – She’s With Me. Razem wbrew światu. Jej bohaterka – Amelia, razem z matką próbują uciec od trudnej przeszłości i zaczynają życie od nowa w małym miasteczku. Amelia stara się nie wyróżniać, szybko jednak wpada na Aidena, z którym szybko się zaprzyjaźnia, a nawet pojawia się szansa na coś więcej. A przecież Amelia miała się do nikogo, ani niczego nie przywiązywać… Jeden pochopny krok i duch z przeszłości może ją dogonić. 

Wydane książki z Wattpada

Wattpad to kopalnia pisarskich talentów i książkowych persełek, a użytkowników wciąż przybywa. Jeśli poszukujesz więcej ciekawych tytułów z nurtu young adult bądź new adult, zajrzyj na Gandalf.com.pl i przekonaj się, że na historie o pierwszej miłości i romantycznych uniesieniach nigdy nie jest się ‘za starym’ 😉 A może zainspirują Cię one do napisania własnej?

Jeśli jesteś fanem literackim ciekawostek, koniecznie przeczytaj artykuł pt. Pseudonimy pisarzy. Kto i dlaczego nie pisał pod własnym nazwiskiem? Powody są zaskakujące!, w którym demaskujemy polskich i zagranicznych twórców, a także próbujemy dociec, co kryło się za chęcią skrycia się pod artystycznymi pseudonimami.

Udostępnij:
21 stycznia 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.