Aktualności Archiwum

Premiery książkowe. Oto, co warto przeczytać w maju!

Avatar
Napisane przez Gandalf

Nie wiem, jak Wy, ale ja, wiosną mam jeszcze większą ochotę na czytanie. Dlaczego? Ponieważ dookoła jest tyle niesamowitych miejsc, gdzie można usiąść, a nawet położyć się z książką. Czasami w pełnym słońcu, innym razem w cieniu. Ogrody, balkony, parki, plaże, plenery, leśne polany… tyle miejsc zachęca do czytania. A Wy dobrze wiecie , że warto dać się skusić, bo warto czytać. Właśnie, tu mam dla Was niespodziankę 🙂 Rozkręcam grupę na facebooku „Warto Czytać” . Będą pojawiały się na niej rozmaitości dotyczące książek, czytania i wszystkiego, co się z tym wiąże. Raz z humorem innym razem na poważnie. Grupa jest otwarta. Zachęcam Was, żebyście dołączyli do tej książkowej społeczności, publikowali, dyskutowali, lajkowali 🙂

Mam nadzieję, że ta mała dygresja i prywata, nie zmąciła zapowiedzi literackich na maj. Oto , jakie nowości pojawią się w maju w księgarniach:

„Lokal dla awanturnych”  Witold Gadowski

Data wydania: 10.05.2016

Pisałem te teksty dla pełnokrwistych facetów i kobiet. Nie bawię się w kotka i myszkę z wpływowymi salonami, za nic mam fochy mniemanych wielkości. Bo w ogóle – poza prawdą – niewiele mnie już obchodzi” – powiedział Witold Gadowski. To zaczepne i intrygujące stwierdzenie kusi, żeby sięgnąć po książkę dziennikarza. Reportera zebrał w niej różne, krótkie, publicystyczne migawki. Tworzą one ciekawy obraz Polski na przestrzeni ostatnich lat.

Nigdy z nikim się nie układałem i nie przedkładam dobrego wychowania ponad szczerość. Pamiętajcie jednak, że czytacie na własną odpowiedzialność. Jeśli po lekturze zdejmie was gniew nieoczekiwany, melancholia, kolki trzewiowe albo śmiech do rozpuku, to będzie już tylko Wasza wina. Trza było nie zaczynać”. Nie wiem, jak Wy, ale ja z całą pewnością zacznę. „Lokal dla awanturnych nigdy nie będzie grzeczny. Nie zapraszam więc do niego pensjonarek i mężczyzn o mentalności wodnych liliji” – skwitował Gadowski.

„Tylko Cross”Sylvia Day


Data wydania: 11.05.2016

„Dotyk Crossa” to powieść, którą czytają kobiety w trzydziestu sześciu językach na całym świecie. Jedyna taka powieść erotyczna, która łączy w sobie dobry styl z wyjątkową przyjemnością czytania.

„Dotyk Crossa”, „Płomień Crossa”, „Wyznanie Crossa”, „Wybór Crossa” – w dużym skrócie: powieści, w których poznajemy historię  Gideona i Evy, historię niezaspokojonego pożądania, zazdrości, bólu, smutku, przemiany bohaterów, miłości.

Autorka długo wstrzymywała się z publikacją ostatniej części „Tylko Cross”. Jednak wszyscy fani powieści mogą już odetchnąć z ulgą, w kwietniu wielka premiera!

„Gideon Cross. Pochłonął mnie całkowicie i nieodwracalnie. Poślubienie go było spełnieniem moich marzeń. Nie podejrzewałam jednak, że wytrwanie w małżeństwie będzie takie trudne. Miłość się zmienia. Nasza była schronieniem przed burzą i najgwałtowniejszą z nawałnic. Odsłoniliśmy przed sobą najgłębsze i najmroczniejsze sekrety. Gideon dał mi wszystko. Teraz ja muszę udowodnić, że potrafię być jego azylem. Ale tylko razem możemy stawić czoła tym, którzy próbują nas rozdzielić.” – opis wydawcy.

„Białe kości”  Graham Masterton

Data wydania: 11.05.2016

Wielbiciele Mastertona mają powód do radości. Już w maju ukaże się pierwszy tom jego najnowszej serii. Pisarz, jak zwykle, będzie poruszał się między horrorem, a thrillerem. Każdy, kto miał w ręku jego książkę, wie, że robi to po mistrzowsku.

Bohaterka „Białych kości” to Katie Maguire, policjantka. Razem z mężem, mieszka w hrabstwie Cork leżącym na malowniczej wyspie. Życie Katie nie przypomina jednak sielanki. Bohaterka musi zmagać się z wieloma problemami. Śmierć nowonarodzonego dziecka, konflikty z mężem i jego ciemne interesy. Do tego musi sprostać zawodowym wyzwaniom. Na co dzień jej praca to rutyna. Jednak pewnego dnia wszystko się zmienia… Na wyspie zostaje odkryty zbiorowy grób ze starymi szkieletami. Kości są dokładnie oczyszczone z mięsa. Do tego do każdego szkieletu dołączona jest laleczka przypominająca kukiełkę Voo-Doo. Śledczy chcą szybko zamknąć sprawę ponieważ wszystko wskazuje na to, że zbrodni dokonano dawno temu. Sprawa komplikuje się jednak, gdyż pojawia się tajemniczego zbrodniarz, który kontynuuje dzieło. Oprawca porywa kobiety i  odprawia  starożytne rytuały. Katie Maguire chce za wszelką cenę powstrzymać mordercę… Bohaterka musi znaleźć go, zanim on znajdzie ją…

Graham Masterton daje Czytelnikowi gigantyczną dawkę emocji. Opisy są tak realistyczne, że czytając czuje się przeszywające dreszcze. Pisarz stworzył postaci wiarygodne, a przedstawione sytuacje zdają się być autentyczne.

„Krivoklat”  Jacek Dehnel

Data wydania: 17.05.2016

Pisarz zdobył już Paszport „Polityki”, Nagrodę Fundacji im. Kościelskich i wielokrotnie był nominowany do nagrody „Nike”. Jego książki ukazały się w 13 krajach. Ja na kolejne czekam zawsze z niecierpliwością. W maju pojawi się najnowsza powieść Dehnela „Krivoklat”.

Tytuł brzmi zagadkowo, choć zagadką nie jest. Krivoklat jest bowiem pacjentem kliniki psychiatrycznej. Od wielu lat przebywa w Centrum Medycznym Zamku Immendorf. Umieszczono go w zakładzie psychiatrycznym, ponieważ konsekwentnie niszczy arcydzieła sztuki w słynnych muzeach europejskich. Robi to za pomocą kwasu siarkowego. Austriacka prasa nadała mu przydomek „kasowy wandal”.

Jacek Dehnel w jednym z wywiadów powiedział: „Sama postać Krivoklata jest luźno oparta na niejakim Hansie Joachimie Bohlmannie, ale nie jest w żadnym razie biografią, raczej wariacją na motywach”.

Najnowsza powieść Jacka Dehnela to pastisz antymieszczańskiej twórczości Thomasa Bernharda. Książka bogata jest w czarny humor, pełna opowieści o sztuce i miłości. Przede wszystkim jednak to opowieść o człowieku, który nie boi się przeciwstawić innym.

„Cień eunucha”  Jaume Cabre

Data wydania: 18.05.2016

Cabré nauczył swoich wielbicieli cierpliwości. Kataloński pisarz na każdą kolejną swoją książkę każe czekać kilka lat. My mamy jeszcze gorzej, ponieważ do tej pory ukazało się w Polsce niewiele książek Jaume Cabre. W maju do księgarń trafi „Cień eunucha”, powieść, która została wydana w Barcelonie w 1996 roku. Trochę to dziwi, gdyż autor jest bardzo wysoko ceniony na świecie zarówno przez Czytelników, jak i krytyków. Jego utwory były wielokrotnie nagradzane, filmowane i wydawane w ponad 25 krajach.

Bohaterem „Cienia eunucha” jest Miquel Gensana, były opozycjonista walczący z dyktaturą Franco. Mężczyzna często myśli o przeszłości, o tym co robił w życiu i czy miało to jakiś sens. W życiu wiedzie mu się średnio, delikatnie mówiąc. Bankructwo firmy, kiepskie relacje z kobietami, niespełnione artystyczne aspiracje, utrata wielkiego rodzinnego domu, w którym mieści się teraz znana restauracja. I właśnie do niej trafia na służbową kolację z koleżanką z redakcji „Czasopisma”, Júlią. Dziennikarz miał odprężyć się po pogrzebie przyjaciela. Wszystko splata się jednak w taki sposób, że przygnębienie narasta, a cała sytuacja staje się koszmarna… wspomnienia same wracają…

„Cień góry” –  Gregory David Robertscien-goryData wydania:  18.05.2016

Wyczekiwana kontynuacja światowego bestsellera “Shantaram” – „800 stron czytelniczego raju”, prawdziwej historii, przyrodniczo – podróżniczej, romantycznej, zabawnej.

Strach jest jak wilk na łańcuchu. Staje się groźny dopiero gdy go uwolnisz. Smutek ulatuje w otchłani zapomnienia. Gniew można zabić uśmiechem. Tylko nadzieja wiecznie trwa…

Miliony czytelników zafascynowały losy australijskiego uciekiniera, który pracował dla bombajskiej mafii fałszerzy dokumentów. Minęły dwa lata od dramatycznych wydarzeń opisanych w `Shantaram`. Lin traci grunt pod nogami, brutalne ciosy zadane przez los sprawiają, że na nowo musi podjąć drogę ku szczęściu i równowadze duchowej. Po kolejnej szmuglerskiej akcji wraca do miasta, które zmieniła się nie do poznania – za bardzo i za szybko. Wielu jego przyjaciół wyjechało, nowi przywódcy mafijnej siatki prześcigają się w coraz brutalniejszych interesach, a osławiony święty człowiek kwestionuje wszystko, czego Lin się nauczył o życiu i miłości. Teraz musi znaleźć swoje miejsce w mieście zła, które żyje według zupełnie nowych zasad. Nie może opuścić Island City – Karla i fatalna obietnica, którą kiedyś złożył, nie pozwolą mu na to.

„Spacer z białym buszmenem”  Laurens van der Post

Data wydania:  18.05.2016

Jeśli macie ochotę dowiedzieć się czegoś więcej o świecie, to ta książka będzie idealnym wyborem. Laurens van der Post miał naprawdę dużo do powiedzenia. A to za sprawą jego bogatego w doświadczenia życia.

Van der Post to bohater wojenny, podróżnik, odkrywca, farmer, filozof, producent filmowy, doradca polityczny brytyjskich szefów rządu. Ten liczący się na świecie dyplomata był także przyjacielem księcia Karola. Poznał wiele znaczących osobistości i bez wątpienia był jedną z najbardziej wpływowych postaci naszej epoki. Laurens van der Post doskonale widział, jakie zmiany na przestrzeni lat zachodzą w Europie, Afryce i Japonii. W rozmowie z Jeanem Markiem Pottiez dzieli się swymi spostrzeżeniami, wnioskami oraz opiniami na wiele ciekawych tematów. Dzięki jego wiedzy i osobowości komentarze polityczne przeplatają się z filozoficznymi refleksjami i opowieściami o niezwykłych ludziach.

„Buszmeni, Afryka, stosunek człowieka do zwierząt (przepiękne opowieści o słoniach), Japonia i japońskie obozy jenieckie, umiejętność przebaczenia wrogowi, Jung, rozwój duchowy, Churchill, Smuts, Mountbatten… Łatwo byłoby pominąć wiele kwestii poruszanych przez van der Posta, ale powyższy wybór tematów pozwala domyślić się, jak szeroki ich zakres znajdziemy w książce”.
– The Times

„Niezwykle wciągająca książka zawierająca głębokie przemyślenia na temat życia, jakie swego czasu wiódł van der Post, a do tego przekazuje niesamowite koncepcje i opinie. Jest niekonwencjonalna, inspirująca, optymistyczna, mądra i prawdziwa w całkiem nowy, niespotykany dotąd sposób”. – Sunday Express

„Po pierwsze, nie szkodzić”Henry Marsh

Data wydania: 18.05.2016

Według „New York Timesa” jest to jedna z najważniejszych książek 2015 roku.

Marsh daje nam wyjątkowo intymną, ciepłą i czasem przerażającą opowieść o powołaniu lekarskim.
– „The New York Times”

Tak elegancko napisana książka, że nic dziwnego, iż w Marshu neurochirurgia odnalazła swego Boswella.
– „The Economist”

Tym razem będą to porywające wspomnienia. Dla autora, neurochirurga, lekarska przysięga „nie szkodzić” to gorzka ironia – operacje mózgu niosą poważne zagrożenia. Jak to jest być neurochirurgiem, kroić mózg, źródło myśli, uczuć i inteligencji? Jak żyć z konsekwencjami operacji, która miała uratować życie, a wszystko poszło nie tak?

„Pięć kilometrów do świtu” Aldona Bognar

Data wydania: 18.05.2016

To propozycja dla pań, które lubią lekką i niezobowiązującą lekturę zabarwioną humorem. Autorka „Pięciu kilometrów do świtu” porusza to, o czym wiele kobiet marzy… czyli o zmianie swojego życia. Na to podobno nigdy nie jest za późno.

Natalia pławi się w luksusie. Kosmetyki, stroje, mieszkanie, a nawet jedzenie ma z górnej półki. Wciska się w to nuda i sztuczność. Nawet mężczyzna Natalii wpisuje się w ten luksusowy obrazek. Kobieta ma to, czego wiele jej zazdrości. Wygodę, bezpieczeństwo, beztroskę. Nic jednak nie ma za darmo. Cena za ten komfort jest wysoka. Trzeba zrezygnować z siebie, z marzeń i niezależności. Przypadkowe spotkanie stanie się dla Natalii impulsem, by odmienić swoje życie i poczuć smak wolności…

„Żebyś nie zgubił się w dzielnicy” Patrick Modiano

Data wydania: 18.05.2016

To jedna z najbardziej wyczekiwanych przeze mnie książek. Intelektualiści nie specjalnie cenią sobie książki Modiano, bo nie ma w nich wizjonerskich przemyśleń, górnolotnych wywodów, czy też pięknego, wyszlifowanego do perfekcji języka. Patrick Madiono ma jednak całe rzecze wielbicieli, ja również do nich należę. Jestem zauroczona jego pełną mroku twórczością.

„Żebyś nie zgubił się w dzielnicy” to historia Jeana Daragane`a. Pisarza mieszka w Paryżu. Wszystko zaczyna się od tajemniczego telefonu. Z Jeanem kontaktuje się Ottolini. Mężczyzna mówi, że znalazł jego notes z adresami. Po pewnym czasie dochodzi do spotkania podczas którego Ottolini zachowuje się jak szantażysta. Do umówionej kawiarni przyprowadza też intrygującą kobietę. Nie wiadomo, kim ona jest i dlaczego ją przyprowadził…

Na wszelki wypadek przypomnę, iż Patrick Modiano zdobył Literacką Nagrodę Nobla w 2014 roku. Jego proza jest absorbująca. Pisarz często zadaje pytania i nie udziela na nie odpowiedzi. Czytelnik zawsze ma wiele do odkrycia. Tak będzie na pewno także w przypadku książki „Żebyś nie zgubił się w dzielnicy”.

„Beatlesi. Powieść”  Lars Saabye Christensen

Data wydania: 19.05.2016

Norwescy czytelnicy uznali książkę Laarsa Saabyego Christensena za najpopularniejszą powieścią norweską wszech czasów. Bestseller zwyciężył w plebiscycie norweskiego dziennika „Dagbladet”. W maju książka „Beatelsi” ukaże się w Polsce!
„Oslo, rok 1965. Na świecie szaleje beatlemania. Kim, Gunnar, Seb i Ola, nierozłączni przyjaciele ze szkolnej ławy, chcą być jak słynna czwórka z Liverpoolu. Zapuszczają grzywki, przyjmują pseudonimy Paul, John, George i Ringo i z wypiekami na twarzy czekają na kolejne piosenki. Love Me Do, She Loves You, Strawberry Fields Forever… nie ma dla nich większego święta, niż wspólne słuchanie płyt słynnej grupy. Pewnego dnia chłopcy postanawiają założyć własny zespół.
Piękna książka o dziecięcych marzeniach, pierwszych miłościach i libacjach, buncie i konfrontacji z rzeczywistością? Tak, ale nie tylko. W łagodną opowieść o dojrzewaniu w pewnym momencie zaczyna się wsączać coś mrocznego i niepokojącego. Kim, Gunnar, Seb i Ola dorastają i zmieniają się razem z muzyką Beatlesów – to droga od pierwszych pocałunków i randek z koleżankami z klasy aż do gwałtownych protestów przeciwko wojnie w Wietnamie i rewolucyjnych rozruchów na ulicach Oslo. Od bezgranicznego oddania i przyjaźni aż do bolesnego rozpadu”.
Podobno książka Christensena potrafi odmienić życie…

„Koniec defilady.Ostatnia wiadomość”  Ford Madox Ford

Data wydania: 24.05.2016

Wiele osób pewnie kojarzy serię Forda z serialem BBC. I słusznie 🙂 Serial oparty na serii pisarza jest faktycznie niezły. Był pięciokrotnie nominowany do nagrody Emmy. Zanim jednak zatracicie się w telewizyjnej produkcji, warto sięgnąć po książkę.

W maju trafi do księgarń czwarta, ostatnia część „Końca defilady”. Monumentalne dzieło Forda Madoxa Forda wielkimi zgłoskami zapisało w literaturze angielskiej, a na całym świecie zyskało rzesze sympatyków.

Pisarz barwnie opowiada historię Christophera Tietjensa, a także pokazuje obraz społeczeństwa i arystokracji na początku XX wieku. Wszystko to na tle I wojny światowej. Ford potrafi oczarować Czytelnika i przenieść do innej epoki. Nie potrzebuje do tego magii, chyba że nazwiemy to magią słów. Autor buduje niepowtarzalny nastrój i tworzy bardzo realistyczny klimat. Opisy poruszają wyobraźnię. Postaci są fenomenalnie skonstruowane, nie tylko główny bohater, ale też inni.

„Koniec defilady” to idealna propozycja dla tych Czytelników, którzy mają ochotę rozsmakować si w dobrej prozie. I nie dziwi to, ponieważ Ford Madox Ford jest autorem lub współautorem blisko dziewięćdziesięciu dzieł, o których mówi się, że zmieniły światową literaturę.

„Tajne pieniądze. Wywiad PRL w labiryncie biznesowych gier”  – Sławomir Cenckiewicz , Adam Chmielecki

Data wydania: 31.05.2016

Ta zapowiedź na maj szczególnie przypadnie do gustu pasjonatom historii i tym, którzy mniej lub bardziej wnikliwie śledzą życie społeczo i polityczne w Polsce. Publikacja Sławomira Cenckiewicza i Adama Chmieleckiego to pierwsza naukowa książka pokazująca biznesowe kulisy minionego ustroju. Cały czas tematem tabu jest to, skąd wzięły się fortuny wielu znanych polskich nazwisk. Autorzy odsłaniają nie jedną tajemnicę i pokazują rolę tajnych służb PRL w rozgrabianiu finansów publicznych.

Fundusz Obsługi Zadłużenia Zagranicznego powstał między innymi po to, abym mógł kontynuować zadania zlecone mi przez wojskowe służby specjalne” – zeznał podczas procesu sądowego w 2005 roku Grzegorz Żemek. Jest na to potwierdzenie w dokumentach.
„Statut [FOZZ] daje tyle możliwości, że gdyby rzeczywiście powierzono mi jej prowadzenie, przy odrobinie szczęścia mógłbym „wydusić” z polskiego długu dodatkowo ok. 500 mln dolarów rocznie” – pisał w raporcie wywiadowczym Żemek, będący od wielu lat współpracownikiem Zarządu II Sztabu Generalnego LWP o ps. „Dik”.

Służby wojskowe i cywilne ścigały się z czasem, a stawka była wysoko – trzeba było niezauważalnie wyprowadzić z kasy państwa setki milionów dolarów…Tajne pieniądze. Wywiad PRL w labiryncie biznesowych gier”, to książka pełna zaskakujących faktów.

Na którą majową zapowiedź literacką czekacie najbardziej?

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf

 • Aneta Krupa Kuzera

  A czy może ktoś czytał Bejbi?
  Jestem bardzo ciekawa opinii na temat tej książki, bowiem we mnie wzbudziła bardzo mieszane uczucia. Z jednej bowiem strony mamy do czynienia z facetem, którego nie da się obdarzyć sympatią, z drugiej zaś z nieszczęśliwym człowiekiem. Szuka on dowartościowania w bardzo nietypowy sposób, zdobywając kolejne dziewczyny, przy tym robi to w taki sposób, że śmiało można by go określić mianem skończonego drania.
  Jeżeli ktoś nie czytał, polecam.

  • Aleksandra

   Niestety nie czytałam, ale teraz mam motywację 🙂 Książkę już mam i planuję zacząć dziś. Obiecuję podzielić się wrażeniami 🙂