SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

Katarzyna Ryrych - biografia

Katarzyna Ryrych to urodzona 26 lutego 1959 roku w Krakowie polska artystka, malarka, nauczycielka, ale przede wszystkim poetka i pisarka. Jest autorką licznych książek dla najmłodszych czytelników. Wydawnictwa spod pióra Katarzyny Ryrych to nie tylko literatura dla dzieci i młodzieży. Autorka ma na swoim koncie również tomiki poezji. Tym gatunkiem literackim zresztą poetka zadebiutowała jako pisarka. Był to wydany w 1981 roku tomik wierszy Zapiski pewnej hipiski. Literatura dziecięca błyskawicznie zyskała sympatię i uznanie wśród czytelników oraz jurorów konkursów literackich. 

Katarzyna Ryrych – artystka wielu talentów


Katarzyna Ryrych jest krakowską pisarką, poetką oraz artystką. Zdobyła wykształcenie na Uniwersytecie Jagiellońskim na kierunku anglistyka. Od młodzieńczych lat pisała poezję, którą z sukcesami publikowała w czasopismach i periodykach Związku Literatów Polskich. Debiut literacki autorki? Oczywiście poezja! Katarzyna Ryrych zamiłowanie do poezji wyniosła z domu rodzinnego. Jest córką krakowskiej poetki Alicji Pochylczuk oraz prasoznawcy i dziennikarza Sylwestra Dzikiego. Posiada dwóch synów i obecnie mieszka w swoim rodzinnym Krakowie. 

Które książki Katarzyny Ryrych warto sprawdzić?


Pisarka i poetka Katarzyna Ryrych to autorka licznych książek dla najmłodszych czytelników. Barwne historie stworzone przez pisarkę są uwielbiane przez dzieci oraz rodziców, ale nie tylko. Zdobywają również uznanie znawców z dziedziny literatury dziecięcej, co zaowocowało wielokrotnymi wyróżnieniami oraz nagrodami, jakie otrzymała pisarka. Jej opowiadanie Siedem sowich piór uzyskało nominację do nagrody Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY w 2008 roku. Trzy lata później, w 2011 roku książka Wyspa mojej siostry otrzymała pierwszą nagrodę w II Konkursie Literackim imienia Astrid Lindgren, z kolei książka Łopianowe pole została wyróżniona. 

Czy Katarzyna Ryrych pisze także dla młodzieży?


Uwielbiana powieść Król pisarki to książka skierowana dla nastoletniego czytelnika i czytelniczki. Jest to historia Patryka, który wskutek bankructwa swojego ojca staje w obliczu zupełnie nowej rzeczywistości. Jego życie gwałtownie się odmienia, po dobrobycie i luksusie pozostaje jedynie wspomnienie. Za powieść młodzieżową Król Katarzyna Ryrych otrzymała honorowe wyróżnienie w konkursie Książka Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY. Jest to ciepła, wzruszająca historia z uniwersalną życiową mądrością. Książka od lat cieszy się niemalejącą popularnością wśród nastoletnich odbiorców. Z kolei za książkę Koniec świata nr 13 Katarzyna Ryrych otrzymała nominację do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej imienia Kornela Makuszyńskiego. To również historia dla nastoletniego czytelnika lub czytelniczki. Jej bohaterka Sabina powoli wkracza w okres dojrzewania i mierzy się ze wszystkimi problemami, jakie nastoletnia dziewczyna w tym czasie przeżywa. To mądra książka o tożsamości, rodzinie i dojrzewaniu. Doskonały wybór dla dojrzewającej młodzieży!

W księgarni internetowej Gandalf znajdziesz 119 książek, których autorem jest: Katarzyna Ryrych. Dostępne formaty: miękka, twarda.
Tytuły autora dostępne są w kategoriach: dla dzieci i młodzieży, literatura piękna, sensacja, komiks, lektury szkolne, dla dzieci, literatura piękna, dla dzieci i młodzieży, audiobooki dla dzieci i młodzieży, wysyłka 24h, Książki LGBT+, książki Young Adult, nowości.

Na książki autora Katarzyna Ryrych mamy rabaty sięgające do 50%.
... ...
Zobacz więcej produktów