SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Polski komiks

Chcesz przeczytać świetną historię obrazkową? Niekoniecznie musisz sięgać po zeszyty o superbohaterach Marvela czy DC Comics. Wybierz polskie komiksy i przekonaj się, jak wiele mają twarzy. Przygoda, kryminał czy opowieści społeczno-obyczajowe. Zaskakujące kreski i abstrakcyjny humor. W Gandalfie czekają na Ciebie najlepsze tytuły rodzimych artystów.

Początki komiksu polskiego

Pierwsze komiksy polskie pojawiły się już w XIX wieku. Drukowano je w prasie, jako ilustracje do artykułów i formę rozrywki dla najmłodszych. Szybko jednak zorientowano się, że historyjki obrazkowe warto adresować też do dorosłych. Jedne z pierwszych satyrycznych polskich komiksów dla dojrzałych czytelników tworzył Franciszek Kostrzewski. Rozwój tego gatunku nastąpił po I wojnie światowej. Popularność zyskały prasowe serie Ogniem i mieczem, czyli przygody szalonego Grzesia oraz Przygody bezrobotnego Frącka. Dzieci zaczytywały się natomiast w przygodach Koziołka Matołka i małpki Fiki-Miki.

Najpopularniejsze polskie komiksy w PRL

Po II wojnie światowej władze PRL niezbyt przychylnym okiem patrzyły na polskie komiksy – kojarzyły się wszak ze znienawidzonym Zachodem. Jednakże jeszcze w latach 50. zadebiutowali najbardziej znani rodzimi rysownicy – Henryk Jerzy Chmielewski, czyli Papcio Chmiel i Janusz Christa, tworząc odpowiednio Tytusa, Romka i A’Tomka oraz Kajka i Kokosza. Z czasem władze również doceniły siłę tego obrazkowego medium. Od końca lat 60. ukazywał się polski komiks propagandowy Kapitan Żbik, o odważnym milicjancie. Dwie dekady później Polacy doczekali się zupełnie nowej jakości historyjek obrazkowych, dzięki miesięcznikowi Fantastyka. Wydano wówczas serię najpopularniejszych komiksów polskich dla dorosłych Funky Koval, pełną brutalności i nagości.

Współczesne polskie komiksy

Lata 90. w polskim komiksie rozpoczęła publikacja serii Wiedźmin, na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego. Historie obrazkowe ukazały się w magazynie Komiks. Później większą popularnością cieszyły się tytuły zagraniczne. Sytuację zmienił rok 1999 i utworzenie magazynu Produkt, w którym wychodził polski komiks Osiedle Swoboda. W nowym tysiącleciu uznanie zyskali nowi, młodzi twórcy, m.in. Michał Rzecznik, Michał Śledziński, Mateusz Skutnik, Tomasz Leśniak i Rafal Skarżycki czy Przemysław Surma.

Najlepsze polskie komiksy dla dzieci

Młodym odbiorcom z pewnością polecić można wspomniane już komiksy polskie z ubiegłego stulecia – Koziołka Matołka, Tytusa, Romka i A’Tomka, Kajka i Kokosza, a także Jonkę, Jonka i Kleksa. Ciekawe historyjki obrazkowe dla młodych tworzył również Jerzy Wróblewski. Na uwagę zasługuje na przykład Binio Bill, komiks z polskim odpowiednikiem Lucky Luke’a. Dla dziecięcego odbiorcy chętnie rysują także współcześni artyści, np. Tomasz Samojlik, tworzący historie o zwierzętach, Jakub Syty (Kubatu) czy Maciej Kur (Lil i Put).

Komiksy polskie – co wybrać?

Ilu odbiorców, tyle opinii, jednak niektóre tytuły kojarzy niemal każdy rodak. Za najlepsze polskie komiksy uznawane są klasyki, czyli dzieła Papcia Chmiela, Janusza Christy, Kapitan Żbik i Funky Koval. Ciekawą propozycją są współczesne komiksy polskie historyczne, które opowiadają o najważniejszych wydarzeniach w naszych dziejach: II wojnie światowej, strajkach robotniczych czy odzyskaniu niepodległości. Na uwagę zasługują również polskie komiksy biograficzne, dzięki którym poznasz losy znanych i mniej znanych postaci. W Gandalfie coś dla siebie znajdą też fani fantastyki, kryminału czy satyry.


... ...
Zobacz więcej produktów