Polecamy

Remigiusz Mróz – książki to jego żywioł. Od której najlepiej zacząć czytać?

remigiusz mróz książki
Avatar
Napisane przez Gandalf

Remigiusz Mróz książki pisze od kilku lat. Ma 32 lata i wydał do tej pory ponad 30 powieści. Pracuje mniej więcej po 10 godzin dziennie i – jak mówi – nie tempo jest istotne, a wytrwałość. Tej mu z całą pewnością nie brakuje, ponieważ nie robi sobie nawet okazjonalnie wolnego. Zero wymówek, maksimum skupienia. Wystarczył rok, by mało popularny pisarz stał się jednym z najbardziej poczytnych w kraju. Na sukces Remigiusza Mroza wpływ miała jednak nie jego płodność pisarska, tylko talent. Docenili go zarówno wydawcy, jak i Czytelnicy. Mróz nie pozwala zbyt długo czekać na kolejne swoje książki – wydaje ich po kilka rocznie. Wielbiciele młodego pisarza dokładnie wiedzą, że debiutował „Wierzą milczenia” i znają najpopularniejsze serie. Tym, którzy jeszcze nie dali się uwieść jego kryminałom, polecamy niniejszy artykuł.

Manual do czytania powieści Mroza

Każdy pisarz ma swój sposób na pisanie, a czytelnik – analogicznie – na czytanie. Czasami jednak potrzebna jest jakaś podpowiedź, coś w rodzaju ściągi. Dlatego jeśli chcesz poznać kolejność czytania książek Remigiusza Mroza, ten tekst jest właśnie dla Ciebie!

Remigiusz Mróz tworzy książki w różnych gatunkach literackich: od powieści historycznej, kryminału czy thrillera prawniczego po science-fiction. Dlatego na wstępie wybierz to, co Cię najbardziej interesuje. Większość tytułów pisarza-prawnika można podzielić na serie, które cieszą się ogromną popularnością. Niektóre tytuły doczekają się także swojej ekranizacji.

Jak czytać książki Mroza? Z przymrużeniem oka powiemy: szybko! Akcja powieści jest wartka, poza tym co chwila na rynku pojawia się nowa książka pisarza, więc chcąc być na bieżąco, szybkość czytania jest ważna. Powieści czytaj także z uwagą – posiadają interesujące intrygi. Nastaw się na zarwane noce lub dnia bez obiadu, bo naprawdę trudno będzie Ci się oderwać od lektury.

Na szczególną uwagę zasługuje książka Remigiusza Mroza, którą wielu Czytelników uważa za najlepszą. Nie należy ona do żadnego cyklu, dlatego będzie świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym autorem. Mowa tu o thrillerze psychologicznym, „Behawiorysta”. Jej głównym bohaterem jest były prokurator Gerard Edling – wybitny, chociaż niezbyt szanowany przez byłych współpracowników specjalista w komunikacji niewerbalnej. Powieść ukazuje cienką granicę ludzkiej moralności. Warto sięgnąć po tę pozycję choćby dlatego, że jest polecana przez samą Tess Gerrites, amerykańską pisarkę znaną między innymi z thrillerów medycznych.

Seria z komisarzem Forstem

Komisarz Wiktor Forst jest policjantem w zakopiańskiej komendzie. Nie cieszy się dobrą opinią. Bywa nieokrzesany i ma problemy z podporządkowaniem się komukolwiek, nawet przełożonym. Z trudem przyjmuje rozkazy. Potrafi nawet je zlekceważyć, co w tych strukturach może przysporzyć sporo problemów. Co więcej, metody śledcze bohatera często dalekie są od oficjalnych działań podejmowanych przez policję. Są jednak tacy, którzy cenią komisarza Forsta i, mimo tak zwanego „trudnego charakteru”, darzą go sympatią. Do takich osób należy między innymi podinspektor Osica. Forst to outsider, który poza słabością do gór ma też słabość do używek, przez co stale walczy z nałogami.

Powieści z jego udziałem pełne są zaskakujących zwrotów akcji i wciągają bez reszty. Jeżeli zerkniecie na to, jakie książki Remigiusz Mróz wydał w 2018 roku, to znajdzie się wśród nich piąta powieść z cyklu o komisarzu Forście – „Zerwa”. Seria z Forstem jest pentalogią, czyli składa się z pięciu tytułów. Są to kolejno: „Ekspozycja”, „Przewieszenie”, „Trawers”, „Deniwelacja” i wspomniana już „Zerwa”.

Najpopularniejszą serię kryminałów Mroza o warszawskiej prawniczce już można oglądać. Ciekawe, kiedy zostanie zekranizowany cykl o komisarzu Forście? Pisarz sprzedał już prawa do ekranizacji.

Seria z Joanną Chyłką

Zatrzymajmy się przy wspomnianej bezkompromisowej prawniczce. Bohaterka cyklu ma na imię Joanna Chyłka i nieraz balansowała na granicy prawa – czy to prywatnie, czy zawodowo. Jest nieprzejednana i niebanalna. Ma specyficzne poczucie humoru, a dzięki intelektowi potrafi odnieść sukces w każdym prawniczym pojedynku. Czytelnicy serię z Chyłką cenią nie tylko za wątki kryminalne, z równą chęcią śledzą prywatne perypetie bohaterki. A fanów cyklu pani mecenas nie brakuje – liczby mówią same za siebie: 1,5 miliona sprzedanych egzemplarzy serii.

Do tej pory ukazało się dziewięć książek z Joanną Chyłką w roli głównej. Są to kolejno: „Kasacja”, „Zaginięcie”, „Rewizja”, „Immunitet”, „Inwigilacja”, „Oskarżenie”, „Testament”, „Kontratyp” oraz „Umorzenie”. Są to niezależne od siebie historie, dlatego zachowanie sekwencji czytania nie jest obowiązkowe. Logiczniej jednak by było nie zaczynać od środka. Istnieje bowiem ryzyko, że o ile zrozumiemy historię kryminalną, tak pogubimy się w wątkach związanych z życiem osobistym prawniczki.

Bohaterka stworzona przez Remigiusza Mroza doczekała się też swojego filmowego wcielenia. W serialu „Chyłka – Zaginięcie” w rolę prawniczki wcieliła się popularna aktorka, Magdalena Cielecka. Fabuła telewizyjnej ekranizacji przedstawia wydarzenia z drugiego tomu serii.

Cykl W kręgach władzy

Cykl W kręgach władzy pokazał, że Remigiusz Mróz świetnie odnajduje się nie tylko w kryminałach, ale też w powieściach z gatunku political fiction. Udowadnia to, że jest bardzo uzdolnionym pisarzem, który czuje się dobrze w różnych gatunkach literackich. Seria również ma doczekać się swojego serialowego odpowiednika, a wyreżyseruje ją Łukasz Palkowski. Mówi się, że serialowy cykl W kręgach władzy będzie polską odpowiedzią na „House Of Cards”. Jeśli serial będzie tak dynamiczny, jak książki i utrzyma podobne napięcie, sukces gwarantowany!

Bestsellerowa seria składa się z następujących tytułów: „Wotum nieufności”, „Większość bezwzględna” i „Władza absolutna”. Pokazuje do czego są w stanie posunąć się ludzie rządni władzy. Niektórzy mają z góry zaplanowaną prowadzącą do niej drogę i wiedzą jak wygrać wybory. Posiadają znajomości, cechuje ich bezwzględność, zachowują zimną krew w każdej sytuacji. A gdy w grę wchodzi absolutna władza, nie cofną się przed niczym. Kiedy sięgniesz po pierwszy tom, zostaniesz wciągnięty w polityczny roller coaster. Zacięte debaty telewizyjne, działania ABW, zaskakujące zmiany stanowisk i intrygi, które – choć są literacką fikcją – mogłyby się wydarzyć naprawdę. W kręgach władzy nie brakuje też morderstw i brutalnych oskarżeń. To z jednej strony przeraża, z drugiej w jakiś sposób uświadamia.

Trylogia Parabellum

„Parabellum” to literatura dla miłośników powieści historycznej doprawionej sensacyjnymi wątkami i szczyptą romansu. Tomy trylogii to „Prędkość ucieczki”, „Horyzont zdarzeń” oraz „Głębia osobliwości”. Jest to początek literackiej drogi pisarza. Choć Remigiusz Mróz debiutował „Wieżą milczenia”, która pojawiła się w księgarniach w 2013 roku, najpierw napisał cykl Parabellum. Nie robił przerw między kolejnymi tomami.

Trylogia to opowieść o losach dwóch braci Zaniewskich. Historia została wpleciona w trudny czas II wojny światowej, która warunkowała wiele zdarzeń. Choć Staszek i Bronek to bracia, są swoimi przeciwieństwami: pierwszy to spokojny student medycyny, drugi jest podoficerem Wojska Polskiego; jest bystry, ale wybuchowy i porywczy. Gdyby nie wybuchła wojna, losy tych – jak i wielu innych – bohaterów potoczyłby się zupełnie inaczej. Stanisław Zaniewski zostałby lekarzem i – , choć jego ojciec nie popierał związku – ożeniłby się z Marią, młodą Żydówką. Natomiast Bronisław Zaniewski stanąłby przed sądem polowym za bójkę ze swoim przełożonym. Wojna zastaje braci Zaniewskich w różnych momentach życia i zupełnie odwraca bieg zdarzeń. Na nowo nakreśla ich priorytety.

W jednym z wywiadów Remigiusz Mróz powiedział: „(…) Mam wolne za każdym razem, kiedy siadam do pisania. Realny świat znika, a razem z nim wszystko, co mogłoby uświadomić mi, że
w istocie pracuję”
. Tak czuje się też każdy, kto sięgnie po książkę młodego pisarza – realny świat znika. Wszystkie wymienione książki Remigiusza Mroza możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf