Czytanie na plaży. Jakie książki wybrać na wakacje?

książki na wakacje - literackie plażowanie Agnieszka
Napisane przez Agnieszka 679 wyświetleń
Brak komentarzy
Udostępnij:

Jeszcze niedawno sądziliśmy, że wybór dotyczący tegorocznych wakacji rozgrywać się między Los Kuchnios a Porto Salon, ale ledwie podskoczyła temperatura, obostrzenia wprowadzone na czas pandemii się rozluźniły i już lawinowo posypały się rezerwacje noclegów nad morzem czy w górach. W tym roku niewielu będzie chciało pchać się ku obleganym atrakcjom i cisnąć w kilometrowych kolejkach, ale z pewnością chętnie wyłożymy sobie na plaży ręczniki w dwumetrowych odstępach (byle wyrwać się ze znienawidzonych czterech ścian). Sam smażing i plażing szybko się jednak nudzi. Gdy więc słoneczko przygrzewa i zielenieją drzewa (oj, drzewa), warto sięgnąć po coś do czytania. Jakie książki na wakacje polecamy w tym roku?

Książki na wakacje dla dzieci

Robienie zamków z piasku, zbieranie muszelek, rzucanie kamieni do wody czy zbieranie patyków, żeby zbudować bazę – dzieciaki w każdych okolicznościach znajdą dla siebie rozrywkę, chyba że… zacznie padać. Chociażby na taką ewentualność warto zabrać ze sobą odpowiednie książki na wakacje. W pierwszej kolejności należy spakować te, które nasze dzieci osobiście uważają za swoje ulubione tytuły – ogromną popularnością cieszą się takie tomiki, jak Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek Justyny Bednarek czy Mikołajek i spółka Jean-Jacques Sempé i Rene Goscinny (albo inna historia z tej serii). Warto jednak pamiętać, że obrażone na pogodę pociechy mogą być marudne i z zasady odrzucać znane alternatywy. Z tego powodu polecamy zaopatrzyć się tez w skrywane przed wyjazdem, wciągające nowości. Świetnym pomysłem jest podsunięcie dziecku książeczek z serii Mamoko małżeństwa Mizielińskich, np. Mamoko 3000 – złożonej z futurystycznych obrazków bez podpisów, które uruchamiają dziecięcą kreatywność i budzą zainteresowanie swoją drobiazgowością.

Książki na wakacje dla młodzieży

Nastoletni odbiorcy miewają już bardzo sprecyzowane gusty odbiorcze. Zazwyczaj zazębiają się one z aktualnymi trendami. Wśród cieszących się największą popularnością książek dla młodzieży znajdują się aktualnie zwłaszcza romanse, obyczajowe Young Adult, literatura fantasy i science fiction oraz – szczególnie ostatnio – młodzieżowe kryminały. Idealne książki na wakacje dla nastolatków powinny przede wszystkim gwarantować intensywne wrażenia. Do takich zaliczają się np. powieści: Nieodgadniony Maureen Johnson opowiadający o rozwikływaniu sekretu z przeszłości prywatnej szkoły; Normalni ludzie Sally Rooney (adresowani do nieco starszego czytelnika) biorący na tapet dorastanie i uczenie się, czym jest prawdziwa miłość; czy Vicious. Nikczemni V.E. Schwab stanowiący pewnego rodzaju przepisanie klasycznych powieści okresu romantyzmu, jak Frankenstein, ale wzbogacone o wartką akcję i elementy fantastyczne.

Książki na wakacje dla niej

Co sprzyja relaksowi na plaży i upajaniu się słonecznymi promieniami? Z pewnością nie ciężkie knygi opisujące skomplikowane zależności społeczno-polityczne w kręgach bliskowschodnich. Urlop to rozluźnienie – tak cielesne, duchowe, jak i umysłowe. Książki na wakacje powinny gwarantować proste wzruszenia i odprężenie. Jeszcze nagimnastykujecie szare komórki po powrocie z tego błogiego lenistwa! Z jednej strony polecamy więc nowości od sprawdzonych, bestsellerowych autorek powieści obyczajowych, np. Kolacja z Tiffanym Agnieszki Lingas-Łoniewskiej czy Inni mają lepiej Krystyny Mirek. Z drugiej zaś polecamy bardziej mroczne klimaty, ale wciąż gwarantujące wypoczynek dzięki wykorzystywaniu sprawdzonych schematów – chociażby Lot 2020 Remigiusza Mroza.

Książki na wakacje dla niego

Jakie książki na wakacje powinien wybrać mężczyzna? Poza powieściami Remigiusza Mroza – które swobodnie może podkradać wypoczywającej na ręczniku obok żonie – warto rozejrzeć się za pozycjami gromadzącymi ciekawostki z wpisujących się w nasze zainteresowania dziedzin. Bardzo ciekawą, pełną humoru nowością na rynku wydawniczym jest książka Janiny Bąk Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady żeby dostać Nobla?. Autorka przybliża w niej magię statystyki i tłumaczy, dlaczego niektórych nagłówków w czasopismach nie można brać na serio. Nie mniej interesujący wydaje się poradnik Hvile. Jak norweska sztuka leniuchowania uratuje nam życie napisana przez Siw Aduvill, który może stać się przepustką do utrzymania stanu relaksu jeszcze długo po urlopie. Oczywiście warto również sięgnąć po wypoczynkową „klasykę”, np. Instytut Stephena Kinga.

Książki na wakacje o miłości

Wraz z sezonem wakacyjnym rozpoczyna się rywalizacja wydawnictw o uwagę romantycznych czytelników. Księgarskie półki wypełniają się książkami, które kuszą odbiorców kolorowymi okładkami, nawiązującymi do romantycznych uniesień protagonistów w różnych zakątkach świata. Zresztą podobnie wielobarwne obwoluty to nie wyłącznie zwodnicza manipulacja – proponowane przez wydawnictwa tytuły fantastycznie sprawdzają się jako książki na wakacje, ponieważ zwykle właśnie na wakacjach (lub w miejscach kojarzonych z urlopem) się rozgrywają. Pogłębia to immersję, czyli uczucie zanurzenia w świecie przedstawionym i wrażenie współdoświadczania wydarzeń wraz z bohaterami powieści. Macie ochotę na romans rozgrywający się w Barcelonie oraz we Włoszech? Ogród kobiet Carli Montero to coś idealnego dla Was! A może porywy namiętności silne niczym sama natura – wtedy polecamy nową propozycję od Sylvii Day, Uśpioną namiętność.

Kryminały jako książki na wakacje

Kto powiedział, że czytanie o zbrodniach i śledztwach nie może być relaksujące? Na pewno ktoś, kto nigdy nie przeżył katharsis, gdy podstarzały detektyw w finale kilkutomowej serii zamknął ściganego przez lata bandziora za kratkami. W decydującej większości kryminały dają czytelnikom podobny finał do romansów czy powieści przygodowych – pomimo początkowych trudności dobro triumfuje nad złem. Wśród najpopularniejszych w ostatnim czasie powieści sensacyjnych wyróżnić można: W głębi lasu Harlana Cobena, na którego podstawie powstał ostatnio (polski!) serial Netflixa; czy chociażby Szadź Igor Brejdyganta – książkową wersję serialu TVN-u.

Czy powieści historyczne to dobre książki na wakacje?

Na wakacje powinniśmy zabierać te tytuły, które sprawiają nam najwięcej radości. Jedni relaksują się przy lekturach niewymagających, skupionych na wartkiej akcji i dynamicznych zmianach losów protagonistów, drudzy potrzebują opisów wielopokoleniowych zmagań, by się zrelaksować. Powieści historyczne nie wydają się może typowym urlopowym czytadłem, ale tak naprawdę wszystko zależy od prywatnych gustów i oczekiwań. Jeżeli chodzi o mniej oczywiste argumenty – warto odnotować, że dzisiejsze gatunki literackie intensywnie się przenikają. Historyczny sztafaż jest często tylko odświeżającą odmianą świata przedstawionego, w którym rozgrywają się schematy znane z bardzo współczesnych romansów czy kryminałów. Jedyną różnicą finalnie okazują się zasady społeczne i rozwój technologii. Śmiało polecamy więc Ostatnią księżną Daisy Goodwin czy Telefonistkę Gretchen Berg.

Książki na wakacje 2020

Niezależnie od tego, czy rozważacie zabranie książki na wakacje, myśląc o potencjalnie deszczowych dniach, czy snując marzenia o leniuchowaniu na plaży, warto zastanowić się nad zabraniem ze sobą czytnika ebooków. Walizki nie są z gumy, a w chwilach spokoju i skupienia powieściowe strony znikają szybciej niż w rozpraszającej codzienności. Poza tym wakacje są jak karnawał i śmiało można pozwolić sobie na łamanie reguł – nie podoba Ci się wybrana książka? Porzuć ją i zabierz się za kolejną. Podczas wypoczynku wszystkie chwyty dozwolone!

Udostępnij:
23 czerwca 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.