Filozofia starożytna – książki dostępne na Gandalf.com.pl
Filozofia starożytna to najstarsza epoka filozoficzna w historii cywilizacji zachodniej. To właśnie w niej narodziły się pytania oraz odpowiedzi na pierwsze wątpliwości człowieka dotyczące świata. Platon, Arystoteles, Sofiści – to oni stworzyli teoretyczne podwaliny pod istnienie nie tylko dzisiejszej cywilizacji, ale i cywilizacji w ogóle. Czy chciałbyś dowiedzieć się, nad czym rozmyślali pierwsi filozofowie? Czym jest etyka nikomachejska? Jakie poglądy na temat istoty państwa miał Platon? Na te oraz inne pytania dotyczące filozofii starożytnej odpowiedzi znajdziesz na stronie Gandalf.com.pl w kategorii filozofia starożytna – książki.
Filozofia starożytna
Za początek filozofii możemy uznać przedstawicieli szkoły jońskiej, żyjących w Azji Mniejszej w VII-VI w. p.n.e. Za pierwszego filozofa w historii cywilizacji zachodniej uważa się Talesa z Miletu, który zastanawiał się nad strukturą oraz podstawową zasadą rządzącą światem. To właśnie z filozofii starożytnej wywodzi się podział na podstawowe cztery żywioły: ogień, powietrze, ziemię oraz wodę. Atomiści, Elejczycy oraz pluraliści także mieli duży wpływ na rozwój filozofii starożytnej. Książki wspominają o pitagorejczykach, którzy uważali, że początkiem świata była liczba. Która szkoła nauczała, że czas oraz ruch nie istnieją? Kto uważał, że istotą świata jest bezkres? Czym jest Arche? Na te pytania odpowiedzi znają książki na temat filozofii starożytnej.
Największy wpływ na całą cywilizację zachodnią z pewnością wywarły dzieła trzech wielkich filozofów starożytnych: Platona, Sokratesa, Arystotelesa. Okres ten jest uznawany za zwrotny w dziejach tej nauki – wtedy to powstała metoda sokratyczna, nastąpił nacisk na problematykę antropologiczną oraz etyczną. Filozofia starożytna – książki wyjaśniają, na czym polegają poszczególne metody i jak ich używać we własnym zakresie. Filozofię bardzo często dzieli się na przedsokratejską oraz posokratejską. Myśl Platona oraz Arystotelesa jest do siebie przeciwstawna – pierwszy z nich jest idealistą, a drugi materialistą. Na czym polega ten podział? Dlaczego Platon nienawidził demokracji? Który z tych dwóch myślicieli uważał, że nie istnieje obiektywna prawda?
Filozofia starożytna – książki
Na trzech filozofach nie zakończyła się historia myśli starożytnej. Na całe pokolenia filozofów wpływała Akademia Platońska. Pojawiły się nowe nurty, między innymi cyrenaizm, który uważał, że wszyscy ludzie powinni starać się uzyskać jak najwięcej przyjemności ze swojego życia. Cyrenaicy uważali, że człowiek nie powinien brać aktywnego udziału w polityce, gdyż to powoduje ból, którego należy za wszelką cenę unikać. Innym ważnym nurtem w filozofii starożytnej był stoicyzm. Nurt ten znacząco wpłynął na rozwój chrześcijaństwa. Jest on przeciwieństwem cyraneizmu – głosi, że człowiek powinien kierować się głównie rozumem, będąc jednocześnie wstrzemięźliwy w życiu. Nie są to jedyne interesujące prądy w filozofii starożytnej. Książki wymieniają między innymi epikureizm, sceptycyzm, cynizm czy filozofię eklektyczną. Publikacje na ich temat w ciekawy sposób przedstawiają ich główne postulaty, opisują korzyści, jakie możemy uzyskać, wprowadzając je w Nasze życie oraz radzą, jak to zrobić.
Filozofia starożytna jest kluczem do zrozumienia tego, jak działają nie tylko dzisiejsze instytucje, ale także i świat. Daje nam ona narzędzia, dzięki którym możemy wieść szczęśliwe i godne życie. Najpopularniejsze i najciekawsze filozofia starożytna – książki znajdziesz na Gandalf.com.pl.