Aktualności Książki

Jak wymawiać Guillaume Musso? Z szacunkiem. Kilka słów o najnowszych książkach pisarza

Cztery książki Guillaume Musso na kolorowym tle.
Avatar
Napisane przez

Książki Guillaume’a Musso od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Francuski pisarz znalazł na rynku swoją niszę, łącząc dwa aktualnie najpopularniejsze gatunki – thriller/kryminał oraz romans – co przez krytyków nazywane jest po prostu romantycznym thrillerem. Korzeni jego literackich zainteresowań należy szukać najpewniej w doświadczeniach z młodości Musso. Według niektórych źródeł, kiedy pisarz miał 10 lat, przeczytał Wichrowe Wzgórza. Lektura okazała się dla niego wyjątkową inspiracją – wstrząsnęła nim do tego stopnia, że sam zapragnął tworzyć dramatyczne, pełne zwrotów akcji historie miłosne. Czy za 150 lat twórczość autora będzie wspominało się z tymi samymi emocjami, co dzieło Emily Brontë? Opinie krytyków i czytelników nie przekreślają możliwości zapisania się Musso na trwałe na kartach historii literatury popularnej.

Kim jest Guillaume Musso?

Guillaume Musso urodził się w 1972 roku w Antibes na pięknym Lazurowym Wybrzeżu. Miłość do książek miał w zasadzie we krwi – podobno godzinami przesiadywał w bibliotece, w której pracowała jego matka. Pomimo fascynacji literaturą już od najmłodszych lat, nie od razu zdecydował się na karierę związaną ze słowem pisanym. Początkowo postawił na studia z ekonomii. Później los zafundował mu pracę w liceum oraz na uniwersytecie. Dopiero w 2001 roku, a więc jako 29-latek, wydał swoją pierwszą powieść (nigdy nieprzetłumaczoną na język polski) – Skidamarink.

Guillaume Musso i wpływy amerykańskie

Zanim pisarz rozpoczął studia, postanowił wyjechać do Stanów Zjednoczonych. W USA na kilka miesięcy osiedlił się w Nowym Jorku. Podjął tam również pracę. Wycieczka w wieku 19 lat wyraźnie odcisnęła się na jego twórczości. Pisarz bardzo często lokuje akcje swoich powieści właśnie w Nowym Jorku, bo jak sam twierdzi: „to miejsce, w którym wszystko może się wydarzyć”.

Sekretne życie pisarzy ­­– premiera Guillaume Musso z 2020 roku

Najnowszą książką Musso jest Sekretne życie pisarzy. Utwór reklamowany jest jako „fascynująca powieściowa łamigłówka” i opowiada historię niejakiego Nathana Fawlesa – sławnego autora, który po opublikowaniu trzech bestsellerów postanawia zejść ze sceny i osiedlić się w Beaumont, na dzikiej wyspie na Morzu Śródziemnym. Zasadnicza akcja powieści rozgrywa się 20 lat po ostatnim publicznym oświadczeniu Fawlesa. Książki tajemniczego autora wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem i młoda dziennikarka, Mathilde Monney, postanawia odkryć sekrety separującego się od społeczeństwa pisarza. Już pierwszego dnia pobytu w okolicach Beaumont na plaży zostaje znalezione ciało kobiety. Co – i czy coś w ogóle – ma z tym wspólnego Fawles? W Sekretnym życiu pisarzy namiętność miesza się z półprawdami, obawami i jawną manipulacją. Dokąd ta historia zaprowadzi Mathilde i Nathana? Znając Musso – na pewno w zupełnie inną stronę, niż można by się było spodziewać.

Będziesz tam?, Ponieważ cię kocham i inne reedycje powieści Guillaume Musso z 2020 roku

Chociaż Guillaume Musso to autor płodny – w ciągu niespełna 20-letniej kariery napisał 18 książek, a więc pisze średnio jedną książkę rocznie – to w Polsce popularnością cieszy się dopiero od niedawna (jakkolwiek powieści francuskiego pisarza ukazują się w kraju nad Wisłą regularnie od 2004 roku). W efekcie zwiększonego zainteresowania twórczością autora, wydawnictwo Albatros zdecydowało się na ponowne wydanie książek Musso. Okładki powieści zostały ujednolicone tak, by wyraźnie tworzyły serię i wpasowały się w aktualne trendy projektowania graficznego. Wśród odświeżonych wizualnie lektur francuskiego pisarza znalazły się jego najpopularniejsze utwory, jak: Będziesz tam? czy Ponieważ cię kocham.

Będziesz tam?

Powieść z 2006 roku, Będziesz tam?, opowiada historię dotkniętego życiową tragedią Elliotta Coopera. Przed 30 laty zmarła jego ukochana Ilena, a on wciąż nie może się z tym pogodzić. To jednak nie wszystko – bohater zmaga się też ze śmiertelną chorobą. Pewnego dnia otrzymuje wyjątkową szansę – wystarczy, że zażyje jedną z pigułek, a cofnie się w czasie. Cooper decyduje się na ten krok, zdeterminowany odmienić losy przeszłości. Czy uda mu się ocalić ukochaną? Jakie konsekwencje jego zmian w tym, co minione, będą miały na to, co musi nadejść?

Ponieważ cię kocham

Ponieważ cię kocham, rozpoczyna się w chwili, gdy w centrum handlowym z powodu nieuwagi opiekunki znika 5-letnia Layla. Jej rodzice odchodzą od zmysłów. Po pierwszej fazie walki i zaangażowania, których nie wieńczą ani odkrycia policjantów, ani kontakt ze strony potencjalnych porywaczy, para zaczyna obwiniać siebie nawzajem. W końcu Mark i Nicole rozstają się. On ląduje na ulicy, ona szuka ukojenia w pracy. Ich drogi krzyżują się dopiero 5 lat później – mężczyzna ratuje kobietę przed napadem. Wkrótce dzieje się coś jeszcze – Layla pojawia się dokładnie w tym samym miejscu, w którym zniknęła przed laty. Gdzie była i kto stoi za jej zniknięciem?

Banner najnowsze promocje na Gandalf.com.pl

Zjazd absolwentów – nowość Guillaume Musso z 2019 roku

W zeszłym roku do księgarni trafił Zjazd absolwentów – jedna z najsłabiej (chociaż wciąż wysoko – 6.8/10 w serwisie Lubimy Czytać) ocenianych przez czytelników książek Musso. Skąd ta nieco niższa ocena utworu autora na tle reszty jego dotychczasowej twórczości? Być może odpowiada za to subtelna zmiana nastroju powieści, która pozwala na porównanie książki do dzieł takich autorów, jak Harlan Coben, Gillian Flyn czy nawet Donna Tartt.

O czym jest Zjazd absolwentów?

Zjazd absolwentów opowiada historię, która rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych – w 1992 roku oraz w 2017 roku na Francuskiej Riwierze. Przed laty z lokalnego kampusu zniknęła 19-letnia Vinca Rockwell. Rzekomym wyjaśnieniem tej sytuacji jest romans dziewczyny z nauczycielem filozofii. Lata później przyjaciele Vinki – Thomas i Maxime – spotykają się na zjeździe absolwentów. To ostatnia okazja przebywania w murach szkoły, bo ta ma zostać wyburzona. Bohaterowie wiedzą, że jeżeli do tego dojdzie, prawda o ukrytych w budynku zwłokach wyjdzie na jaw. Czyje ciało skrywają szkolne mury?

Dziewczyna z Brooklynu – powieść Guillaume Musso z 2017 roku

Wydana w 2017 roku Dziewczyna z Brooklynu to z kolei jedna z najchętniej czytanych w Polsce książek autora. We wspomnianym wcześniej serwisie Lubimy Czytać oceniło ją aż 4141 użytkowników (następny w kolejności pod względem liczby ocen jest Central Park z wynikiem 3467). Akcja tej tajemniczej powieści koncentruje się na poszukiwaniach. Zakochany przed laty bohater został przez ukochaną wystawiony na próbę. Mężczyzna zapewniał ją o miłości pomimo wszystko, ale gdy ta wyjawiła mu swój sekret i pokazała dokumentujące go zdjęcie – uciekł. Kiedy otrząsnął się z szoku i postanowił wrócić do wybranki, było już za późno – dziewczyna zniknęła. Jednak bohater nie umiał pogodzić się ze stratą i postanowił, że kiedyś odnajdzie ukochaną. Czy mu się to uda?

Filmy na podstawie twórczości Guillaume Musso

Książki Musso wydają się wręcz stworzone do ekranizowania, ale póki co więcej jest w tej materii planów niż realizacji. Na ekrany kin trafiła dotychczas jedynie (w 2008 roku) adaptacja powieści Potem. Jest to zresztą wyjątkowy utwór w dorobku autora. Musso napisał tę książkę, jako drugą w karierze, tuż po wypadku. To właśnie dramatyczne wydarzenie z jego życia i bliskość śmierci zainspirowały go do stworzenia podobnej fabuły. Potem opowiada historię Nathana Del Amico, adwokata, który poświęca więcej czasu pracy niż rodzinie. Pewnego dnia w życiu prawnika pojawia się mężczyzna twierdzący, że posiada niezwykły dar – widzi aureolę nad głowami tych, którzy mają wkrótce umrzeć. Taka sama jasność bije od Nathana. Kiedy ten dowiaduje się o rychłej śmierci, postanawia zmienić swoje podejście do życia i poświęcić się rodzinie. To jednak dopiero początek rewolucji w jego egzystencji. W filmowej wersji w główną rolę wcielił się John Malkovich.

Pierwszy serial na podstawie powieści Musso?

Od jakiegoś czasu daje się słyszeć plotki, że powstaje serial oparty na pierwszym tomie serii Madeline, czyli Telefon od anioła. Historia przybliża losy dwójki nieznajomych, którzy z powodu pośpiechu wpadają na siebie na lotnisku i niechcący zamieniają się telefonami komórkowymi. Żadne z nich nie może powstrzymać ciekawości i mimo pewnych oporów zaczynają przeglądać zawartości swoich aparatów. Niestety, ciekawość to pierwszy stopień do piekła… Telefon od anioła doczekał się już kontynuacji – Apartamentu w Paryżu.

Central Park ­– czy plotki o kolejnej adaptacji okażą się prawdą?

Według innych doniesień, którego swego czasu uwiarygodnił sam autor, kolejną z zaadaptowanych powieści pisarza ma być Central Park. Książka ta opowiada o Alice i Gabrielu, którzy budzą się na ławce w Central parku skuci kajdankami. Bohaterowie są dla siebie obcymi ludźmi, nie spędzili też razem poprzedniego wieczoru, według ich wiedzy nie mieli szansy się spotkać. Na koszulce dziewczyny widać ślady krwi, a w jej broni brakuje pocisku. Alice i Gabriel muszą działać razem, by odkryć prawdę. Tylko czy na pewno tego chcą?

Książki Guillaume Musso

Powieści francuskiego pisarza to najbardziej intrygujące przykłady współczesnej literatury gatunkowej. Musso potrafi wycisnąć ze swoich historii maksymalną dawkę emocji – kryminalnej intrygi, dynamicznej sensacji i zapierającego dech w piersiach romansu. Niezależnie od tego, czy szukasz lektury na deszczowe wakacyjne dni, czy relaks po ciężkim dniu pracy – jedno jest pewne: francuski autor bestsellerów nie pozwoli ci myśleć o niczym innym niż trzymana w rękach książka. Warto przekonać się o tym na własnej skórze.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar