SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Wszystkie kategorie

Książki o wampirach

Która nastolatka nie kochała się w Damonie Salvatorze lub Edwardzie Cullenie? No właśnie! Wampiry w popularnych powieściach są nie tylko groźne, ale i pociągające. Sprawdź Naszą ofertę książek o wampirach i daj się pochłonąć światom mroku, grozy i namiętności.

Wampir – kto to taki?

Wampiry są istotami demonicznymi, które żywią się krwią ludzi. Pojawiają się w wierzeniach ludowych wielu kultur, ale także w wizjach współczesnej popkultury, która chętnie przedstawia wampiry na różne sposoby.

Obraz wampirów jest obecny w literaturze, sztuce i filmie, a wiąże się z przekonaniem, że zmarli mogą wychodzić z grobów, a żyjącym szkodzą przez picie ich krwi. Żyją nocą, ponieważ szkodzi im słońce. Według przekonań kulturowych śpią w trumnie, a mieszkają w rodowych posiadłościach. W książkach wampiry przedstawiane są w różnorodny sposób w zależności od wizji pisarza. Ich wygląd może być potworny, przeciętny, czyli niezbyt różniący się od ludzi, a także olśniewająco piękny, jak chociażby w Zmierzchu.

Wampiry – książki

Szczególnie popularne postaci te stały się w czasach romantyzmu, gdzie narodziła się powieść gotycka. Z pewnością każdy przynajmniej słyszał imię Dracula. Stało się ono wręcz synonimiczne dla słowa wampira, mimo że przedstawia postać z powieści irlandzkiego pisarza Brama Stokera. Bardzo szybko wampiryzm połączono z erotyzmem, dlatego wzięli go pod lupę psycholodzy i seksuolodzy. Pojawiają się koncepcje wampiryzmu emocjonalnego lub energetycznego, który sprowadza się do czerpania z drugiego człowieka pod różnymi względami i niedawania niczego w zamian.

W książkach o wampirach najczęściej łamane są prawa fizyki. Wampiry odznaczają się nadzwyczajną siłą, mogą latać lub lewitować, hipnotyzować, czytać w myślach i tym podobne. Autorzy książek o wampirach dla młodzieży przedstawiają wampiry najczęściej jako postaci odznaczające się pięknym wyglądem, nadnaturalnymi zdolnościami oraz wybijającymi się ludzkimi emocjami. Inaczej przedstawia się to w horrorach o wampirach.

Horrory o wampirach

Na rynku wydawniczym znajdziemy wiele horrorów o wampirach, które wypełniane są nie tylko krwiożerczymi potworami, ale również łowcami wampirów. W powieściach pojawiają się wzmianki o słabościach wampirów, czyli utarte ludowe wierzenia odnoszące się do tego, że dla wampirów szkodliwe są symbole religijne, światło, czosnek, a nawet srebro. Jednym z najpopularniejszych literackich i filmowych łowców potworów jest Van Helsing oraz Wiedźmin.

Dobra książka o wampirach

Gdy tylko pojawiła się moda na postaci wampiryczne, rynek wydawniczy został zalany tego typu publikacjami. Opowiadania o wampirach oraz wielotomowe powieści bardzo często poruszają wątek zakazanej miłości między ludzką postacią i bestią żywiącą się krwią.

Ponieważ wampiry przede wszystkim kojarzy się z powieścią grozy, warto zwrócić uwagę na horrory o wampirach. Warto zwrócić uwagę na Wywiad z wampirem Anny Rice, w którym to młody dziennikarz przeprowadza wywiad z nieznajomym poznanym w barze. Jak nie trudno zgadnąć, tajemniczy jegomość okazje się wampirem.

Najlepsze opowieści o wampirach

Świat wampirów: mroczny, tajemniczy i… niezwykle intrygujące. Historie o Draculi i jego kolegach po fachu fascynują i przyciągają niczym magnes kolejne pokolenia poszukiwaczy przygód. Dziś tematyka wampiryczna powraca niczym bumerang, mrożąc krew w żyłach przerażającymi historiami, by za chwilę rozgrzać atmosferę do czerwoności… Lubisz takie klimaty? My też! Właśnie dlatego przygotowaliśmy kolekcję najlepszych opowieści o wampirach.

Znajdziesz tu zarówno starą, dobrą klasykę, jak i nowoczesne interpretacje wampirycznych historii. A te są pełne namiętności i złamanych serc. Czy uda Ci się im oprzeć? Sprawdź i wyrusz w podróż do krainy Nocy!

 


... ...