SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Encyklopedie i leksykony

Świat jest niezwykle ciekawym miejscem. I można nań spojrzeć z wielu perspektyw. Świat flory? Fauna? Kinowa rzeczywistość? Uniwersum kultury? A może motoryzacja, ekonomia, sport, historia… Która perspektywa jest najbliższa Tobie i Twoim bliskim? Jeśli chcesz poszerzać horyzonty wiedzy i dowiedzieć się więcej o tematach, które Cię interesują – zrób to wspólnie z Gandalf.com.pl. Przyjrzyj się, jak wiele wiedzy kryją w sobie encyklopedie i leksykony, które czekają w kolekcji naszej księgarni online. Dzięki nim rozwijanie pasji będzie o wiele prostsze i przyjemniejsze. Które włączysz do swojej kolekcji?

Czym jest encyklopedia?

Encyklopedia jest rodzajem pracy referencyjnej, która zawiera informacje na wiele różnych tematów, często zorganizowanych w hasła. Sam termin ‘encyklopedia’ oznacza całokształt wiedzy’. Cała zgromadzona wiedza podzielona jest na artykuły lub hasła. Zazwyczaj sposób segregacji terminów odbywa się w porządku alfabetycznym, a pojedyncze frazy są ułożone zgodnie z naturalną ścieżką rozwoju danego tematu i/lub powiązanych z nim pozycji. Niektóre publikacje mogą być książkami papierowymi lub wersjami cyfrowymi, które można nabyć jako jeden kompletny tom lub oddzielnie. Encyklopedie znane są już od setek lat i ewoluowały od bardzo prostych słowników, które były stopniowo poszerzane o kolejne frazy. Znaną polską encyklopedią była Encyklopedia staropolska, która w tej chwili pełni walory historyczne i wiedzę na temat staropolszczyzny. Encyklopedia staropolska wydawana była do 1903 roku i składała się z czterech tomów.

Encyklopedia, a leksykon

A do tego jeszcze słownik. Co je wszystkie odróżnia? Słownik to najbardziej surowa forma przedstawienia wiedzy. Zawiera krótką i rzeczową definicję danego pojęcia. Następny w kolejności jest leksykon. On z kolei kumuluje wiedzę zebraną w formie haseł z krótkimi opisami, zawierającymi podstawowe informacje. Najobszerniejszą formą jest encyklopedia, która zawiera znacznie bardziej rozbudowane, bogate definicje, często w formie artykułów. 

Encyklopedie i leksykony – dla kogo?

Dla każdego, kto tylko zechce poszerzyć swoją wiedzę o otaczającym świecie lub zgłębić temat z wybranej dziedziny. Korzystanie z encyklopedii nie stawia także żadnej bariery wiekowej – wiedzę z nich mogą czerpać zarówno dorośli, jak i dzieci. Dla najmłodszych najodpowiedniejsze będą encyklopedie ilustrowane, które zamiast opisów poszczególnych haseł i zjawisk, zawierają kolorowe obrazki. Przez to dziecko poszerza swój zbiór skojarzeń, a do tego poznaje, jak wyglądają konkretne rzeczy, których nazwy przyswaja. Jeśli chcesz sprawić swojemu maluchowi przydatną i ciekawą książkę, to postaw na encyklopedie ilustrowaną. To wcale nie musi oznaczać nudy! Encyklopedie podejmują mnóstwo przeróżnych tematów, od sportów, przez zwierzęta, rośliny, aż po kosmos i znane postacie. To ogromna dawka wiedzy na każdy możliwy temat! Encyklopedie ilustrowane świetnie sprawdzają się także w przypadku gatunków roślin, grzybów czy zwierząt. W ten sposób nauczysz się je rozpoznawać i rozróżniać.

Wielka Encyklopedia PWN

Jedną z najpopularniejszych i najobszerniejszych encyklopedii na polskim rynku wydawniczym jest Wielka Encyklopedia PWN, która składa się aż z 31 tomów! Wielka Encyklopedia PWN jest także największą, dostępną encyklopedią powszechną, wydaną po II Wojnie Światowej. Każdy tom określony jest tym, jakie hasło znajdziemy w nim na pierwszej, a jakie na ostatniej pozycji. Ma to na celu ułatwienie poszukującemu znalezienie odpowiedniej części. Chyba nikt nie wyobraża sobie szukania jednego słowa w kilkudziesięciu różnych tomach! 

Encyklopedie i leksykony – tematyka

Co można znaleźć w encyklopediach i leksykonach? Wszystko! Dosłownie. W naszym dziale encyklopedii i leksykonów znajdziesz zarówno tytuły zawierające skondensowaną wiedzę na każdy temat, od A do Z, ale także i tytuły poświęcone wybranej przez Ciebie dziedzinie. Mamy coś dla fanów sportów, fauny, flory, prawa, ekonomii, a nawet minerałów i filozofii. Jeśli więc chcesz poszerzyć swoją wiedzę z wybranej dziedziny, to trafiłeś w idealne miejsce. Jeśli interesujesz się biologią, zajrzyj także do działu z encyklopediami przyrodniczymi, a jeśli bardziej kręci Cię historia, zajrzyj do kategorii leksykonów i encyklopedii historycznych. Na zdobywanie nowej wiedzy, nigdy nie jest za późno!

Odkrywaj nowe pojęcia, zdobywaj wiedzę z ulubionych dziedzin lub zapamiętuj fakty, którymi potem możesz zaskoczyć towarzystwo! Wszystkie te możliwości otwierają przed Tobą encyklopedie i leksykony na Gandalf.com.pl!


... ...
Zobacz więcej produktów