Aktualności

Książki na sierpień 2017 – to się teraz czyta!

Aleksandra
Napisane przez Aleksandra

Połowa wakacji za nami 🙂 Branża wydawnicza nie ma jednak tak długiego urlopu. Wydawcy cały czas dbają, żeby Czytelnicy nie narzekali na brak nowości książkowych. Sierpniowe zapowiedzi wydawnicze są bardzo różne. Każdy znajdzie coś ze swojego ulubionego gatunku. Jak zwykle wybrałam 10 książkowych premier miesiąca – książki na sierpień. A wszystkie literackie zapowiedzi tradycyjnie na stronie Gandalfa 🙂 Zapraszam do lektury!

Moja kochana, dumna prowincja. Opowiadania  – Kornel Filipowicz

Data wydania: 02.08.2017

Każdy kto zna Wisławę Szymborską, zna też Kornela Filipowicza. To mężczyzna, którego pisarka kochała. Był jej wieloletnim partnerem, przyjacielem i miłością życia. Choć nigdy ze sobą nie zamieszkali, wielu może pozazdrościć takiego związku.

Wisława Szymborska pisarka z Noblem w dziedzinie literatury i Kornel Filipowicz, pisarz z przeszłością. Jej twórczość każdy zna, wielu też zna Filipowicza. Ci którzy nie czytali jeszcze jego opowiadań, koniecznie muszą to nadrobić. Choć jego życiorys mógłby być splotem wielu opowiadań, a nawet powieści, pisarz raczej nie rozpisywał się o swoim życiu. I choć w kwestiach artystycznych był otwarty, to w swojej twórczości nie eksperymentował. Pisał z wyczuciem i literacką dokładnością. Kornel Filipowicz jest mistrzem opowiadań powojennej polskiej literatury. Był i jest cenionym autorem. Jednym z wielbicieli jego talentu jest Jerzy Pilch. Na pewno ma na swojej półce zbiory opowiadań Kornela Filipowicza.

Dziewczyna z Brooklynu  – Guillaume Musso 

Data wydania: 02.08.2017

Ta sierpniowa zapowiedź literacka to oblig! Guillaume Musso to jeden z tych młodych zdolnych pisarzy. Debiutował ponad 15 lat temu powieścią „Skidamarink”. Debiut okazał się sukcesem, a literacka passa Musso trwa nieprzerwanie. Książki Guillaume Musso gwarantują mu wysoką pozycję wśród współczesnych francuskich pisarzy.
A teraz rada. Jeśli sięgniecie po tę książkę to upewnijcie się, że macie czas, bo nie będziecie w stanie się oderwać. Musso to mistrz suspensu!

Raphael i Anna poznali się niedawno. Spotkali się w pracy Anny, czyli w szpitalu, gdzie dziewczyna jest na stażu. W zasadzie wszystko układa się pomyślnie poza jedną rzeczą. Raphaelowi nie daje spokoju tajemniczość dziewczyny. Myśli, że romantyczna wyprawa na Lazurowe Wybrzeże to dobry moment, żeby o tym porozmawiać. Próby wyjaśnienia sytuacji przynoszą odwrotny efekt. Po ostrej kłótni Anna pakuje manatki i wraca do Paryża. Raphaelowi zależy na dziewczynie, więc jedzie za nią. Niestety ona znika bez śladu…

Raphael na jakiś czas porzuca zwód pisarza i próbuje odnaleźć Annę. Pomaga mu przyjaciel, który jest emerytowanym inspektorem policji. Sprawy przyjmują nieoczekiwany obrót.

Lem. Życie nie z tej ziemi  – Wojciech Orliński

Data wydania: 02.08.2017

Stanisław Lem – polski pisarz science fiction (i nie tylko) doczekał się w końcu biografii. Autor „Cyberiady” zmarł ponad 10 lat temu i oczywiście truizmem będzie, kiedy powiem, że jego dzieła są nieśmiertelne, ale tak właśnie jest! Jego fani wiedzą to najlepiej. Wkład Lema w literaturę, szczególnie tę z gatunku fantastyki naukowej, jest ogromny.
Autor biografii Stanisława Lema – Wojciech Orliński – to także człowiek wielu talentów. Dziennikarz ma w swoim dorobku między innymi książki i opowiadania fantastyczne. Może właśnie dzięki temu „wspólnemu mianownikowi” udało mu się napisać biografię Lema, która usatysfakcjonuje jego wielbicieli.

Orliński korzystał z niepublikowanych dotąd źródeł. Dotknął rozmaitych kwestii z życia pisarza. Z książki „Lem. Życie nie z tej ziemi” dowiecie się: „Jak Lem przeżył Holokaust? Czy kiedykolwiek uwierzył w komunizm? Dlaczego w 1945 roku porzucił intratną karierę spawacza? Jak się nauczył czytać po angielsku? Co sobie kupił za honorarium z Obłoku Magellana? O co chodziło w Solaris i dlaczego Andrzej Wajda w końcu jednak nie nakręcił ekranizacji? Jak korespondencyjna przyjaźń z Philipem K. Dickiem przerodziła się w nienawiść, w wyniku której Dick wysłał słynny donos na Lema do FBI? Co łączyło Lema z Karolem Wojtyłą? Czym się różniły pierwotne wersje Fiaska, Głosu Pana i Kataru od tego, co Lem ostatecznie wysłał wydawcy? Na czym polegała współpraca Lema z opozycją demokratyczną? Jaką tajemnicę skrywa szopa na zapleczu domu pisarza? Gdzie i kiedy Lem spróbował narkotyków i jakie miał przy tym doznania? Ile waży jamnik rubensowski? Jak w PRL wyglądał zakup samochodu, domu, „New York Timesa”, wejściówki na Kasprowy Wierch, stacyjki do fiata czy marcepanowego batonika? I co to właściwie jest sztamajza?”.
Myślę, że biografia Stanisława Lema to zapowiedź literacka na sierpień, która zainteresuje nie tylko jego fanów, ale też miłośników gatunku.

Hummusy i pasty  – Konrad Budzyk

Data wydania: sierpień 2017

Hummusy i wszelkiego rodzaju pasty są ostatnio bardzo modne. Pewnie dlatego, że jedzenie wegetariańskie i wegańskie staje się coraz bardziej popularne. Hummus znalazłam nawet kilka dni temu w lodówce u mojego taty. Fakt, że wpadł mi w ręce był zaskoczeniem, ale prawdziwym szokiem było to, kiedy okazało się, że tata sam go zrobił!
Każdy, kto co nieco wie o hummusie kojarzy go przede wszystkim z ciecierzycą. Konrad Budzyk obala ten mit. W swojej książce „Hummusy i pasty” proponuje aż 76 ciekawych przepisów na hummusy i pasty. I jak się okazuje hummus może mieć naprawdę różne oblicza, od tego, które pali podniebienie do tego, które uwodzi słodkim smakiem. Myślę, że książka Konrada Budzyka może być inspiracją dla tych, którzy jeszcze nie rozsmakowali się w tej kulinarnej przestrzeni, jak też świetnym rozwinięciem warsztatu dla wtajemniczonych.

Konrad Budzyk prowadzi od kilku lat bloga blendman.pl. A jako ciekawostkę powiem Wam, że jest weganinem. Przygodę z mięsem zakończył po kilku miesiącach pracy w zakładach mięsnych 🙂

Felicia zaginęła. Seria o komisarzu Williamie Wistingu, Tom 2  – Jorn Lier Horst

Data wydania: 16.07.2017

Czytelnicza propozycja dla tych, którzy lubią dobre kryminały. A dobra jest tu nie tylko akcja trzymająca w napięciu, ale też bohater z krwi i kości. Williama Wistinga norweski pisarz Jorn Lier Hors stworzył pewnie na bazie swoich doświadczeń, bo autor powieści kryminalnych jest też byłym policjantem. A jego literacki bohater to policjant pracujący w Larvik.

1171 – to liczna osób zaginionych w Norwegii. Każde zaginięcie to inna zagadka. Książka „Felicia zaginęła” to właśnie jedna z takich historii.

William Wisting wraca do starej sprawy zaginięcia. W tym samym czasie podczas prac na budowie zostaje znalezione ciało kobiety. Ponowny powrót do sprawy pozwala odkryć komisarzowi znacznie więcej. Choć te wydarzenia to przeszłość ich dramatyczne następstwa są nadal odczuwalne. Morderca zaś jest pewny, że wszystko ma za sobą i kara go ominęła.

„Wstrząsające napięcie od pierwszej do ostatniej strony. Wyrażamy podziw i uznanie – po raz kolejny” – Knut Holt.

„Dobry kryminał, czapki z głów. Niezwykle dobrze rozwinięta, a także wyrafinowana fabuła” – Terje Stemland, Aftenposten.

Dodam, że pierwszy tom serii o komisarzu Williamie Wistingu to „Kluczowy świadek”.

Hej, Jędrek! Szukasz guza?  – Rafał scen. Skarżycki, rys. Tomasz Lew Leśniak 

Data wydania: 16.07.2017

Tym razem zapowiedź książkowa dla młodych Czytelników. Zagorzali fani serii z całą pewnością czekają na piąty tom przygód Jędrka – „Hej, Jędrek! Szukasz guza?”.

Dla tych, którzy nie znają cyklu Hej, Jędrek! mała podpowiedź. Oto kolejne części:
Hej, Jędrek! Przepraszam, czy tu borują?
Hej, Jędrek! Gdzie moja forsa?
Hej, Jędrek! Kto tu rządzi?
Hej, Jędrek! Masz cykora? 

Tytułowy Jędrek ma dziesięć lat i masę przygód, którymi mógłby obdzielić całą klasę. Nie sposób się z nim nudzić. Nadwyręża cierpliwość nauczycieli, a kłopoty czepiają się go jak przysłowiowe rzepy psiego ogona. Nie da się jednak nie lubić tego chłopca. Najlepiej będzie, jak przekonacie się sami. Ta sierpniowa literacka premiera spodoba się na 100% wszystkim fanom „Dziennika cwaniaczka”.

Rudowłosa  – Orhan Pamuk 

Data wydania: 17.07.2017

Ta książkowa zapowiedź ukaże się w sierpniu i z całą pewnością jest spore grono Czytelników, które odlicza już dni do ukazania się nowej powieści Orhana Pamuka. Na książki tego pisarza warto czekać! Pewnie i tym razem niczym nie zaskoczy i okaże się, że „Rudowłosa” to literatura na najwyższym poziomie.

Kilka słów o fabule. Lata osiemdziesiąte ubiegłego stulecia. Mała miejscowość niedaleko Stambułu. Chłopiec o imieniu Cem pragnie zostać pisarzem. Żeby móc studiować musi najpierw na to zapracować. Pracuje kopiąc studnie – pomaga fachowcowi Mahmutowi. Przy pracy dużo rozmawiają, a ich relacja staje się coraz głębsza. Są trochę jak ojciec i syn. Wszystko zmienia się, gdy nastolatek zakochuje się w rudowłosej aktorce. Nieoczekiwanie dochodzi do tragedii i załamany chłopak obwiniając się ucieka. Schronieniem jest dla niego Stambuł. Jednak pewnego dnia, po wielu latach, wraca historia sprzed lat… Może w tej książce uda się Wam odnaleźć odpowiedź na pytanie, co tak naprawdę kieruje naszym losem?

„Rudowłosa” jest powieścią zbudowaną z zazębiających się wątków i następujących jeden po drugim zwrotów akcji, pełną aluzji historycznych i społecznych; trudną, kłopotliwą, mocną, ale wspaniałą powieścią, która stawia przed nami nowe fakty, wymagające od nas refleksji. Jest powieścią uniwersalną, która uwspółcześnia antyczną tragedię i doprowadza ją tak daleko, jak to możliwe! – Hasan Bulent Kahraman, „Sabah”

Jest to książka wielowarstwowa: powieść o konsekwencjach puczu z 1980 roku, powieść psychologiczna, powieść o ostatnich trzydziestu latach w tureckiej historii, powieść o możliwości czy niemożliwości bycia jednostką w Turcji, powieść o tragedii kobiet w tym kraju, powieść o niepokojącej metaforze studni… Słowem, powieść Orhana Pamuka. Trzeba ją przeczytać. – Murat Bjedug, „T24”

MOCK. Ludzkie zoo  – Marek Krajewski

Data wydania: 21.07.2017

Jeśli ktoś zna książki o Eberhardzie Mocku, to pewnie tak jak ja, ma wrażenie, że to człowiek z krwi i kości, a nie bohater literacki.

Eberhard Mock urodził się w 1883 roku na Śląsku, a zmarł w 1960 w Stanach Zjednoczonych – dokładnie w Nowym Jorku. Syn szewca, studiował filologię klasyczną, dwukrotnie żonaty, brał udział w I wojnie światowej, wykonywany zawód – policjant kryminalny.

W „Ludzkim zoo” akcja dzieje się we Wrocławiu. Jest rok 1914. Maria, z którą związany jest Mock, każdej nocy przeżywa koszmar. Słyszy w swoim mieszkaniu przerażający lament dzieci. Eberhard jest przekonany, że jest to wymysł jej fantazji i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. W końcu jednak odkrywa prawdę. Fakty są szokujące. Policjant widzi prawdziwe piekło, które mieści się w piwnicach nieczynnego dworca. Nie zdaje sobie sprawy, że stoją za tym potężne siły, a jego przeciwnicy nie cofną się przed niczym. Mock będzie musiał stanąć przed dramatycznym wyborem, w którym stawką będzie życie… matki Marii lub niewinnego dziecka.

Księżna  – Danielle Steel 

Data wydania: 29.08.2017

I jak zwykle propozycja dla miłośniczek literatury kobiecej. A kto jest królową romantycznych powieści? Oczywiście Danielle Steel. W „Księżnej” pisarka zabiera Czytelniczki do świata jak z bajki. Główna bohaterka, Angélique, jest córką księcia Westerfield. Otacza ją na co dzień piękno. Pałac Belgrave, przepych, służba, to jej codzienność. Wszystko zmienia się kiedy ojciec dziewczyny umiera. Dobra przejmuje jej przyrodni brat i pozbawia Angélique dachu nad głową. Dziewczyna jest od tej pory zdana sama na siebie. Nie ma już świata, w którym miała wszystko. W zamian są tułaczka i niebezpieczeństwa. Angélique trafia do Paryża. Aby ratować siebie i inne nieszczęśliwe kobiety, zaczyna działać. Żeby zrealizować swój plan musi wyzbyć się wszystkiego, co do tej pory ceniła. Musi pozbyć się swoich zasad. Czy uda jej się jeszcze kiedyś wrócić do dawnego życia?

Niemcy. Opowieści niepoprawne politycznie III  – Piotr Zychowicz

Data wydania: 29.07.2017

Piotr Zychowicz jest autorem takich książek jak „Żydzi. Opowieści niepoprawne politycznie”  i „Sowieci. Opowieści niepoprawne politycznie II”. W sierpniu ukaże się trzecia książka z cyklu, a Piotr Zychowicz kolejny raz postawi kontrowersyjne tezy.

W opisie wydawcy można przeczytać, że Adolf Hitler nie miał nic wspólnego z „prawicą”. Określony jest jako lewicowy radykał i kiepski naśladowca bolszewików. Zychowicz twierdzi, że „Niemcy przegrali wojnę ze Związkiem Sowieckim przez głupotę narodowych-socjalistów”. Jego zdaniem powinni wyzwolić Europę Wschodnią spod sowieckiego panowania, a oni niszczyli ją. Autor pisze, że „Fuhrer nie wydał rozkazu do dokonania Holokaustu. Masowy mord na Żydach był inicjatywą niemieckich biurokratów i oprawców niższego szczebla. Hitler odegrał rolę prowokatora i podżegacza”.

Piotr Zychowicz to dziennikarz z zacięciem historycznym. Jest absolwentem Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Która zapowiedź wydawnicza na sierpień najbardziej przypadła Wam do gustu? Co przeczytacie w pierwszej kolejności.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Aleksandra

Aleksandra

Prowadzi podwójne życie - to w realu i we śnie. A śni tak, że tylko siadać i spisywać. Jej pasją jest m.in. literatura. Czyta wszędzie, zawsze ma zaczęte kilka książek. Ostatnio nie jest to jednak łatwe, bo... giną jej zakładki. Znajduje je po jakimś czasie w pokoju córeczki, a mała "złodziejka" robi niewinną minkę. Kolejna pasja to film...