Filozofia: książki, podręczniki | Gandalf.com.pl
SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Filozofia książki i podręczniki na Gandalf.com.pl

Słowo „filozofia” wywodzi się z języka starogreckiego i dosłownie oznacza „umiłowanie mądrości”. Książki o filozofii wyjaśniają, że w czasach starożytnych „filozofami” nazywano wszystkie osoby, które cechowały się ciekawością intelektualną oraz poszukiwaniem wiedzy. To właśnie ta dziedzina była zalążkiem wszystkich nauk obecnych w dzisiejszym świecie – od prawa i medycyny, po psychologię i socjologię. Sprawdź dział: filozofia – podręczniki dostępny na Gandalf.com.pl.

Czym jest filozofia?

Filozofia to złożona nauka, mająca na celu pełne i holistyczne zrozumienie istoty nie tylko świata, ale także idei. Książki o filozofii dla początkujących wymieniają, że dzieli się ona na kilka głównych działów. Pierwszym z nich jest ontologia, która ma na celu wyjaśnienie natury, a także sensu życia oraz rzeczywistości. Drugą jest epistemologia, która zajmuje się problematem wiedzy oraz poznania. Podręczniki do filozofii wspominają o etyce – czyli nauce o tym, co jest dobre, a co złe, a także estetyce, która zastanawia się, dlaczego brzydkie uważamy za brzydkie, a piękne za piękne. Oprócz tego na filozofię składa się logika, czyli nauka rozumowania i poprawnej argumentacji. Filozofia książki wspominają także o historii filozofii, która zajmuje się jej dziejami.

Już starożytni filozofowie próbowali dotrzeć do bezsprzecznej prawdy na temat tego, jak działa świat. Zastanawiali się, czym jest sprawiedliwość, skąd pochodzi prawo, a także jaki jest najlepszy system rządów. To właśnie wtedy pojawiły się pierwsze teksty oraz książki filozoficzne. Na czym polega stwierdzenie Heraklita, że nigdy nie wchodzimy dwa razy do tej samej rzeki? Kto stworzył teorię o czterech żywiołach – ogniu, powietrzu, ziemi i wody? Kto był twórcą atomizmu – nurtu filozoficznego uznającego, że świat stworzony jest z niewielkich, nierozerwalnych cząstek, czyli atomów? Czego szukali pierwsi filozofowie? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w książkach o filozofii.

Filozofia dla początkujących

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy nasze życie jest zdeterminowane? Część z filozofów – jak np. Spinoza – twierdzi, że wolna wola to jedynie iluzja. Filozofia – książki argumentują to za pomocą przykładu ze straganem. Jeżeli pójdziemy na rynek i spotkamy tam naszego kolegę, to możemy powiedzieć, że spotkanie to było przypadkiem. Nie jest to jednak prawda – obydwoje przyszliśmy dokładnie w to samo miejsce na rynek w jakimś celu i z jakiegoś powodu. Podręczniki do filozofii wspominają o wielu pozycjach, jakie możemy przyjąć, rozmawiając o problemie wolnej woli. Co to jest kompatybilizm i czym różni się od inkompatybilizmu? Czym jest przeznaczenie i los? Jakie poglądy na wolę miał Fryderyk Nietzsche?

Od zarania dziejów w filozofii występuje konflikt dwóch nurtów – realistycznego oraz idealistycznego. W starożytności ukazywał się on pod postacią Platona oraz sofistów, a dziś modernizmu oraz postmodernizmu. Książki o filozofii dla początkujących podsumowują ten drugi nurt jako brak uznania, że istnieje obiektywna prawda. Według przedstawicieli tego kierunku to człowiek jest miarą wszechrzeczy, a skończoną ilość zjawisk można interpretować na nieskończoną ilość sposobów. Modernizm jest natomiast przeciwieństwem – uznaje, że istnieje obiektywna prawda, i powinniśmy do niej dążyć – dzięki czemu będziemy w stanie osiągnąć utopijną wersję rzeczywistości, w której każdy będzie obiektywnie szczęśliwy, bez względu na jego pochodzenie czy sposób życia.

Filozofia – książki

Książki filozoficzne dowodzą, że Sokrates, Arystoteles oraz Platon byli jednymi z najbardziej wpływowych przedstawicieli nauki filozoficznej. To właśnie ten ostatni w swoich dialogach zastanawiał się, czym jest prawo, sprawiedliwość, cnota, jak być dobrym człowiekiem, a także politykiem. Zadawali oni wiele pytań, których echa odbijają się wśród filozofów nawet dzisiaj. Wiele osób uważa, że filozofia jest skomplikowaną dziedziną, której znajomość nie przynosi żadnych wymiernych korzyści. Filozofia podręczniki dowodzą jednak, że to nieprawda. Książki o filozofii pomogą nam osiągnąć odpowiedni sposób myślenia, dzięki czemu będziemy mogli pokonać przeciwności losu i robić to, o czym zawsze marzyliśmy. Te najciekawsze i najważniejsze znajdziesz na stronie Gandalf.com.pl.


W tej kategorii znajdziesz książki o tematyce: Książki - filozofia. Niskie ceny, szeroki wybór, szybka dostawa - sprawdź. Liczba produktów to: 1687 - wszystkie w bardzo korzystnych cenach! Najnowsze bestsellery kupisz w Gandalf.com.pl z rabatami sięgającymi 88%. W ofercie mamy między innymi Przebudzenie, Filozofia dla zabieganych.
image

Nowości - Książki filozofia

z212
1 - 212 z 5069 ofert