Aktualności Polecamy

Jakie książki historyczne warto przeczytać? Ranking najlepszych tytułów 2019 roku.

Najlepsze książki historyczne
Avatar
Napisane przez Gandalf

Od wieków konkuruje z matematyką o tytuł królowej nauk. Bez niej nie wiedzielibyśmy o minionych dziejach, wielkich odkryciach, największych bitwach, bohaterach. Z historią, bo o niej mowa, mamy styczność przez całe życie. Jej dzieje zgłębiają nie tylko dzieci w szkolnych ławach, ale i dorośli, którzy chętnie sięgają po książki historyczne. Opowiadają one o zamierzchłych wiekach, dostarczają wiedzy, ale także rozrywki. Najlepsze książki historyczne to te, które wciągają od pierwszego zdania. Jeśli i Ty chcesz przeżyć przygodę w wehikule czasu i odbyć podróż w przeszłość, koniecznie sprawdź nasze propozycje dobrych książek historycznych.

Książki historyczne nie muszą być nudne

Mnóstwo dat i jeszcze więcej nazwisk – z tym kojarzy ci się historia? Dobre książki historyczne przekonują, że odkrywanie historii może być ciekawe i pasjonujące. Jeśli dopiero zaczynasz odkrywać, jak przyjemne może być poznawanie przeszłości, koniecznie sięgnij po powieści historyczne. Są one lżejszą formą zgłębiania wiedzy o minionych wiekach. Ich fabuła opiera się na splocie rzeczywistych wydarzeń historycznych z fikcyjnymi bohaterami. Aby zaciekawić czytelników, autorzy powieści historycznych sięgają po cały arsenał: szalonych przygód, dramatów i romantycznych uniesień.

„Trylogia Stulecia” to cykl powieści historycznych, które niewątpliwie warto przeczytać. Składa się ona aż z 3 opasłych dzieł, których autorem jest Ken Follett. Serię rozpoczyna „Upadek gigantów”, którego wydarzenia rozgrywają się między 1911 a 1919 rokiem. Czytelnik losy świata śledzi oczami: angielskiego hrabiego, walijskiego górnika, dwóch rosyjskich braci, niemieckiego oficera i amerykańskiego studenta prawa. Kontynuacją historii i losów bohaterów jest II część „Zima świata”. Tym razem akcja książki rozgrywa się w trudnym i burzliwym okresie dwudziestolecia międzywojennego, obejmuje też II wojnę światową. Autor na tle historycznych wydarzeń pokazuje, jak bohaterstwo przeplata się z konformizmem, poświęcenie z egoizmem, a zacność z podłością. Trylogię kończy książka „Krawędź wieczności”, która przybliża czytelnikowi czasy powojenne i najnowszą historię przez pryzmat takich wydarzeń jak kryzys kubański, wojna w Wietnamie, rozpad Związku Radzieckiego, czy zburzenie muru berlińskiego.

Romanse historyczne – książki dla każdej kobiety

Romanse historyczne to książki, które spodobają się każdej kobiecie. Oprócz nawiązania do historii, nie brakuje w nich emocji, wzruszeń, intryg i zdrad. Wszystkie odcienie miłości zabarwione historią poznać można m.in. na łamach klasyku „Niebezpieczne związki”. Pierre Choderlos de Laclosa przenosi swoje czytelniczki do Francji sprzed czasów Wielkiej Rewolucji. Autor odmalowuje obyczaje dawnej epoki, jej charakter i klimat, a zarazem opowiada o intrydze pięknej i urażonej markizy i jej wyrafinowanego kochanka. Książka, choć liczy sobie ponad 200 lat, to nadal zdobywa serca czytelników i bez wątpienia można zaliczyć ją w poczet najlepszych książek historycznych.

Miłości i historii nie zabraknie też w książce „Cztery noce z księciem”. Nominowana jest ona do nagrody czytelniczek Romantic Times Book Review dla najlepszego romansu historycznego. Książka opowiada o losach Mii Carrington, którą los związał z nieznośnym Evanderem, księciem Pindar. Co zgotował dla nich los? Eloisa James przygotowała dla swoich czytelniczek wciągającą historię, która umili zimowe wieczory.

Książki historyczne: ranking najlepszych pozycji

Polskie książki historyczne

Książki historyczne to nie tylko lekkie lektury do poduszki. Wiele tytułów to dzieła popularnonaukowe, które oparte są na wcześniejszej analizie dokumentów, rozmowach ze świadkami historii i badaniach. Opowiadają one o dziejach świata lub skupiają się na jednym wycinku historii. W ostatnich latach za najlepsze książki historyczne uważane są te traktujące o trudnym okresie II wojny światowej. W rankingach popularności pierwsze miejsca zajmują takie pozycje jak „Tatuażysta z Auschwitz”, „Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz” czy „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w trakcie II wojny światowej”.  O trudnej polskiej historii dowiedzieć można się też z polecanej przez krytyków książki „Wołyń zdradzony, czyli jak dowództwo AK porzuciło Polaków na pastwę UPA”. Przybliża ona dzieje Polaków na Wołyniu i w Galicji Wschodniej i opowiada o zbrodni ukraińskich nacjonalistów na 100 tysiącach Polaków. Autor tej książki historycznej szuka przyczyny ludobójstwa, a także stara się odpowiedzieć na pytanie, czemu Armia Krajowa i Polskie Państwo Podziemne nie zrobiły nic, by ratować polską ludność cywilną. Ta pozycja to niewątpliwie ciekawa książka historyczna, która odsłania przed czytelnikiem nowe fakty i pozwala spojrzeć z innej strony na sprawę Wołynia.

Zagraniczne książki historyczne

Nasz ranking książek historycznych to zbiór ciekawych lektur nie tylko dla fanów polskiej, ale i ogólnoświatowej historii. Warta uwagi i czasu pozycja to książka Jerzego Kubowskiego „Stany Zjednoczone Ameryki w obliczu zagłady atomowej”. Stanowi ona dokumentalną relację 13 krytycznych dni października 1962 roku, kiedy to Stany zjednoczone były bezpośrednio zagrożone radzieckim atakiem atomowym. Dramatyczne wydarzenia, które rozgrywały się w gabinetach polityków, dzięki tej książce historycznej ujrzały światło dzienne. Ta publikacja to nie lada gratka dla każdego, kto interesuje się historią zimnej wojny i polityką międzynarodową.

Dla fanów bardziej zamierzchłej historii ciekawą propozycją będzie książka „Templariusze. Rozkwit i upadek zakonu świętych wojowników”. Jest ona zapisem dziejów najsłynniejszego zakonu świata. Opowiada o odwadze, fanatyzmie, postępach i zdradzie. Zręcznie napisana, wciąga od pierwszej kartki i pozwala z bliska przyjrzeć się potędze i późniejszemu upadkowi templariuszy.

Ciekawe książki historyczne

Książki historyczne traktować mogą nie tylko o wojnie i polityce. To dlatego wśród najlepszych książek historycznych nie mogło zabraknąć także takich mówiących o sprawach zupełnie przyziemnych i znanych każdemu. „Polskie piękno” to historia mody i stylu pokazana na przestrzeni ostatnich stu lat. Karolina Żebrowska pokazuje, jak w XX wieku rodziły się odważne pomysły, powstawały śmiałe kreacje, przełamywane zostawało tabu i zmieniał się damski strój.

Na liście ciekawych książek historycznych umieściliśmy też „Stulecie chirurgów”. Jest to dzieło, które pozwoli zapoznać się z historią współczesnej chirurgii – i to od jej samego początku, kiedy to narzędziem lekarza był nóż rzeźnicki, piła i żelazo! Autor opisuje pierwsze eksperymenty z narkozą, prekursorskie operacje i lekarzy, którzy zmienili oblicze medycyny.

Książki historyczne dla dzieci i młodzieży

Książki historyczne dla dzieci

Historia to nauka, która fascynuje nie tylko dorosłych. Już najmłodsi zastanawiają się, jak to było kiedyś. Chcąc przybliżyć dziecku zamierzchłe czasy, warto sięgnąć po odpowiednie książki historyczne. Ciekawych tytułów w tej kategorii nie brakuje. Wybierać można między lekturami przybliżającymi historię Polski oraz świata. Jedną z ciekawszych pozycji jest książka Pawła Wakuła „Jagiełło pod prysznicem”. Pełna humoru i ciekawych informacji, opowiada o polskich władcach. Jest ona lekturą dla każdego, kto nie lubi wkuwać dat, ale ciekawy jest, dlaczego Bolesław Chrobry kazał swoim poddanym wyrywać zęby, z jakiego powodu Bolesław Krzywousty kazał oślepić brata, po co Zygmunt August spotykał się z czarnoksiężnikiem Twardowskim.

Historia to jednak nie tylko królowie i wielkie bitwy, ale także wynalazki, które zmieniły świat. Książka historyczna dla dzieci, która pozwoli przybliżyć największe odkrycia techniki to „Ale patent!”. Jest ona zwariowanym przeglądem niezwykłych pomysłów dawnych i współczesnych wynalazków, które przedstawione są w ciekawy i intrygujący dla maluchów sposób.

Kolejne niezwykłe książki historyczne dla dzieci to te proponowane przez wydawnictwo Dwie siostry. Dla małych czytelników przygotowano interesujące książeczki o historii najważniejszych europejskich miast. „Oto jest Rzym”, „Oto jest Londyn”, „Oto jest Paryż”, „Oto jest Wenecja”, „Oto jest Monachium”  pozwalają bliżej poznać dzieje tych niezwykłych miast, ich zabytki, klimat i kulturę. A kiedy maluchowi znudzą się europejskie stolice, „Dwie Siostry” pozwolą wybrać się za ocean z książeczką „Oto jest Nowy Jork”.

Książki historyczne dla młodzieży

Książki historyczne dla młodzieży pozwolą na przeżycie niezwykłych przygód, rozbudzenie wyobraźni i poszerzenie horyzontów. Nastolatkowie gustują przede wszystkim w lekturach z wartką akcją, ciekawymi opisami i nagłymi zwrotami akcji. Wszystko to znajdą w książce Mariusza Wollny „Krew Inków”. Wbrew tytułowi akcja nie rozgrywa się w Ameryce Południowej, ale na zamku w Nidzicy na polskim Spiszu. Autor przenosi czytelników do roku 1796 i opowiada, jak w Spiszu ukrywano inkaskie skarby.

Ciekawą pozycją książkową dla młodzieży jest też „Roma Sub Rosa”. Akcja toczy się w starożytnym Rzymie u schyłku republiki. Główny bohater Gordianus Poszukiwacz wciągnięty jest w wir wydarzeń i musi chronić swojego mentora Antyparta. Ten zaś podróżuje do siedmiu cudów świata jako członek dworu Mitrydatesa z Efezu. W książce nie brakuje tajemnic, intryg, nagłych zwrotów akcji.

Elżbieta Cherezińska i Odrodzone Królestwo

Hitem wśród książek historycznych dla młodzieży jest także cykl „Odrodzone Królestwo” napisany przez Elżbietę Cherezińską. Serię rozpoczyna książka „Korona śniegu i krwi”. Akcja książek toczy się w Polsce i startuje wraz z momentem włożenia korony na skonie Władysława Łokietka. Mimo koronowania na króla Polski nie może on jednak spać spokojnie. Jego wrogowie rosną w siłę. Czyhają na niego zagrożenia wewnątrz kraju, jak i te ze strony sąsiadów królestwa – krzyżackie intrygi czy papieskie knowania mogą zagrozić Polsce i następcy tronu. Jak potoczą się dalsze losy Królestwa Polskiego, jakie będą kulisy rozgrywki? Elżbieta Cherezińska pokazuje, że dzieje Polski nie muszą być nudne, a dobre książki historyczne to rozrywka znacznie lepsza od gier komputerowych czy telewizora.

Niewinni bibliofile, czy kilka słów na zakończenie o akcji promocji czytelnictwa w Polsce

Historia to nauczycielka życia. Jej losy poznać można na kartkach książek historycznych. Przenoszą one do starożytnego Egiptu, wiktoriańskiej Anglii, USA epoki kolonializmu, międzywojennej Polski i jeszcze dalej. Dobre książki historyczne pozwolą dotrzeć do każdego zakamarka dziejów świata. Pełne ciekawostek, nieoczywistych informacji i zaskakujących odkryć pokażą na nowo historię dzieciom, młodzieży i dorosłym.

Przy okazji podsumowań ubiegłej dekady, warto optymistycznie patrzeć w przyszłość. Lub jeszcze lepiej – samemu budować lepsze jutro! Dlatego Gandalf.com.pl rozpoczyna społeczną akcję promocji czytelnictwa Niewinni bibliofile – czytanie to nie zbrodnia! W ramach akcji nie tylko zachęcamy Polaków do jak najczęstszego sięgania po dobrą książkę.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf