SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Wszystkie kategorie

Nie wszyscy są fanami tego gatunku literackiego, ale z pewnością wśród Was znajdzie się kilku zwolenników. Powieść filozoficzna zajmuje się propagowaniem wybranej idei światopoglądowej lub moralnej. Zajrzyj na stronę Gandalf.com.pl i wybierz idealną lekturę dla siebie.

Jak powstała powieść filozoficzna?

Powieść filozoficzna z pewnością wywodzi się z oświeceniowych powiastek filozoficznych, wśród których jedną z najpopularniejszych jest Kubuś Fatalista i jego pan autorstwa Diderota. Początkowo powiastka miała najczęściej charakter satyry obyczajowej, która z racjonalistycznego punktu widzenia atakowała tamtejszą formę rządów i społeczeństwo, zwłaszcza jego wyższe sfery.

Założenia powieści filozoficznej

Powieść filozoficzna czerpie ze swoich korzeni, zwłaszcza że bardzo często pojawia się w niej motyw ośmieszenia w stosunku do religijnego fanatyzmu, poczynań rządu, życia społecznego. W fabule widoczne są nawiązania do romansu i powieści awanturniczej. Przygody i przeżycia bohaterów są zaś niezwykle burzliwe. Powieści filozoficzne wprowadzają do treści egzotyczne motywy i wątki fantastyczne.

Zdarza się też tak, że poglądy autora nie są wypowiedziane wprost. Już od czasów oświecenia modna była ironia i aluzja, zwłaszcza że wyrażanie swojego zdania, zwłaszcza o władzy, było niebezpieczne i nieustannie kontrolowane.

Współczesne powieści filozoficzne

Powiastka filozoficzna narodziła się we Francji, ale oczywiście w polskiej literaturze możemy wykazać wiele przykładów tego gatunku. W prozie możemy wyróżnić między innymi Ferdydurke Witolda Gombrowicza lub Pożegnanie jesieni Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Wątki filozoficzne pojawiają się w twórczości Harukiego Murakamiego i Emila Ciorana, znajdziemy je w kultowej powieści Bułhakowa Mistrz i Małgorzata oraz w Listach starego diabła do młodego Lewisa. Powieści filozoficzne skłaniają do refleksji nad wątkami życia, które w pewnym stopniu zaburzają spokój naszej rzeczywistości. Udaj się w podróż… intelektualną. Sprawdź Naszą ofertę w kategorii: literatura filozoficzna.

Inne książki z kategorii filozoficzne znajdziesz również w kategoriach:


... ...
Zobacz więcej produktów