SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Wszystkie kategorie

Literatura antyczna

Chyba nikt nie poda w wątpliwość faktu, że antyk ukształtował całą ówczesną kulturę pod względem literackim i dzieł sztuki o różnym charakterze. Tak naprawdę wszystkie motywy mają początek właśnie w starożytnej Grecji i Rzymie. Przekonaj się o tym! Wejdź na stronę Gandalf.com.pl i spójrz na propozycje antycznej literatury. Zanurz się w fascynujący starożytny świat pełen kultury, bitew i boskich sporów. Brzmi jak świetny materiał na powieść? To fundament naszej kultury!

Antyk

Literatura antyczna za podstawowy cel stawia przedstawienie myśli filozoficznej i osiągnięć nauki starożytnych Greków i Rzymian. Jednocześnie antyczne teksty pozwalają poznać źródła i korzenie współczesnej cywilizacji.

Humanista nie może rozpoczynać swojej drogi poznawczej bez wcześniejszego zapoznania się z dziełami klasyków, którymi z pewnością byli Homer, Sokrates, Platon, Arystoteles, Cyceron, Wergiliusz, Owidiusz. Wśród najważniejszych dzieł dorobku kultury starożytnej są między innymi Mity greckie oraz epopeje Iliada i Odyseja.

Tematyka antyczna

Ideologia starożytnych Gregów i Rzymian tworzona była na bazie mitologii. W antycznej literaturze nie brakuje historii odnoszących się do wierzeń i mitów, które miały wytłumaczyć historię powstania świata, bogów, wyjaśnić prawa przyrody. Możemy mówić również o antyku chrześcijańskim, który zakładał wiarę w jednego boga – Jahwe, a wszelkie prawdy umieszczał w Biblii, czyli Starym i Nowym Testamencie.

Tematyka mitologiczna obracała się wokół boskich sporów, które miały bardzo dużo znaczenie dla człowieka. Oczywiście poszczególne historie tworzonych eposów albo odnosiły się do losów ludzi, albo do świata bogów. Jednocześnie za każdym razem człowiek pozostaje w rękach bogów, którzy swobodnie dysponują jego życiem. Eposy mają charakter epizodyczny, ponieważ pojawia się w nich wiele pobocznych wątków, opisów, obrazów, które często mają opóźniać główną akcję.

Antyczne książki

Wśród najpopularniejszych gatunków dramatycznych, które pojawiają się w antyku, znajdziemy tragedię i komedię. Z pewnością każdemu obiły się o uszy książki wchodzące w skład literatury antycznej. Przykładem będzie między innymi Antygona, Król Edyp, czy też epicki poemat Eneida.

Od dzieciństwa poznajemy różne bóstwa mitologiczne, między innymi Demeter i Korę, Zeusa, Apolla, Afrodytę, Atenę. Bogowie greccy nie są nam obcy i obrazują uniwersalne prawdy, są uosobieniem konkretnych cech. Mają także pomóc w zrozumieniu codziennego świata. W antycznych książkach pojawiają się także herosi, jak Achilles czy Herkules, którzy słyną ze swego męstwa i odgrywają dużą rolę w poszczególnych historiach.

Literatura antyczna, odnosząca się do tekstów greckich, rzymskich, a nawet chrześcijańskich, to wspaniała przygoda intelektualna, pełna ukrytych znaczeń, odwiecznych sporów, magicznych elementów. Czy wiesz, jak wyglądało stworzenie świata? Dlaczego jesienią pada deszcz? Która bogini narodziła się w pianie morskiej? Odpowiedzi znajdziesz właśnie w historiach antycznych.


... ...
Zobacz więcej produktów