Charles Bukowski książki, ebooki i audiobooki | Gandalf.com.pl
SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

Charles Bukowski - biografia

Charles Bukowski urodził się 16 sierpnia 1920 roku w Andernach, zmarł 9 marca 1994 roku w San Pedro. Był powieściopisarzem, poetą, nowelistą, scenarzystą filmowym i rysownikiem. Zaliczany jest przez znawców literatury do pokolenia bitników – awangardowego ruchu literacko-kulturowego działającego w latach 50. XX wieku w USA, choć sam uciekał od jakichkolwiek klasyfikacji swojej twórczości. Bukowski znany był z licznych skandali, alkoholizmu, o którym wielokrotnie pisał w swoich powieściach i wierszach oraz z cynizmu.

Najpopularniejsze książki Charlesa Bukowskiego


Największą sławę i rozpoznawalność przyniósł mu cykl o Henrym Chinaskim (Faktotum, Hollywood, Z szynką raz!, Listonosz, Kobiety) – trudniącym się niskopłatnymi pracami fizycznymi awanturniku, alkoholiku, kobieciarzu i miłośniku wyścigów konnych, który jest alter ego autora. W 1987 roku na podstawie scenariusza Bukowskiego ukazał się film Ćma barowa, gdzie w rolę Chinaskiego wcielił się Mickey Rourke. Bukowski pozostawił po sobie blisko 50 pozycji zarówno poetyckich, jak i prozatorskich. Jego twórczość inspirowała wielu artystów, np. Toma Waitsa.

Charakterystyka twórczości Bukowskiego


Książki Charlesa Bukowskiego charakteryzują się prostym stylem, wulgarnym językiem, brutalnością oraz skrajnym naturalizmem. Ta szorstka forma kryje w sobie jednak wnikliwą analizę ludzkiej natury i ogromną wrażliwość. Bohaterowie Bukowskiego to najczęściej outsiderzy z marginesu społecznego, którzy pragną bliskości i porozumienia z drugim człowiekiem, choć wiedzą, że jest to niemożliwe. 
z3
1 - 3 z 58 ofert