Kobiety z bloku 10 / Hans-Joachim Lang | Książka w Gandalf.com.pl
Kategorie
 • image

Kobiety z bloku 10 (twarda)

Eksperymenty medyczne w Auschwitz

książka

 • Wydawnictwo Marginesy
 • Oprawa twarda
 • Ilość stron 400
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 2 - 3 dni + czas dostawy

Kobiety z bloku 10, Eksperymenty medyczne w Auschwitz - opis produktu:

Nowe, rozszerzone wydanie porażającej opowieści o eksperymentach medycznych, dokonywanych na kobietach w Auschwitz.

Medycyna i fanatyzm rasowy - mało zgłębiany rozdział historii obozu Auschwitz, opowiedziany z perspektywy ofiar.

Ta historia nie została dotąd należycie zbadana i opisana. Od kwietnia 1943 roku istniał w Auschwitz blok 10, gdzie dokonywano zbrodniczych eksperymentów medycznych - na około ośmiuset kobietach rzeźnicy nazywający się lekarzami szukali najbardziej skutecznych metod sterylizacji, tak aby po wygranej wojnie uniemożliwić elementom niepożądanym na rozmnażanie. Operacje, naświetlania, toksyczne zastrzyki przeżyło trzysta kobiet. Część z nich opowiedziała autorowi, co im robiono. Kim był niesławny profesor Clauberg, `specjalista` od sterylizacji. Jak działało jego `laboratorium`. Jakie metody stosowali i co `badali` inni pseudo-lekarze. Historia ofiar, katów, sadystycznych `operacji` i codzienności obozu opisana na podstawie badań archiwalnych i rozmów z ofiarami. Lang opowiada, kim były te kobiety, co się z nimi stało, jak radziły sobie w codziennym życiu i z czym po wojnie musiały sobie radzić.

inne wydania :

produkt cyfrowy
 • -20%

E-book

S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -37%
Imperator Sekrety Ojca Rydzyka

Piotr Głuchowski

miękka
34,64 zł 54.98
 • -36%
Nie ma

Mariusz Szczygieł

twarda
29,37 zł 45.89
 • -43%
Gad. Spowiedź klawisza

Paweł Kapusta

miękka
22,74 zł 39.90
 • -33%

Zobacz również

 • -35%
Ruch oporu na łamach 8

Waldemar Łysiak

twarda
27,24 zł 41.90
 • -34%
 • -42%
Poniemieckie

Karolina Kuszyk

miękka
26,04 zł 44.90
 • -35%
Seksuolożki. Sekrety gabinetów

Marta Szarejko

miękka
25,90 zł 39.85
 • -34%
Czarnobyl. Spowiedź reportera

Igor Kostin

twarda
39,41 zł 59.70
 • RRecenzje
 • Książka
 • Kobiety z bloku 10, Eksperymenty medyczne w Auschwitz
4.5/5 ( 51 ocen )
  5
  39
  4
  5
  3
  4
  2
  2
  1
  1
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny

W książki zaklęte

 • 27-03-2019
 • 15:10

  Hans Joachim Lang niemiecki dziennikarz i historyk, profesor honorowy antropologii kulturowej na Uniwersytecie w Tybindze. Ukończył studia językowe i nauki polityczne na Uniwersytecie w Tybindze, gdzie był uczniem Freddy Raphael. Jest redaktorem naukowym sekcji codziennej ?Schwabisches Tagblatt? w Tybindze, a także autorem kilku książek i artykułów na tematy związane z holokaustem i nazistowskimi zbrodniami wojennymi. Jego książka ?Kobiety z bloku 10: Eksperymenty medyczne w Auschwitz? opowiada historię 800 kobiet, które były poddawane pseudonaukowym eksperymentom medycznym w Oświęcimiu i dostarczają informacji biograficznych o ofiarach.
Blok 10 w Auschwitz, to blok gdzie wykonywano eksperymenty medyczne w dziedzinie ginekologii. Kobiety były traktowane jak króliki doświadczalne. Musiały przejść selekcję, która była już na rampie w Auschwitz, albo w Birkenau. Główną funkcję w eksperymentach pełnił ginekolog prof.dr.n.med. Carl Clauberg. Objął blok w 1943 roku. Jego autorskie badanie to masowa sterylizacja. Do tych badań również dołączyli: dr n.med. Hont Schumann, dokonywał selekcji kobiet do eksperymentów sterylizacji za pomocą promieni rentgenowskich; dr n.med. Eduard Wirths prowadził badania nad rakiem szyjki macicy i dokonywał operacji bez zgody więźniarek z bloku 10. Bakteriolog dr n.med. Bruno Weber zmuszał kobiety do oddawania krwi, które zagrażały życiu. Zajmował  się wczesnym wykryciem gośćca stawowego oraz metodami określenia grupy krwi na podstawie analizy śliny. Dr n.med. Bruno Beger i dr n.med. Hans Fleischhacher wyselekcjonowali 29 żydowskich kobiet z bloku 10, a także 57 mężczyzn, którzy  byli sklasyfikowali według kryteriów "rasowo-antropologicznych". Ich zwłoki zostały wysłane do Instytutu Anatomii ówczesnego Uniwersytetu Rzeszy w Strasburgu. Te badania zostawiły uszczerbek na zdrowiu psychicznym, jak i fizycznym. Cierpienia, jakie doznawały kobiety nie kończyły się wraz z eksperymentami. Selekcje były zagrożeniem dla ich życia. Po ich zakończeniu, zazwyczaj więźniarki nie mogły mieć dzieci.
Książka porusza już od pierwszej strony. Nie dość, że w Auschwitz trzeba było walczyć o przetrwanie, to jeszcze kobiety musiały narażać swoje zdrowie fizycznie i psychiczne. Niektórzy uważali, że lepiej poddać się eksperymentom, bo nikt ich nie wyśle do komory gazowej. Niestety, nie było to prawdą i nie chroniło przed niczym. Nikt nie pytał się o zgodę kobiet, nawet nie wiedziały, jakim zabiegom były poddawane. Śmierć czyhała na nie na każdym kroku. O historii badań na kobietach z bloku 10, nie można zapominać. Dlaczego? Badania naukowe, które nie są oparte na etyce i szacunku do drugiego człowieka, nie powinny być przeprowadzane. Bestialstwo nie jest odpowiednią drogą do sukcesu, nawet jeżeli ktoś, kieruje się dobrymi intencjami.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Sheti

 • 29-05-2019
 • 15:30

Kobiety z bloku 10 swego czasu były naprawdę trudno dostępną pozycją. Stare wydanie było mocno poszukiwane przez potencjalnych czytelników, aczkolwiek i tak znalezienie go graniczyło z cudem. Dumni posiadacze owej publikacji szybko podłapali chwilę, w której ta niedostępna pozycja zyskała popularność i wystawiali ją na sprzedaż za horrendalne sumy. Na szczęście wydawnictwo Marginesy postanowiło wydać wznowienie dzieła Hansa Joachima Langa i tak oto mamy teraz do czynienia z nowo wydaną wersją tak popularnej książki.
Nie ukrywam, że i ja dałam się ponieść chwili szaleństwa i pragnęłam zapoznać się z tą publikacją. Wiem, że nie zawsze należy się kierować przekonaniami innych i tak wielkim szałem, bo potem często kończy się to niemiłym rozczarowaniem, ale na pewno znacie te chwile, kiedy książka niemal wyskakuje wam z lodówki. Dokładnie to mnie spotkało w przypadku tego dzieła, aczkolwiek niejednokrotnie spotkałam się również z opiniami, że ta naprawdę jest ono mocno przereklamowane. Najlepiej jest jednak wyrobić sobie własne zdanie w danym temacie, dlatego nie zwlekałam zbyt długo z tym, żeby zapoznać się z owym wznowieniem.
Kim były tytułowe kobiety z bloku 10? Królikami doświadczalnymi. Wiadomo, że w obozach zagłady prowadzono różnego rodzaju eksperymenty na ludziach, a jednym z zainteresowań była płodność i sterylizacja. To właśnie te kobiety trafiały do gabinetu profesora Clauberga, który poddawał je dziwnym zabiegom i promieniowaniu. Jednak to nie tylko on widział w tych kobietach jedynie obiekt badań, bowiem wielu lekarzy korzystało z ich ?usług?. Były traktowane w sposób przedmiotowy, jako materiał badawczy, nie jak ludzie ? co chyba nikogo nie dziwi skoro mamy do czynienia z ofiarami Auschwitz.
Ta książka z pewnością zasługuje na miano ponurej ? nie ma tutaj żadnego wydźwięku pozytywnego, chociaż czasami zdarzają się tego typu lektury o obozach zagłady, w których przebija się światło nadziei i otrzymujemy informacje o ludziach, którzy jednak przeżyli i byli w stanie na nowo poukładać sobie życie. Tutaj jest chwilami wyjątkowo przygnębiająco, chociaż przyznaję, że same eksperymenty nie brzmią aż tak przerażająco. Oczywiście rozumiem, że kobiety, które były ich ofiarami, postrzegały to zupełnie inaczej ? nic dziwnego, aczkolwiek niejednokrotnie spotykałam się na swojej drodze czytelniczej z dużo gorszymi doświadczeniami i traktowaniem więźniów. Mimo wszystko działa tutaj wizja całości ? mając w głowie pewien obraz tego, jak funkcjonowały obozy, człowiek uświadamia sobie, że dla tych kobiet była to naprawdę katorga, że samo wezwanie do gabinetu wzbudzało w nich niewypowiedziany strach i lęk.
Ta wizja całości wpływa również na tę atmosferę przygnębienia. Tak naprawdę eksperymenty medyczne w zakresie ginekologii stanowią zaledwie część okrucieństwa, które wiąże się z Auschwitz. Autor w pewnym stopniu zaprezentował tutaj również zwykłą codzienność tego miejsca, choć nie da się ukryć, że najmocniej skupił się jednak na obszarze sterylizacji. To jedna z tych książek, które dają do myślenia. Jak ludzie mogli to robić innym ludziom? Gdzie podziało się ich człowieczeństwo? Czy faktycznie tak mocno wierzyli w to, że czynią to wszystko w imię większego dobra? Oczywiście nie da się zaprzeczyć temu, że na przestrzeni dziejów wielu naukowców eksperymentowało na ludziach czy ludzkich zwłokach i to dzięki tym doświadczeniom medycyna miała szansę się rozwijać, aczkolwiek zawsze był i będzie to temat wyjątkowo kontrowersyjny. A może faktycznie wynikało to z tego, że niektórzy mieli się za lepszą rasę i pozostałych ludzi traktowali w sposób przedmiotowy, zapominając o tym, że każdy ma zdolność odczuwania bólu ? zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
Chociaż nie uważam, żeby to była najlepsza książka o eksperymentach medycznych w Auschwitz, jaką czytałam, to mimo wszystko zasługuje na uwagę. Wydaje mi się, że dla osób, które siedzą w tej tematyce, będzie to wartościowa lektura. Pojawia się tutaj sporo faktów, dat, liczb, nie brakuje konkretów i dosadnego opisywania tego, co działo się za drzwiami gabinetów lekarzy. Nie wiem, czy to szaleństwo względem niej było potrzebne i słuszne, ale nie żałuję, że się z nią zapoznałam.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Renata Dania

 • 24-05-2019
 • 13:05

Książka poruszająca trudną i dramatyczną tematykę minionych czasów; czasów wojny, życia w obozach i walki o przetrwanie. Ukazuje uczucia i dylematy,przed jakimi stawia życie bohaterów książki. Okrucieństwo i beznadziejność sytuacji, w jakich znajdują się kobiety w obozie. Ukazuje okrucieństwo ludzi, którzy zgotowali okrutny los innym ludziom. Wszyscy , których interesuje tematyka wojny, która zgotowała okrutny los ludności cywilnej nie mającej wpływu na sytuację, w której się znalazła powinni przeczytać tę pozycję. Jest ona przestrogą, aby te czasy się nie powtórzyły.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

red_sonia

 • 5-03-2019
 • 12:21

O doktorze Mengelele słyszał chyba każdy, kto kiedykolwiek zetknął się z obozem Auschwitz-Birkenau, ale takich jak on lekarzy niosących śmierć było więcej. Książka ?Kobiety z bloku 10? poświęcona jest prof. dr. Carlowi Clauberg oraz Dr. Horstowi Schuman, którzy prowadzili na kobietach żydowskich eksperymenty mające pozbawić ich płodności, w końcu w zagładzie żydów chodziło o czyszczenie rasy, dlatego takie ?zabiegi? miały pełne usprawiedliwienie. Wstrzykiwanie różnych substancji (w tym formaliny) do narządów rodnych, które miały powodować niedrożność jajowodów, naświetlania promieniami rentgenowskimi, kastracje. Wszystko po to, by zobaczyć, jak dalece teoria zrodzona w głowie będzie miała odnośnik w realnym życiu.

?Kobiety z bloku 10"są ?suchym? reportażem, jest w nim wiele faktów popartych odnośnikami do źródeł, a z tych informacji wyłania się obraz makabry, jaką przechodziły kobiety. Więźniarki traktowane jak króliki doświadczalne, pozbawiane godności, żyjące w wiecznym strachu i bólu. Jedynym emocjonalnym wydźwiękiem w tej powieści są wspomnienia kobiet, które przeżyły, ustne świadectwa tego, co przeszły, traumy, jakie po eksperymentach zostały. Wiele z nich nawet po wyzwoleniu nie potrafiło poradzić sobie ze wspomnieniami, samobójstwa były dla nich jedyną drogą ucieczki.

Książki o tematyce obozowej nie są mi obce, ale niezależnie od tego, jak wiele bym ich przeczytała, nie jestem w stanie zrozumieć tego bestialstwa w imię, no właśnie czego? Własnego widzimisię? Ideologii? Dla mnie nie ma znaczenia czy autor pisze emocjonalnie, czy po prostu przedstawia fakty, nie ma, ponieważ powieści o tej tematyce zawsze wywołują we mnie całą masę skrajnych emocji. Ciężko ubrać w słowa to, co rodzi się w głowie czy sercu, ciężko po takich lekturach wrócić na ?normalne? tory, ale trzeba, trzeba o tym czytać, trzeba o tym mówić. Po to, żeby nigdy nie zapomnieć.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Beata Kaleja

 • 27-02-2019
 • 18:40

To straszne , że człowiek może zgotować drugiemu człowiekowi takie piekło !!! Młode pokolenie uzna być może za trudne do uwierzenia to , co tu opisano...Niestety , to się wydarzyło.
Wstrząsająca książka , którą powinno się przeczytać KU PRZESTRODZE. Szczególnie dziś , gdy odradzają się demony...

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Basia

 • 4-08-2017
 • 20:49

Nigdzie nie moge kupic..pomozcie...prosze

Czy recenzja była pomocna?

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • Przekroczenie czterdziestki to moment, który skłania kobiety do refleksji i podsumowań: W jakim punkcie życia jestem? Czy tam, gdzie naprawdę chciałam być? Czy dobrze wykorzystałam swój potencjał? To też okazja, żeby spojrzeć na swoje życie z dystansu i w kontekście teraźniejszości...

 • Wiele je różni, ale łączy jedno: nie dały sobie wmówić, że coś jest niemożliwe. Odkryj losy nadzwyczajnych dziewcząt i kobiet, które odwagą, determinacją czy wiedzą zapisały się w historii, a przy okazji poznaj intrygujące fakty dotyczące świata. Jak działała maszyna różnicowa, a Ada Lovelace...

 • 32.82 zł
  25.60 zł

    Swoisty pean stworzony na cześć kobiet - w całej ich niemal nieprawdopodobnej różnorodności - snuty przez jednego z najpopularniejszych pisarzy włoskich.  "Angelika, Carmen, Helga, Inés, Nora, Ksenia... Kochałem je wszystkie, przez godzinę lub przez całe życie. Niektóre lekko, inne...

 • 37.82 zł
  29.88 zł

    Bohaterkami książki Stanisławy Kuszelewskiej-Rayskiej są zdeterminowane i dzielne kobiety, które biorą czynny udział w walce z Niemcami. Są wśród nich te wykształcone i te proste, ale łączy je jedno, miłość do ojczyzny i miłość do synów oraz mężów walczących w obronie swego kraju. W obliczu...

 • 39.90 zł
  31.92 zł

  Ile kobiet, tyle historii? i jak to wszystko opowiedzieć? Zespół Pectus znalazł sposób na swojej jubileuszowej - to już 10 lat na scenie! - płycie zatytułowanej po prostu `Kobiety`. Zaprosił do współpracy najwybitniejsze polskie wokalistki, przedstawicielki różnych pokoleń i wielu nurtów...

 • 39.88 zł
  33.89 zł

  Nowy album Marka Dyjaka, czyli "polski Tom Waits" w hołdzie kobietom. Jego siła tkwi w bezgranicznej szczerości i bezkompromisowości. Nie stara się iść pod prąd za wszelką cenę, nie płynie też z prądem. Tworzy po prostu muzykę prawdziwą, oczyszczającą. Dla wielu stanowi wzór tego, jak...