Listy i korespondencja: wojenne, historyczne | Gandalf.com.pl
SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Listy, korespondencja

Twórczość epistolarna jest niezwykle istotnym źródłem poznawczym i historycznym. W sprzedaży znajdziesz wiele książek, które obierają formę listów. Zajrzyj na Gandalf.com.pl i zaczytaj się we wspomnieniach.

Listy – co to za gatunek?

Sztuka pisania listów określana jest mianem epistolografii. Epistolografia to również dział piśmiennictwa, który zajmuje się listami i ich zbiorami. Przede wszystkim odnosi się do listów pisanych w minionych już czasach, ponieważ to właśnie wtedy odgrywały one najważniejszą rolę.

List jest gatunkiem, który należy do literatury stosowanej. Jest to wiadomość wysyłana od nadawcy do adresata. Przede wszystkim, zwłaszcza w kontekście interpretacji dawnych listów, było to miejsce wyrażania poglądów, jednocześnie pole do dyskusji. Z czasem listy były zbierane i publikowane w postaci książek, zwłaszcza gdy ich autorami były znane postaci ze świata sztuki, polityki i historii.

We wczesnych epokach historycznych listy bardzo często miały charakter publiczny. Drukowano rozważania filozoficzne, a także prace naukowe sprowadzające się tematycznie do sztuki pisania listów.

Korespondencja

Od drugiej połowy XIX wieku wzrosło zainteresowanie korespondencją pisarzy oraz ważnych ludzi, działających na rzecz życia publicznego – zarówno politycznego, jak i społecznego. Wśród edytorów nieustannie rodzi się jednak pytanie, które sprowadza się do tego, jaką ilość zasobów epistolarnych można opublikować oraz jaką formę edytorską należy nadać wydawanym korespondencjom.

Listy wojenne

Bardzo ważnym źródłem wiedzy na temat wojny i wydarzeń historycznych są listy wojenne i dzienniki historyczne. Osobiste wyznania osób biorący faktyczny udział w danych zdarzeniach pozwala obrać ich perspektywę i umożliwia poznanie tego, jak naprawdę wygląda pole walki i starcie z oprawcą. Listy wojenne są jednak bardzo często wypełniane uczuciami do bliskich, wyrażają bezradność człowieka w obliczu najeźdźcy, a także wyrażają wszelkiego rodzaju dylematy moralne, których na polu bitwy nie brakuje.

Listy z wojny, korespondencja obozowa, listy z zesłania, a nawet listy więźniów bardzo często są krótkie, ale równocześnie nasączone są emocjami. Przede wszystkim uwzględniano tutaj cenzurę – władza kontrolowała korespondencję, co równoznaczne jest z faktem, że zamazywała informacje zakazane, obejmowane tajemnicą wojskową lub tajemnicą państwa.

Listy historyczne

Listy mają różny charakter i wydźwięk. Prócz listów intymnych i listów wojennych, bardzo popularne stały się listy historyczne, które jednocześnie odnoszą się często do kwestii wojny, powstań, czasów powojennych. Listy historyczne są kategoryzowane pod różnym względem. Wśród nich znajdziemy zapiski listowne władców państw, przywódców wojennych, ludzi związanych ze światem polityki, gospodarki, wiary.

Listy historyczne odnoszą się zarówno do konfliktów zbrojnych w historii Polski i świata, feminizacji, walki o prawa człowieka, opisów miast i wydarzeń obyczajowych i tym podobne.

Powieści epistolarne

Mimo że na rynku wydawniczym pojawiło się wiele zbiorów listów (na przykład Księga listów Brunona Schulza) i całych korespondencji między konkretnymi osobami (na przykład Listy do Mileny Franza Kafki), chętnie wydaje się także powieści epistolarne. Czy jest osoba, która nie słyszała Cierpieniach młodego Wertera? Jest to niezwykle popularna książka napisana w konwencji epistolarnej przez Johanna Wolfganga von Goethego. Utwór ma charakter autobiograficzny, a stworzony został na zasadzie zbioru listów, które tytułowy Werter pisze do przyjaciela Wilhelma.

Najlepsze zbiory listów

Wśród popularnych tytułów prezentujących korespondencję listowną znajdziemy między innymi Listy na wyczerpanym papierze Agnieszki Osieckiej, Korespondencję Fryderyka Chopina, a także Listy Stanisława Ignacego Witkiewicza. Propozycji jest jednak wiele więcej, zwłaszcza że list uznawany jest za jeden z najstarszych gatunków literackich.

Listy mogą stanowić samodzielną formę wypowiedzi lub też stają się elementem szerszej narracji. Najczęściej mają sprecyzowanego adresata, którym może być jednostka lub grupa społeczna. Jest to sposób na dzielenie się przemyśleniami związanymi z zagadnieniami estetycznymi, filozoficznymi, a także religijnymi. Na stronie Gandlaf.com.pl znajdziesz wiele produktów, które z pewnością umożliwią Ci poznanie myśli i realiów życia postaci cenionych na przestrzeni lat.


W tej kategorii znajdziesz książki o tematyce: Książki - listy, korespondencja. Niskie ceny, szeroki wybór, szybka dostawa - sprawdź. Liczba produktów to: 251 - wszystkie w bardzo korzystnych cenach! Najnowsze bestsellery kupisz w Gandalf.com.pl z rabatami sięgającymi 72%. W ofercie mamy między innymi Listy na wyczerpanym papierze.
z28
1 - 28 z 666 ofert