Aktualności Archiwum

Książka na czerwiec. Co wybrać do czytania?

Avatar
Napisane przez Gandalf

Uwielbiam te miesiące, kiedy czytać można dosłownie wszędzie. A jeszcze bardziej lubię, kiedy jest w czym wybierać, a teraz jest. Książki na czerwiec 2018 są bardzo rozmaite. Ukaże się sporo literatury obyczajowej, którą uwielbia mnóstwo Czytelniczek. Nie zabraknie też mocniejszych propozycji, czyli kryminału albo dobrego thrillera.

W czerwcu będziecie mogli sięgnąć po nową książkę mistrza horroru Stephena Kinga, Mai Lunde, która zrobiła sporo szumu „Historią pszczół”, czy Colleen Hoover uwielbianą przez kobiecy świat czytelniczy. Jeśli nie uda Wam się w czerwcu przeczytać wszystkiego co zaplanujecie, to nie martwcie się. Zbliżają się przecież urlopy 🙂 Wtedy można spokojnie nadrabiać czytelnicze zaległości.

Książka na czerwiec 2018. Propozycje!

Outsider  – Stephen King 

Data wydania: 5.06.2018

Stephen King przyzwyczaił nas do mocnych opowieści. Bez wątpienia to ikona amerykańskiej literatury. Jego twórczość jest cały czas na świetnym poziomie. Nie rozczarowuje Czytelników, którzy czekają na kolejne powieści. Zatem dobra wiadomość dla polskich fanów pisarza. W czerwcu ukaże się „Outsider” Kinga. To książka, która nie pozwoli Wam zasnąć.

Czy jest bardziej okrutna zbrodnia niż ta popełniona na dziecku? Ciało jedenastoletniego chłopca zostaje znalezione w parku. Zwłoki są zmasakrowane. Dowody znalezione na miejscu przestępstwa wskazują na konkretną osobę. To Terry Maitland. Jest trenerem drużyn młodzieżowych i uczy angielskiego. Prywatnie to kochający mąż i tata dwóch dziewczynek. Człowiek szanowany i lubiany we Flint City. Mężczyzna zostaje aresztowany pomimo tego, że ma alibi. Sprawą dowodzi detektyw Ralph Anderson. Jest przekonany, że podjął słuszną decyzję ponieważ wyniki badań DNA również wskazują na Maitlanda. Tu akcja wchodzi w jeszcze mroczniejsze klimaty. W toku śledztwa na jaw wychodzą przerażające fakty…  Najnowsza książka Stephena Kinga to oblig do przeczytania w czerwcu.

Moje serce w dwóch światach  – Jojo Moyes 


Data wydania: 6.06.2018

To książka na czerwiec skierowana głównie do Czytelniczek. Bowiem to one pokochały powieści Jojo Moyes. Brytyjska pisarka zyskała wierne fanki na całym świecie za sprawą książek „Zanim się pojawiłeś”  i „Kiedy odszedłeś”. Najnowsza powieść Jojo Moyes to kontynuacja opowieści o Lou Clark, która jest także bohaterką dwóch wspomnianych książek. Po raz kolejny Czytelniczki mogą zajrzeć do jej życia i zobaczyć co u niej słychać. Louisa rozpoczęła właśnie nowy etap w życiu. Wszystko wydaje się być poukładane choć nie jest idealne. Ona mieszka w Nowym Jorku. Ma kochającego chłopaka, który pracuje jako ratownik medyczny w Londynie. Związek na odległość to wyzwanie, tym bardziej, że Lou nie ma w mieście zbyt wielu bliskich osób. Louisa skupia się na pracy, żeby sprostać stawianym przed nią wyzwaniom. Okazuje się, że nie wszystko potoczy się według oczywistego scenariusza. Życie potrafi zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie. Lou będzie musiała zdecydować o jednej z najważniejszych spraw w życiu. Nowa książka Jojo Moyes to kolejna dawka silnych emocji. Wzruszenia gwarantowane!

Błękit  – Maja Lunde 

Data wydania: 6.06.2018

Autorka bestsellerowej „Historii pszczół” powraca z nową książką. W powieści „Błękit” Maja Lunde znów dotyka zmian, które następują na Ziemi. W związku z tym można pokusić się o wspólny mianownik dla obu jej książek. Może to być los Ziemi, zmiany klimatyczne, ekologia, losy ludzkości w obliczu zagłady, dewastacja natury i środowiska…

Tym razem norweska pisarka opowieść snuje w oparciu o wodę. Choć wiemy, że są miejsca, gdzie woda nadająca się do picia jest na wagę złota, to nie zastanawiamy się nad tym. Woda wydaje się na stałe wpisana w naszą codzienność. Maja Lunde, podobnie jak w „Historii pszczół”, ostrzega i wyczula, by nie lekceważyć natury.

Lunde w pierwszej książce zabrała Czytelnika do trzech przestrzeni i trzech różnych czasów. Tym razem plany czasowe są dwa. Jeden to dzisiejsza Norwegia. Drugi przenosi Czytelnika do 2041 roku do Francji. Bohaterka, którą poznajemy w Norwegii to staruszka Signe. Po latach nieobecności wraca w rodzinne strony. Zastaje smutny widok. To co było naturalne i tworzyło piękny krajobraz i klimat, zniknęło. Ocalał tylko lodowiec. Czy staruszce uda się go sprawić by został zachowany?

We Francji poznajmy Davida i jego córkę Lou. Muszą zostawić swoje życie i rodzinne strony, ponieważ objęły je pożary. Czy mają dokąd uciec?

„Błękit” to kolejna opowieść Mai Lunde mocno trafiająca do naszej wyobraźni. Moim zdaniem to świetna książka na czerwiec. A kto chce spotkać się z Mają Lunde to przypomnę, że pisarka będzie gościła w Polsce w Warszawie i Gdańsku. Oczywiście będzie promowała „Błękit”.

Na szlaku trumien  – Peter May 


Data wydania: 6.06.2018

Peter May to ceniony pisarz i scenarzysta telewizyjny. Od dłuższego czasu zajmuje się wyłącznie pisaniem książek. Jego kryminalne powieści wielokrotnie nagradzano. Teraz do księgarń trafi „Na szlaku trumien” Petera Maya.

Na wyspie Harris pojawia się mężczyzna, który nic nie pamięta. Krok po kroku wszystko się wyjaśnia. Dowiaduje się, że jest Nealem Macleanem, a na wyspę przyjechał w poszukiwaniu weny. Zamierzał napisać książkę, ale zupełnie nie ma śladu po jakiejkolwiek pracy twórczej. Jest za to w jego domu pewna mapa. Mapa, na której zaznaczona jest trasa nazywana Szlakiem Trumien.

Z kolei na wyspie Flannana zostają odnalezione zwłoki mężczyzny. Wiadomo, że został zamordowany. Śledczy podejrzewają właśnie Macleana. Mężczyźnie trudno jest się bronić ponieważ nadal niewiele pamięta.

W Edynburgu Karen Flemming dostaje list, który napisał jej ojciec przed śmiercią. Naukowiec popełnił samobójstwo, a korespondencję nastolatce przyniósł jego przyjaciel. Dziewczyna zaczyna podejrzewać, że jej ojciec nadal żyje…

The Guardian porównało „Na szlaku trumien” do „Wiernego ogrodnika” Johna Le Carre. Recenzje prasowe podkreślały klimat, który stworzył May. Nie macie chyba zatem wątpliwości, że to książka na czerwiec, którą warto przeczytać.

Bohaterowie z przypadku  – Danielle Steel 


Data wydania: 20.06.2018

Danielle Steel nie wypada z obiegu. Jej wierne Czytelniczki nie muszą długo czekać na kolejne obyczajowe powieści. W nowej historii Steel opowiada o niezwykłym bohaterstwie zwykłych ludzi.

W Nowym Jorku mają za chwilę wystartować dwa samoloty. W punkcie kontroli bezpieczeństwa asystentka Bernice znajduje kartkę. Jest na niej niepokojąca wiadomość. Nikt jednak nie traktuje tego poważnie. Kobiecie zapisek nie daje spokoju. Agent Departamentu Bezpieczeństwa, który zostaje poinformowany o sprawie także jest zaniepokojony informacją. Co się za tym kryje? Kto jest nadawcą kartki? Czy pasażerowie są bezpieczni?

Apollo i boskie próby, tom III Labirynt ogniaRick Riordan 

Data wydania: 21.06.2018

To książka na czerwiec dla fanów fantasy i Ricka Riordana. Kontynuacja serii Apollo i boskie próby już za chwilę trafi na półki księgarń. Do tego cyklu należą już wcześniej wydane „Ukryta wyrocznia” i „Mroczna przepowiednia”.

Zeus ukarał Apolla zsyłając go na ziemię. Bóg stał się nastolatkiem, który radzi sobie raczej średnio. Był wspaniałym bogiem, a jest nieporadnym dzieciakiem. Nazywa się Lester Papadopoulos. Chce oczywiście wrócić do krainy bogów. Nie jest to jednak proste. Musi przywrócić do życia pięć Wyroczni.

Lester ze wsparciem przyjaciół przetrwał próbę w Obozie Herosów i w Indianapolis. Tu Meg otrzymała Mroczną Przepowiednię. Zwiastuje ona plany ataku na Obóz Jupiter. Leo leci ostrzec rzymski obóz. Natomiast Lester i Meg chcą odnaleźć trzeciego cesarza oraz Wyrocznię, która mówi zagadkami…

Without Merit  – Colleen Hoover 

Data wydania: 22.06.2018

Colleen Hoover czytana jest na całym świecie, choć jak mówi pisarka nigdy nie spodziewała się sukcesu. Może to historie, które opowiada tak przypadły do gustu Czytelnikom, a może naturalność z jaką je opisuje. Jeśli złapie się rytm, z którym pisze Hoover strony same się przewracają.

„Without Merit” nowa książka Colleen Hoover to kolejna literacka propozycja na czerwiec.

Są osoby, które mają w życiu wyjątkowo zagmatwaną sytuację. Na pewno może się pod tym podpisać Merit. Siedemnastolatka mieszka z matką i ojcem. Tyle, że chora matka jest ulokowana w piwnicy, a ojciec z nową żoną i dziećmi z obu małżeństw zajmuje resztę domu. Merit ma też rodzeństwo. Siostrę bliźniaczkę, która jest wręcz doskonała i brata perfekcjonistę. Merit nie pasuje do nich. Do tego na jaw wychodzą kolejne sekrety, które pogłębiają przepaść między rodzeństwem. Nastolatka też skrywa pewną tajemnicę… Kocha się w chłopaku swojej siostry. Decyzje, które w związku z tym podejmie zaważą na całej rodzinie.

Świecie, oto jestem. Wywiady i spotkania – Charles Bukowski, David Stephen Calonne

Data wydania: 26.06.2018

Świat Bukowskiego nie należy ani do pięknych ani do idyllicznych. Nie kusi jak okładka wakacyjnego katalogu. Nie zachęca do zwiedzania jak prospekt galerii. Nie uwodzi zmysłów na wszelkie sposoby. Świat Bukowskiego, o którym czytamy to jego świat, brudny, wulgarny, zagmatwany. I choć odarty jest z ogłady, pozbawiony etykiet nadających dobry ton, to bliski jest człowiekowi.

Zarówno proza jak i poezja Charlesa Bukowskiego przecedzona jest przez niego samego i jego doświadczenia. Pisarz znany jest Czytelnikom między innymi dzięki cyklowi powieści z Henrym Chinaskim określanym jako alter ego Bukowskiego.

„Świecie, oto jestem. Wywiady i spotkania” to rozmowy spisane przez amerykańskich, brytyjskich, włoskich, niemieckich i francuskich dziennikarzy. Są pokaźną paczką informacji o Bukowskim. Pisarz w wywiadach porusza różne tematy, od muzyki klasycznej, przez picie i wyścigi konne po seks. „Niniejsze wywiady i spotkania dokumentują długą drogę Charlesa Bukowskiego do światowego uznania, poczynając od roku 1963, gdy rozmawiał z reporterem z „Literary Times” z Chicago w swym jednopokojowym mieszkaniu w Hollywood, a kończąc nad basenem w San Pedro, gdzie w sierpniu 1993 roku, zaledwie siedem miesięcy przed swoją śmiercią w wieku siedemdziesięciu trzech lat, odpowiadał na pytania niemieckiego dziennikarza”.

Co macie ochotę przeczytać w czerwcu?

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf