SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Wszystkie kategorie

Kajko i Kokosz komiksy

Jeden niski, inteligentny i odważny. Drugi pulchny, tchórzliwy i przesądny. To Kajko i Kokosz – bohaterowie komiksów Janusza Christy. Po raz pierwszy pojawili się w Wieczorze Wybrzeża w 1972 roku. Zostali przedstawieni jako przodkowie Kajtka i Koka, którzy zadebiutowali w tym samym tytule 14 lat wcześniej. Początkowo komiks Kajko i Kokosz był tylko wąskim paskiem u dołu strony. Dopiero z czasem zaczęto wydawać historie tych dwojga w formie albumów. Rysowania przygód zabawnych bohaterów Janusz Christa zaprzestał w 1990 roku ze względu na zły stan zdrowia. W 2016 roku zdecydowano się wznowić serię i publikować komiksy Kajko i Kokosz – Nowe Przygody.

Fabuła komiksów Kajko i Kokosz

Bohaterami komiksu Kajko i Kokosz są dwaj słowiańscy wojowie. Mieszkają oni w grodzie, którym zarządza kasztelan Mirmił. Bronią go przed atakami wrogów – Zbójcerzy, pod dowództwem Hegemona i Kaprala. Przeżywają przy tym mnóstwo zabawnych przygód. Komiks Kajko i Kokosz to plejada barwnych postaci, które potrafią odnaleźć się niemal w każdej sytuacji.

Bohaterowie komiksu o Kajku i Kokoszu

Pierwszy tytułowy bohater komiksu, Kajko, to postać nacechowana bardzo pozytywnie. Odznacza się odwagą i inteligencją. Włada mieczem i celnie strzela z łuku. Gdy coś idzie nie tak, pierwszy zastanawia się, jak uratować sytuację. Jego najlepszy przyjaciel, Kokosz, jest wyższy, tęższy i łysy. Uwielbia jeść i nie znosi, gdy ktoś mu w tym przeszkadza. Jest dość strachliwy i przesądny. Jego łakomstwo często prowadzi do tego, że wypija magiczne eliksiry, które mają na niego niekorzystny wpływ. Kasztelanem Mirmiłowa, w którym mieszkają bohaterowie komiksu Kajko i Kokosz, jest Mirmił. Ma długie, rude wąsy i jest łysy; przypomina nieco króla Łokietka. Mężczyzna jest bardzo uprzejmy, ale często wpada w depresję. Jego żoną jest Lubawa, kuzynka księcia Popiela, wysoka i potężna kobieta. W komiksach o Kajku i Kokoszu pojawia się też Łamignat, przyjaciel głównych bohaterów. Życzliwy, wrażliwy i przyjazny, nadużywający powiedzonka ‘lelum polelum’. Jest żonaty z czarownicą Jagą, ciotką Kokosza. Antagonistami są Zbójcerze, przypominający trochę Krzyżaków. Próbują oni zdobyć i okraść Mirmiłów, zawsze jednak przegrywają.

Kajko i Kokosz – komiks Janusza Christy a Nowe Przygody

W latach 1985-2004 ukazało się 13 tomów komiksów Kajko i Kokosz. Autorem wszystkich był Janusz Christa. Jeszcze przed śmiercią autora, w 2008, wydawnictwo Egmont podjęło za jego zgodą starania, by wznowić cykl i zaangażować w jego tworzenie nowych autorów. Udało się to dopiero w 2016 roku. Powstała wówczas kontynuacja, zatytułowana Kajko i Kokosz – Nowe Przygody. To krótkie historie o drugoplanowych postaciach głównej serii Kajko i Kokosz. Komiksy nowych autorów nie są kopią Christy – każdy z rysowników stawia na swój oryginalny styl. Scenariusze wiernie oddają jednak charakter uniwersum i specyficzne poczucie humoru. W projekt zaangażowani są m.in. Maciej Kur, Tomasz Samojlik, Sławomir Kiełbus czy Piotr Bednarczyk.

Komiks Kajko i Kokosz – kopia Asterixa?

Seria komiksów Kajko i Kokosz wielu czytelnikom przywodzi na myśl słynnych Galów: Asteriksa i Obeliksa. Oba tytuły mają podobny styl artystyczny, projekty postaci i archetypy, a nawet rodzaj humoru. Fani obydwu serii często wysuwali wzajemne oskarżenia o plagiat. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że pierwsze komiksy Christy – Kajtek i Koko, powstały na długo przed Asteriksem i Obeliksem. Sam autor przez lata utrzymywał, że wszelkie podobieństwa komiksów o Kajku i Kokoszu do tych o dwóch Galach były zbiegiem okoliczności. Alberto Uderzo nigdy nie odniósł się do tych zarzutów.


... ...
Zobacz więcej produktów