Aktualności Książki

Jo Nesbo vs. Camilla Lackberg. Gorące premiery mistrzów kryminału skandynawskiego

Kryminały skandynawskie Jo Nesbo i Camilli Lackberg na Gandalf.com.pl
Avatar
Napisane przez Gandalf

Oboje z wykształcenia są ekonomistami, jednak świat finansów porzucili na rzecz pisania. O Jo Nesbo mówi się „literacki fenomen” o Camilli Lackberg – „szwedzka Agata Christie”. Oboje dbają o to, by o kryminałach skandynawskich stale było głośno. Ich książki to literackie majstersztyki, które sprzedają się w milionach egzemplarzy. We wrześniu na fanów gatunku czeka prawdziwa kryminalna uczta i dwie gorące premiery. Jo Nesbo czy Camilla Lackberg – które z nich wygra wyścig do serc czytelników?

Kryminały skandynawskie i ich fenomen

Skandynawowie uwielbiają mordować z zimną krwią. Na szczęście przede wszystkim na kartach powieści. Niezwykłą atmosferę, różnorodne postacie oraz szokujące wątki, wydarzenia i rozwiązania pokochali czytelnicy na całym świecie. Autorzy kryminałów skandynawskich umiejętnie wykorzystują stereotypowy obraz swoich krajów (idyllicznych, dobrze zorganizowanych, wręcz monotonnych), czyniąc je tłem dla brutalnych mordów. Nie brak w nich też krytyki społecznej i wątpliwości co do ideałów tamtejszej demokracji. W pogoń za przestępcą ruszają natomiast policyjni śledczy różnych szczebli: zręczni, inteligentni i niezależni, ignorujący zasady, ale osiągający sukcesy dzięki intuicji, wytrwałości i edukacji. Ekstrawaganccy i dziwaczni, dostarczają czytelnikom kryminałów skandynawskich wielu emocji.

Typ niepokorny, czyli Harry Hole Jo Nesbo

Takiego właśnie bohatera wykreował również Jo Nesbo. Harry Hole jest bardzo oryginalny, ale przy tym wiarygodny. To najbardziej kompetentny detektyw w Oslo, a zarazem najgorszy urzędnik państwowy. Uciążliwy dla szefostwa, mający problemy z alkoholem (jego najlepszym przyjacielem jest Jim Beam) i wymierzający sprawiedliwość po swojemu. Harry Hole może jednak liczyć na szacunek kolegów, ze względu na wysokie standardy moralne i wewnętrzny kompas, prowadzący go ku prawdzie. Dotychczas ukazało się dwanaście książek Jo Nesbo o niepokornym detektywie, dzięki którym czytelnik odbywa fantastyczną podróż po stale rozwijającym się literackim uniwersum tej fascynującej postaci. Pisarz stawia na złożoną, trzymającą w napięciu fabułę, błyskotliwą charakterystykę z problemami etycznymi, odzwierciedlając współczesne społeczeństwo i zapewniając przy tym fantastyczną rozrywkę.

Najlepsze książki Jo Nesbo na Gandalf.com.pl

Duet Camilli Lackberg, z którym chciałbyś się zaprzyjaźnić

Seria Camilli Lackberg, rozgrywająca się w jej rodzinnym mieście Fjällbacka, koncentruje się wokół dwojga bohaterów: Eriki Falck i Patrika Hedstroma. On jest detektywem, a ona pisarką, zainteresowaną prawdziwymi przestępstwami. Ich drogi krzyżują się, gdy w podejrzanych okolicznościach umiera jedna z bliskich przyjaciółek Eriki z dzieciństwa. Dziennikarski instynkt bohaterki sprawia, że nie rezygnuje ona z poszukiwania odpowiedzi na dręczące ją pytania. A początkowo sceptyczna policja szybko odkrywa, że może polegać na jej inteligencji i intuicji. Związek Patrika i Eriki to siła napędowa serii Camilli Lackberg. Relacje między tymi dwojgiem nie odwracają uwagi od kryminalnych zagadek, przeciwnie – stanowią uzupełnienie studium ludzkiej natury.

Serie Camilli Lackberg na Gandalf.com.pl

Jak Jo Nesbo i Camilla Lackberg zdradzili swoich bohaterów

Nie da się ukryć – czytelnicy łatwo przywiązują się do ulubionych bohaterów. To na ich dalsze losy czekają z zapartym tchem. A jednak, i Jo Nesbo, i Camilla Lackberg pozwalają sobie czasem na ‘skoki w bok’. Norweg ma już na koncie kilka kryminałów niezwiązanych z serią o Harrym Hole, a nawet książki dla dzieci o Doktorze Proktorze, pełne humoru przygód i absurdu. Podobnie sytuacja ma się w przypadku Camilli Lackberg – w jej dorobku znaleźć można bajkę czy książkę kucharską. Rok 2020 przyniósł już sporo rozczarowań, a we wrześniu na fanów Harry’ego Hole, Eriki Falck i Patrika Hedstroma czekają kolejne – premierowe powieści dwojga mistrzów kryminału skandynawskiego nie stanowią kontynuacji losów tych kultowych postaci.

Królestwo Jo Nesbo – American dream w Norwegii

W swojej ostatniej książce z serii o Harrym Hole, Jo Nesbo był dla bohatera niezwykle okrutny. Detektyw trafił w sam środek osobistego piekła. Od czasu wydania powieści w 2019 roku autor nie wypowiadał się na temat tego, kiedy czytelnicy mogą spodziewać się jej kontynuacji. Jak przyznał w ostatnim wywiadzie dla Dzień Dobry TVN: Może to zabrzmi arogancko, ale nie jestem zainteresowany tym, czym w moich książkach zainteresowani są inni. Staram się więc być kompletnie oderwany od moich czytelników. Dlatego najnowsza powieść Jo Nesbo – Królestwo – to historia osadzona w norweskiej, górskiej wiosce. Bohaterami są dwaj bracia, Roy i Carl Opgardowie. Pierwszy z nich wiedzie proste życie mechanika samochodowego. Pewnego dnia, po latach, ze Stanów Zjednoczonych powraca Carl z propozycją budowy luksusowego hotelu. Jego pojawienie się burzy spokój nie tylko Roya, ale całej wioski. Rodzina skrywa wiele tajemnic, a miejscowy szeryf postanawia rozwikłać jedną z zagadek przeszłości. Jego śledztwo wystawi na próbę braterską miłość… Ile w jej imię można wybaczyć?

Srebrne skrzydła Camilli Lackberg – strzeż się kobiecej zemsty

Szwedka, w przeciwieństwie do swojego norweskiego kolegi, zdecydowała się rozwijać nową serię. Camilla Lackberg w 2019 roku wydała powieść Złota klatka, będącą już właściwie nie kryminałem, a thrillerem psychologicznym. Jego bohaterką uczyniła Faye, kobietę młodą, piękną i bogatą. Pewnego dnia jej życie rozpadło się jednak jak domek z kart, a kobieta poprzysięgła zemstę na całym męskim rodzie. Złota klatka zebrała bardzo przeciętne recenzje, jednak autorka postanowiła napisać jej kontynuację. W powieści Srebrne skrzydła Camilla Lackberg znów powraca do motywu kobiecej zemsty. Faye zrobi wszystko, by osiągnąć swój cel. Czy uda jej się uratować to, co dla niej najcenniejsze?

Jo Nesbo vs. Camilla Lackberg. Kto wygra pojedynek?

Niezwykła popularność Jo Nesbo i Camilli Lackberg sprawiła, że oba tytuły tygodniami okupowały szczyty list najchętniej kupowanych zapowiedzi. Choć żadne z autorów nie zdecydowało się wydać książki ze ‘sprawdzonymi’ bohaterami, takim mistrzom pióra czytelnicy są w stanie dać duży kredyt zaufania. Czy Królestwo i Srebrne skrzydła spełnią ich oczekiwania? Czy czeka ich literacka uczta, czy wielkie rozczarowanie? O tym musisz przekonać się sam. W końcu ilu czytelników, tyle gustów. Zachęcam do dzielenia się wrażeniami w komentarzach! Kultowe i najnowsze książki Jo Nesbo i Camilli Lackberg kupisz na Gandalf.com.pl.

Sprawdź też:
Najlepsze szwedzkie kryminały – klasyka, którą musisz znać. Mroczne historie prosto ze Skandynawii
Kierunek – Islandia. Nie tylko skandynawskie kryminały

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf