SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Wszystkie kategorie

Baśnie

Baśnie to utwory literackie, które ukazują ważkie problemy w sposób zwięzły i prosty. Przenikają się w nich dwa światy: rzeczywisty i magiczny. W baśniach występują powtarzalne motywy, m.in. walki dobra ze złem, mędrca czy wędrówki. Opowieści te pełne są wróżek, czarownic, skrzatów, smoków, rycerzy i księżniczek. Są ponadczasowe, dlatego od setek lat baśnie chętnie czytują zarówno dzieci, jak i dorośli.

Baśnie dla dzieci

Dla dzieci lektura baśni stanowi prawdziwą lekcję moralności. Książki te pobudzają wyobraźnię, a także zwiększają kreatywność i rozwijają umiejętność rozumowania. Czytanie baśni dla dzieci poszerza również słownictwo maluchów. Zapoznając się z tymi niesamowitymi historiami dziecko wiele dowiaduje się o otaczającym go świecie. Prawdy moralne zawarte w baśniach pozostają w sercach i umysłach na długo. Od bohaterów maluchy uczą się krytycznego myślenia i odpowiedniego reagowania na problemy życiowe. Baśnie dla dzieci rozwijają odporność emocjonalną i pokazują, jak rozwiązywać konflikty.

Najpopularniejsze baśnie książki

Jednym z pierwszych zbiorów baśni jest Księga Tysiąca i Jednej Nocy. Pochodzą one z IX-X wieku. Do najbardziej popularnych opowieści z tej publikacji należą historie o żeglarzu Sindbadzie czy Ali Babie i czterdziestu rozbójnikach. Kolejnym godnym uwagi zbiorem są Bajki Babci Gąski autorstwa Charlesa Perraulta. Chyba wszyscy znają pochodzące z niej baśnie o Czerwonym Kapturku, Kopciuszku, Śpiącej Królewnie czy Kocie w Butach. Podobną popularność zyskała książka Baśnie braci Grimm. Kolejne pokolenia z przyjemnością zapoznają się dzięki niej z historiami Roszpunki, Jasia i Małgosi lub Muzykantów z Bremy. Do najlepszych autorów baśni zaliczyć można również Hansa Christiana Andersena. Jego opowieści o Calineczce, Dziewczynce z zapałkami czy Królowej Śniegu niosą uniwersalne przesłania, które przemawiają do czytelników w każdym wieku.

Baśnie polskie

Zanim jednak sięgniemy po zagranicznych autorów, warto zapoznać się także z baśniami polskimi. Ich lektura stanowić będzie cenną lekcję historii. Opowieść o Lechu, Czechu i Rusie przeniesie czytelnika do początków państwa polskiego, a Przerwany hejnał - do I najazdu mongolskiego. W trakcie lektury baśni najmłodsi odbędą swego rodzaju podróż po całym kraju, poznają również najpopularniejsze mityczne stworzenia, takie jak Bazyliszek, Smok Wawelski, Syrenka czy Złota Kaczka. Dzięki uniwersalnym wartościom, które przekazują, baśnie polskie bawią i uczą kolejne pokolenia.

Baśnie dla dorosłych

Podobnie jak inne dobre książki, baśnie badają mroczne i pierwotne aspekty ludzkiej natury - głębokie zakątki naszej psychiki, do których rzadko się zapuszczamy. Pierwsze tego rodzaju historie bywały krwawe i przesycone erotyzmem. Dopiero z czasem złagodzono je na potrzeby dzieci. Dziś wielu autorów powraca jednak do dawnych tradycji, tworząc mroczne baśnie dla dorosłych. Na dobry początek warto zapoznać się chociażby z Baśniami Braci Grimm dla dorosłych i młodzieży Philipa Pullmana. Znane z dzieciństwa historie zostały w książce opowiedziane na nowo. Pełna grozy jest również publikacja Śpiąca królewna z Tysiąca i jednej nocy Tahara Ben Jellouna. Pisarz osadził tradycyjne baśnie w krajach arabskich i muzułmańskich, nie stroniąc od okrucieństwa. Baśnie dla dorosłych często zawierają też elementy humorystyczne. Oko do swoich czytelników puszcza m.in. autor Pogiętych bajek, Marcin Pełka. Jego książka pełna jest ironii, groteski i czarnego humoru.

Baśnie stanowią źrodło nie tylko fascynujących i poruszających historii i przygód. Dzięki baśniom dla dzieci, maluchy już od najmłodszych lat poznają ważne wartości, takie jak uczciwość, miłość i szacunek, a dzięki baśniom polskim – także historie. Wybierz jeden ze zbiorów baśni na Gandalf.com.pl i razem z dzieckiem udaj się w tą niezwykłą podróż.


... ...
Zobacz więcej produktów