Nowele: polskie, dla dzieci | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Nowele

Nowele, czyli utwory niewielkich rozmiarów o zwartej akcji, nieraz bardzo wyraźnie zarysowanej. Najczęściej nowele są jednowątkowe, charakteryzujące się prostotą, z wyraźnie zaznaczonym punktem kulminacyjnym i finałem (rozwiązaniem akcji).

Utwory tego typu bardzo popularne były w pozytywizmie, gdzie ważnymi ideami stawała się walka o wolność, ale poprzez naukę i edukację. Zwiększenie poziomu oświaty miało przełożyć się na zwiększenie dobrobytu społeczeństwa. Zaczęto twierdzić, że wykształcony naród pracuje wydajniej, a świadomość człowieka miała przełożyć się na uwolnienie kraju w przyszłości. Dążono do wykształcenia jak największej liczby osób, co miało stworzyć zupełnie nowe realia.

Tematyka noweli

Nowele pozytywistyczne podejmowały różne tematy, a w założeniu miały realizować założone z góry cele przedstawiane w programach pozytywistów. Mówiono, że mają charakter tendencyjny. Częstymi zagadnieniami, które omawiano, był oczywiście patriotyzm, kształcenie różnych grup społecznych, asymilacja Żydów, a także emancypacja kobiet, o której pisała między innymi Orzeszkowa. Bardzo ważnym punktem była także sytuacja dziecka, które miało niewiele praw, a także niewielkie szanse na rozwój intelektualny.

Nowele pozwolą Ci odkryć blaski i cienie życia. To historie, które nieraz Cię zaskoczą i… wiele nauczą. Lektura, która przyniesie ukojenie i pozwoli, choć na chwilę, odpłynąć do innego świata. Literatura polska oraz zagraniczna – z różnych, nie tylko tych oczywistych, zakątków świata. Wyrusz z nami w tę wyjątkową podróż! W tej kategorii znajdziesz książki o tematyce: literatura piękna / nowele. Niskie ceny, szeroki wybór, szybka dostawa – sprawdź. Najnowsze bestsellery kupisz w Gandalfie z rabatami sięgającymi 81%.

Czym jest nowela?

Nowela oznacza „nowość”, ponieważ ma nieznaną dotąd fabułę. Nie ulega wątpliwości fakt, że czytelnicy od zawsze oczekiwali intrygujących opowieści związanych ze światem nieznanym, ale również tym otaczającym. Różnego typu krótkie opowieści pojawiają się już w starożytności.

Polska nowelistyka rozkwitła zwłaszcza w drugiej połowie XIX wieku, zwłaszcza że utwory tego typu umożliwiały wyrażanie poglądów oraz mówienie o trudnych kwestiach społecznych. Nowele to gama doświadczeń, których doznasz wraz z bohaterami wybranych lektur. Zajrzyj na Gandalf.com.pl, by odpowiednio przygotować się do wędrówki w ten niezbadany świat książek.

Nowele polskie

Wśród popularnych nazwisk polskich nowelistów znajdziemy, chociażby Bolesława Prusa, Henryka Sienkiewicza, Elizę Orzeszkową, Marię Konopnicką, którzy tworzyli w podobnym czasie, co światowi twórcy. Co ważne nowele polskie rezygnowały z bezpośredniego moralizatorstwa, natomiast cel treści miała ujawnić proponowana fabuła.

Zwróć uwagę na popularne utwory polskich pisarzy XX wieku, jak chociażby zbiór Demon ruchu Stefana Grabińskiego oraz Skrzydła ołtarza Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, a także na nowele, które powstały w ostatnich latach, między innymi Biały bokser Wojciecha Chmielewskiego.

Nowele dla dzieci

Bardzo ważnym tematem, który podejmowany jest w nowelach polskich, jest dziecko, które staje się bohaterem zaniedbywanym przez rodziców. Nowele dla dzieci wykazują, że najmłodsi byli pozbawieni beztroskiego dzieciństwa przede wszystkim ze względu na panującą biedę. Dzieci musiały pracować, nie miały dostępu do edukacji i opieki zdrowotnej. Dziecięcy bohater stał się punktem rozpoznawczym noweli polskich i noweli dla dzieci, ponieważ nie miał żadnych praw i nie mógł się bronić przed rzeczywistością.

Wśród kultowych tytułów noweli dla dzieci znajdziemy między innymi Janko Muzykanta Henryka Sienkiewicza, Katarynkę Bolesława Prusa oraz Tadeusza Elizy Orzeszkowej.


W tej kategorii znajdziesz książki o tematyce: Książki - nowele. Niskie ceny, szeroki wybór, szybka dostawa - sprawdź. Liczba produktów to: 50 - wszystkie w bardzo korzystnych cenach! Najnowsze bestsellery kupisz w Gandalfie z rabatami sięgającymi 79%.

z5
z5