SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Wszystkie kategorie

Powieść biograficzna

Fascynuje Cię życie ulubionych pisarzy, aktorów, artystów? Chciałbyś dowiedzieć się o nich czegoś więcej? Nic prostszego. Zajrzyj do działu literatura biograficzna na Gandalf.com.pl i wybierz to, co najbardziej Cię interesuje.

Czym jest powieść biograficzna?

Termin określający powieść biograficzną narodził się we Francji. Literatura tego typu jest odmianą powieści historycznej, która przedstawia życie jednej lub kilku postaci historycznych. Jej głównym celem jest ukazanie osobowości głównego bohatera wraz z jego psychiką. Pojawiają się także fragmenty życiorysu, które mają tworzyć spójną fabularną całość. Powieść biograficzna tworzona jest na bazie dokumentów, potwierdzających wydarzenia zawarte w życiorysie. Te informacje, które nie mają odzwierciedlenia w historiografii, są najczęściej hipotezą lub fikcją literacką.

Czy literatura biograficzna jest nudna?

Biografie najsłynniejszych postaci są z reguły zbeletryzowane tak, aby przeciętny czytelnik wciągną się w historię jak w dobrą powieść. Ostatecznie życie pisze najlepsze scenariusze, a my zapewniamy, że autorzy nawet najnudniejszych książek, mogą mieć niezwykle barwne życie, wypełnione szeregiem przygód, często kontrowersyjnych.

Literatura biograficzna jest przyjemnym sposobem na zdobycie wiedzy historycznej w zakresie interesujących nas zdarzeń. Umożliwi Ci także zgłębianie treści, które po prostu należy znać, a przy tym zaciekawi i nie znudzi. Zdarzają się powieści biograficzne fabularyzowane, ale zawsze wsparte są autentycznymi wydarzeniami i postaciami.

Wartość historyczna

Powieść biograficzna ma czasem naturę pamiętnikarską lub obiera formę listu. Odnosi się do wydarzeń historycznych z różnego punktu widzenia. Dzięki biografistyce możesz przekonać się, jak wyglądały czasy przedwojenne i międzywojenne, prześledzić nowojorski świat mody XX wieku, dowiedzieć się, jak wygląda świat polityków od domowego zaplecza.

Wiele zwolenników literatury biograficznej twierdzi, że to dzięki niej poznaje świat, to z niej czerpie najwięcej życiowych inspiracji. Warto podkreślić, że książki biograficzne to nie tylko suche fakty i daty, ale również psychologiczny i emocjonalny portret opisywanego bohatera oraz ocena roli, którą dana postać odegrała w historii lub w kulturze. Powieści biograficzne dają także obraz minionych czasów, epok, miejsc.

Zajrzyj na Naszą stronę i sprawdź kategorię literatury biograficznej. Zwróć uwagę na nowości, jak chociażby Gdy kobiety milczały. Sceny z życia George Sand czy Miłość w Auschwitz.


... ...
Zobacz więcej produktów