SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Wszystkie kategorie

Filozofia orientalna w dzisiejszym świecie staje się coraz bardziej popularna dzięki swojej zagadkowości oraz egzotyczności. Czy chciałbyś rozpocząć swoją podróż ścieżkami Buddy? Czy zastanawiałeś się, jakie poglądy miał Konfucjusz? Czym jest yin i yang? Jak wygląda hinduistyczny system religijny? Najważniejsze i najciekawsze teksty na temat filozofii orientalnej znajdziesz na stronie Gandalf.com.pl.

Książki na temat filozofii orientalnej w księgarni Gandalf

Filozofia orientalna to przedmiot wysoce heterogeniczny. Można ją podzielić na filozofię indyjską, chińską, japońską oraz koreańską. Mimo że często oddziałują one na siebie, nie powinniśmy traktować ich jako jeden twór. Przykładem może być filozofia japońska, która jest fuzją tradycyjnej japońskiej religii shinto oraz tych kontynentalnych, jak buddyzmu, konfucjanizmu czy też taoizmu. Japońska filozofia orientalna nie tylko w epoce średniowiecza, ale także i nowożytności nosiła znamiona nacjonalizmu. W późniejszym okresie myśl japońska dostała się pod wpływy filozofii zachodniej, między innymi chrześcijańskiej.

Filozofia orientalna - wyjaśnienie nauk myślicieli

Na filozofię chińską z kolei największy wpływ miał konfucjanizm, a także nauki następców jego twórcy – Konfucjusza, a więc Muncjusza oraz Xunzi. Książki – filozofia orientalna wyjaśniają, że nauki tych myślicieli były ze sobą sprzeczne. Publikacje za przykład podają spór dotyczący natury ludzkiej. Muncjusz uważał, że jest ona z natury dobra, gdyż zawiera w sobie zalążki cnót, które każdy z nas może rozwinąć. Xunzi z kolei był przeciwnego zdania, a argumentował to w ten sposób, że dusza ludzka jest pełna emocji, przez co nie chce się podporządkować racjonalnemu umysłowi, dlatego trzeba powstrzymywać ją za pomocą zewnętrznych środków. Istnieją także inne postawy w filozofii orientalnej. W opozycji do konfucjanizmu powstał legizm, mówiący, że należy zawsze przestrzegać prawa, nieważne czy jest ono moralne, czy też nie. Taoizm także ma ważne miejsce w chińskiej filozofii orientalnej. Mówił on o odwiecznej walce yin oraz yang, czyli dwóch przeciwnych sobie zasad: jasnej oraz ciemnej. W Chinach rozwijała się również myśl buddyjska, na którą wpływali myśliciele koreańscy, jak np. Wŏnhyo.

Filozofia Hinduistyczna jest równie mocno związana z religią. Istnieje wiele odłamów filozofii hinduistycznej, z czego aż dziewięć głównych: Sankhija, Joga, Mimansa, Wedanta, Njaja, Waśeszika, Buddyzm, Dzinizm oraz Ćarwakowie. Filozofia orientalna Braminizmu z kolei opiera się na systemie kast: kapłanów, wojowników, rzemieślników oraz rolników. Pojawia się tam także doktryna reinkarnacji. Filozofia ta w znaczny sposób wpłynęła na rozwój buddyzmu, dźinizmu oraz tantyzmu. Mimo wielu różnic religie hinduistyczne mają rzeczy wspólne – między innymi pogląd, że ludzie z całego świata wielbią tego samego Boga pod wieloma imionami.

Książki z zakresu filozofii orientalnej

Filozofia orientalna to bardzo rozległy i zróżnicowany temat. Wymaga poświęcenia dużej ilości czasu oraz energii, aby go w pełni zrozumieć. Często wprowadza także nowe koncepcje oraz trudne do zrozumienia pojęcia. Dlatego warto zaopatrzyć się w książkę na temat filozofii orientalnej – te najważniejsze i najciekawsze dostępne na stronie Gandalf.com.pl.

Polecamy również:


... ...
Zobacz więcej produktów