SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Wszystkie kategorie

Literaturoznawstwo – książki na Gandalf.com.pl

Nauka o literaturze to ważna humanistyczna dyscyplina, która w centrum swoich zainteresowań stawia literaturę, skupiając się na analizie literackich utworów oraz rekonstrukcji historycznoliterackich procesów. Formowanie ogólnych teorii i metodologii badań literackich to także obszar, którym zajmuje się literaturoznawstwo. Książki dostępne na Gandalf.com.pl pomogą Ci zrozumieć, czym jest ta dziedzina naukowa, jak wygląda historia literatury, jej teorie oraz na czym polega krytyka literacka.

Co to jest literaturoznawstwo?

Literaturoznawstwo, czy też nauka o literaturze bądź wiedza o literaturze, zajmuje się przede wszystkim badaniem dzieł, twórczością pisarzy, skupia się na procesie rozwojowym literatury, zgłębia zjawiska życia literackiego. Literaturoznawstwo – książki wskazują, że w składzie tej nauki znajduje się nie tylko historia i teoria literatury, ale także metodologia badań literackich.

Podczas, gdy historia skupia się na osiągnięciach teorii, teoria wykorzystuje historię, krytyka posługuje się zaś zarówno narzędziami historycznymi, jak i teoretycznymi. Warto zaznaczyć, że podział literaturoznawstwa ma zmienny charakter i zależy od określonej w danej epoce koncepcji literatury. Starożytny wręcz rodowód, jeśli chodzi o dziedzinę literaturoznawstwa, ma poetyka, która stanowi dział teorii literatury. Historia literatury jest nieco młodsza, narodziła się w latach 60. XX wieku. Krytyka literacka uzależniona jest od kręgów językowych, w których jest uprawiana.

Jeśli szukasz informacji na temat nauk pomocniczych dla literaturoznawstwa, książki wspominają o bibliografii, księgoznawstwie i tekstologii. W ofercie Gandalf.com.pl dostępne są takie publikacje jak: Wartości w języku i literaturze, Debiuty Mickiewicza. Debiuty romantyków, Literatura, biologia, społeczeństwo między wiekiem XIX a XX. Sprawdź i zdobywaj wiedzę o literaturze.


... ...
Zobacz więcej produktów