SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Wszystkie kategorie

Prawo karne – literatura dostępna na Gandalf.com.pl

Prawo karne omawiane jest bardzo szeroko w wielu publikacjach, które w precyzyjny sposób próbują wyjaśnić obowiązujący zbiór przepisów, definiujących, czym są czyny zabronione oraz wyjaśniające, jakie konsekwencje czekają za popełnione przestępstwa. Na stronie internetowego sklepu Gandalf.com.pl stworzyliśmy specjalny dział: prawo karne – literatura, który klarownie wyjaśni panujące w świecie kodeksu karnego zasady.  

Jak dzieli się prawo karne?

Jeśli zastanawiasz się, jak przedstawia się podział prawa karnego, książki szczegółowo omawiają każdą z podkategorii. Możemy wyróżnić prawo karne powszechne, które przedstawia normy obowiązujące każdego obywatela (np. prawo skarbowe), oraz prawo karne indywidualne, które obejmuje normy odnoszące się do kwestii egzekwowania interesów oraz odpowiedzialności konkretnej grupy osób (np. prawo wojskowe).

Prawo karne – książki zwracają również uwagę na wagę popełnionych czynów zabronionych. W takim przypadku mówimy o prawie karnym dotyczącym wykroczeń, czyli czynów zabronionych, mających jednak niewielką szkodliwość, oraz o prawie karnym sensu stricto, związanym ze wszystkimi czynami zabronionymi, które mają większą szkodliwość społeczną.

Można zwrócić uwagę na jeszcze jeden podział prawa karnego. Literatura mówi o prawie karnym materialnym, które stanowi najważniejszy element prawa karnego, odnosząc się do wszystkich czynów zabronionych, zasad postępowania, obowiązujących kar kryminalnych. Następnie mówi się o prawie procesowym, które skupia się na przepisach prawnych w zakresie sposobu postępowania w przypadku dokonania czynu zabronionego. I w końcu mamy do dyspozycji prawo karne wykonawcze, opisujące metodologię wymierzania kary w sytuacji, gdy dochodzi do popełnienia czynu zabronionego.

Kodeks karny – książka

Podstawowym źródłem prawa karnego jest kodeks karny. Książka tego typu wypełniona jest obowiązującymi ustawami, które omawiają zasady postępowania karnego. Jakie funkcje ma spełniać prawo karne? Przede wszystkim zwraca się uwagę na funkcje: sprawiedliwości, ochronną, gwarancyjną, kompensacyjną (naprawczą), a także prewencyjną (zapobiegawczą).

Na Naszej stronie dostępne są aktualne kodeksy karne i książki o prawie karnym. Bądź na bieżąco z najważniejszymi ustaleniami odnoszącymi się do wykroczeń różnego typu.  


... ...
Zobacz więcej produktów