Polecamy

Książki dla młodzieży to nie tylko Harry Potter! Polscy pisarze, którzy zachwycają od lat

Avatar
Napisane przez Gandalf

Oczywiście wszyscy kochamy Harry’ego Pottera. Wszyscy też jesteśmy wdzięczni J. K. Rowling za to, że dzięki jej serii o młodym czarowniku wzrosło czytelnictwo wśród młodzieży. Bo choć nie wszystkim podoba się fabuła, to niepodważalny fakt. Młodzi ludzie uwielbiają świat stworzony przez angielską pisarkę i niesamowitych bohaterów, z którymi chętnie by się zaprzyjaźnili. Sama, choć młodzieżą nie jestem, dużo bym dała za lekcje w Hogwarcie! Mimo całej sympatii do Pottera jestem zdania, że nasza polska literatura młodzieżowa nie jest wcale gorsza. Być może napisana jest z mniejszym rozmachem, a ewentualne ekranizacje nie są wielomilionowymi produkcjami. Jednak mimo to warto sięgać po powieści polskich pisarzy. Dlaczego? Przekonacie się, czytając książki między innymi Nienackiego, Niziurskiego czy Siesickiej. Choć to literatura młodzieżowa, uwierzcie, że spodoba się także dorosłym. Mam nadzieję, że ten wpis zainspiruje Was do przypomnienia sobie książek młodości albo zaproponujecie tych autorów swoim dzieciom!

Krystyna Siesicka 

krystyna-siesicka

Krystyna Siesicka będąc dzieckiem, marzyła o tym, że kiedy już będzie dorosła, zaparzy sobie kubek czarnej herbaty i usiądzie do pisania. Jak widać jej dziecięce marzenie spełniło się. Musiała jednak na nie poczekać 38 lat. Zaczęła pisać po urodzeniu syna. Pytana o to, co ją ukształtowało jako pisarkę, za każdym razem powtarzała, że dzieci. Wielbiciele pisarki doskonale wiedzą, że to całkiem spora gromadka (Jarek, Wojtek, Agnieszka, Jerzy i Magda).

Siesicka to jedna z najpopularniejszych, polskich autorek piszących dla młodzieży. Zadebiutowała w 1966 roku powieścią „Zapałka na zakręcie”. Moda na tę książkę nie przemija. Czytała ją moja mama, ja czytałam i mam nadzieję, że moja córcia, jak trochę podrośnie, też po nią sięgnie. Inne popularne książki Siesickiej, na których wychowało się niejedno pokolenia to: „Jezioro osobliwości”, „Powiem Julce”  czy „Ulica Świętego Wawrzyńca”. Krystyna Siesicka zmarła 3 lipca 2015 roku w wieku 87 lat.

Zbigniew Nienacki

nienacki

Zbigniew Nienacki to naprawdę Zbigniew Tomasz Nowicki. To on stworzył kultowego Pana Samochodzika. W serii powieści przygodowo-sensacyjnych zaczytują się kolejne pokolenia. Pierwsze powieści Zbigniewa Nienackiego nie są o Panu Samochodziku, ale pojawia się w nich Tomasz, dziennikarz. Powieści o Panu Samichodziku powstawały przez ponad 20 lat i uzbierało się ich dwanaście. Pierwsza książka, w której poznajemy Pana Samochodzika, to „Wyspa złoczyńców”, gdzie dowiadujemy się, że ukończył historię sztuki.

Zbigniew Nienacki nie lubił mówić o swoim prywatnym życiu. Przylgnął do niego przydomek „mały kłamczuch”, ponieważ pisarz uwielbiał zmyślać i koloryzować. Potrafił przedstawić się w towarzystwie jako lekarz i obserwować czy nikt nie zorientuje się w jego kłamstwach. Miłość do historii, którą czuje się w jego książkach, wyniósł z domu. W zasadzie można powiedzieć, że zaraził się nią od ojca, który był archiwistą. Warto wspomnieć, że Nienacki próbował też swoich sił jako pisarz dla dorosłych, efektem tego jest między innymi powieść „Raz w roku w Skiroławkach”. Zbigniew Nienacki zmarł 1994 roku w Morągu. Miał 65 lat.

Edmund Niziurski 

niziurski

Edmund Niziurski to pisarz, który kojarzy się przede wszystkim z postacią Marka Piegusa i z miasteczkiem Odrzywoły. Na trylogii odrzywolskiej („Naprzód, Wspaniali!”, „Awantury kosmiczne”, „Adelo, zrozum mnie!”) wychował się niejeden chłopiec. Popularna jest także książka „Sposób na Alcybiadesa”. To właśnie powieści dla dzieci przyniosły Niziurskiemu ogromną popularność.

Autor pisał barwnie, z humorem, a jego bohaterowie to łobuzy, którzy budzą sympatię. Powieści Niziurskiego plastycznie rysowały obraz czasów Gomułki i Gierka, a także tego jak wówczas wyglądała codzienność. Niziurski w swoich książkach poświęcił także dużo miejsca rodzinnej Kielecczyźnie. Nieraz podkreślał, że w Kielcach pełno jest tajemniczych, niesamowitych miejsc, które nakręcają wyobraźnię. Edmund Niziurski zmarł w wieku 88 lat w Warszawie.

Adam Bahdaj 

adam-bahdaj

Adam Bahdaj przygodę z pisarstwem zaczął od poruszania tematyki wiejskiej. Z czasem jego twórczość zaczęła się zmieniać, aż w końcu skupiła się na wątkach młodzieżowych. To właśnie powieści młodzieżowe przyniosły Bahdajowi sławę. Jeśli nie czytaliście, to na pewno słyszeliście o „Wakacjach z duchami” czy o „Podróży za jeden uśmiech”. Obie książki zostały zekranizowane. W obu produkcjach zagrał Henryk Gołębiewski.

Ani w dzieciństwie, ani na studiach prawniczych czy handlowych nic nie zapowiadało, że Adam Bahdaj zostanie pisarzem. Kochał on jednak literaturę i marzył o tym, aby zostać pisarzem. Zadebiutował w latach 40. tomikiem poezji „Iskry spod młota”. Wydał go pod pseudonimem Jan Kot. Podpisywał się też jako Dominik Damian. Czytelnicy cenią powieści Adama Bahdaja przede wszystkim za realizm psychologiczny postaci i za trzymającą w napięciu akcję. Zmarł w 1985 roku w wieku 67 lat.

Katarzyna Ryrych 

katarzyna-ryrych

Można powiedzieć, że Katarzyna Ryrych literaturę ma we krwi. Jej matka to krakowska poetka, Alicja Pochylczuk. Nie dziwi więc fakt, że pisarka zadebiutowała w 1981 roku tomikiem undergrudnowych wierszy „Zapiski pewnej hipiski”. Poza poezją Ryrych pisze też dla dzieci i młodzieży i ta twórczość została doceniona. Opowiadanie „Siedem sowich piór” było nominowane w 2008 roku do nagrody Książka roku polskiej sekcji organizacji IBBY. Z kolei „Wyspa mojej siostry” otrzymała główną nagrodę w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Książka opowiada o inności, a jej bohaterką jest upośledzona dziewczynka o imieniu Pippi. Za książkę „Król” Ryrych została wyróżniona w konkursie Książka Roku 2015.

Katarzyna Ryrych pisze o tym, co zna, o tym, w czym ma jakieś doświadczenie, wiedzę. Stara się nie podejmować tematów, o których nie ma pojęcia. A doświadczenia ma różne. Była wolontariuszem na oddziale onkologicznym, pracowała w szkole integracyjnej. Jednak to, co ją bezpośrednio natchnęło do pisania prozy to… kotka Inka.

Barbara Ciwoniuk 

barbara

fot. Joanna Goździewicz, www.września.info.pl

Barbara Ciwoniuk to roztargniona optymistka. Pracowała jako nauczycielka w wiejskiej szkole, później prężnie działała w domu kultury. Oba zajęcia wspomina z sentymentem. Inaczej jest z dwudziestoletnią pracą w biurze. Za nią nie tęskni. Od kilku lat Ciwoniuk robi to, co naprawdę lubi – pisze.

Książki Barbary Ciwoniuk dotykają rozmaitych dylematów młodych ludzi. Pisze o tym, co jest naprawdę ważne w życiu młodzieży: przyjaźń, miłość, pierwsze poważne życiowe wybory. Jej pierwsza książka to „Igor”. Opowiada o życiu 13-letniego chłopca, który właśnie zaczyna naukę w gimnazjum. Nowe otoczenie, nauka, szkolni łobuzi i dysleksja to nie wymarzona sytuacja dla nastolatka. Barbara Ciwoniuk lubi pisać w nocy. W ciszy najlepiej słyszy własne myśli. Pisze całą sobą. Przeżywa losy kreowanych bohaterów ma nadzieję, że w czytelnikach wzbudzą podobne emocje.

 

Jakich polskich autorów piszących dla młodzieży polecacie?

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf

 • Zielona sukienka

  Z mojej strony dorzuciłabym całą Jeżycjadę Małgorzaty Musierowicz. Dorastałam z tymi książkami:)

 • Joanna Goździewicz

  Widzę swoje zdjęcie:) Czy mogłaby Pani podpisać je (chociaż nazwą portalu, z którego pochodzi)? 😉

  • Aleksandra

   Pani Joanno, podpisane 🙂 i dziękuję za możliwość wykorzystania zdjęcia.

 • Ja od siebie polecam jeszcze książki Doroty Terakowskiej:)

  • Aleksandra

   Ooooo tak!!!!! 🙂 Zdecydowanie. „Poczwarka”, „Tam gdzie spadają anioły”, Córka czarownic” 🙂 Dzięki Kinga 🙂