Zaczytaj się w serialach. Co przeczytać, żeby nadążyć przed serialami?

filmy i seriale seriale Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl
Brak komentarzy
Udostępnij:

Platformy streamingowe zdecydowanie zyskały na popularności zwłaszcza w czasach pandemii. Ze względów bezpieczeństwa władze państw zachęcają do pozostania w domu, ale i w tych przysłowiowych czterech kątach trzeba coś robić… Kina zamknięte, teatry i muzea też. Platformy filmowe i serialowe postawiły sobie za cel zapewnienie rozrywki w codzienności pochłoniętej lockdownem. Zaczęły tworzyć filmy i seriale oryginalne oraz ekranizować najbardziej kultowe i popularne książki. Wykupują również kinowe hity, które być może jeszcze długo nie ukażą się na wielkim ekranie.

Czym jest serial?

Wszystkie stare definicje serialu możemy wyrzucić do kosza, ponieważ XXI wiek to era serialu, który okazuje się jednym z najważniejszych gatunków telewizyjnych. Aktualnie serial uważa się za zjawisko kulturowe, które wyrosło z przemian telewizji.

Warto zauważyć, że serial cechuje się niezwykłą płynnością – podlega nieustannym zmianom i przekracza utarte granice i kategorie. Nie możemy mówić już tylko o tradycyjnych telenowelach, które są tak naprawdę o wszystkim – znajdziemy w nich i wątek romansowy, i kryminalny, a także humorystyczny i obyczajowy. Współczesne seriale mają konkretnie określony temat, dzięki czemu nie są bezrefleksyjną rozrywką. Wręcz przeciwnie – wymagają skupienia i zaangażowania ze strony odbiorcy.

Musisz to obejrzeć!

Zapewne bardzo często spotyka Cię sytuacja, w której padają znamienne słowa: „Musisz to obejrzeć!”. Seriale zdecydowanie zyskały na znaczeniu wraz z rozwojem największych platform streamingowych, takich jak Netflix, HBO, Disney+ czy Amazon.

Warto zaznaczyć, że doszło do swego rodzaju nobilitacji, ponieważ jeszcze do niedawna serial był nisko ocenianą rozrywką dla niepracujących gospodyń domowych. Teraz jednak uznawane są nie tylko za modę, ale i intelektualną rozrywkę. Nie ulega wątpliwości, że seriale Netflixa i innych znaczących telewizji internetowych robione są na wysokim poziomie, mają duże budżety i niezwykle zajmujące historie. Co prawda zarzuca im się często niezwykle silną poprawność polityczną, która wpływa na tworzone postacie zwłaszcza w ekranizacjach książek.

Być może słyszeliście o kontrowersjach, które wywołała postać Ciri w ekranizowanej wersji Wiedźmina od Netflixa. Początkowo scenarzyści chcieli zatrudnić do tej roli Azjatkę, aktorkę ciemnoskórą bądź aktorkę pochodzącą z innej mniejszości etnicznej. Fani wystosowali petycję, ponieważ w znaczący sposób zmiana wyglądu głównej bohaterki, wpłynęłaby na zmianę fabuły. Platformy streamingowe stawiają jednak na różnorodność i nie boją się tematów trudnych i kontrowersyjnych.

Serialowe ekranizacje

Współczesne platformy telewizyjne coraz częściej decydują się na filmowe i serialowe adaptacje książek i komiksów. Wywołuje to duże poruszenie wśród fanów, ponieważ każdy z nich obawia się o to, czy ich ukochana papierowa historia zostanie przedstawiona w należyty sposób. Na Netflixie, HBO, Amazonie, Hulu i innych znajdziemy wiele tytułów bezpośrednio związanych z kultowymi tworami literackimi – mniej lub bardziej znanymi w danym kraju czy na całym świecie. Pomysł jednak zdecydowanie wpływa na zainteresowanie daną historią – czy to przed, czy to tuż po ekranizacji danego serialu.

Jedni czytają przed wejściem sezonu do świata Internetu, inni wybierają książki po skończeniu danej historii, zwłaszcza jeśli spodobała się ona tak bardzo, że jeszcze na moment chcemy zatrzymać ją w umyśle. Mimo że utarło się przekonanie, że książka zawsze jest lepsza od swojej ekranizacji, platformy streamingowe naprawdę stają na wysokości zadania i potrafią zrobić tak dobrą robotę, że niejeden fan zaczyna zastanawiać się, co podobało mu się bardziej.

Nadchodzące premiery

Skoro mówimy już o książkowych ekranizacjach, warto wspomnieć o tych powieściach, o których na rynku wydawniczym będzie teraz bardzo głośno, albo głośno już jest, a powodem tego są ekrany kinowe i telewizyjne.

Opowieść podręcznej

Wśród ważnych tytułów znajdziemy między innymi Opowieść podręcznej – książkę z 1985 roku kanadyjskiej pisarki Margaret Atwood. Serial o tym samym tytule wejdzie na platformę HBO pod koniec kwietnia z czwartym sezonem i stanowi luźną adaptację powieści.

Fabuła książki i serialu to wizja przyszłości, w której narodziny są rzadkością, natomiast władzę w Stanach Zjednoczonych przejęła pseudochrześcijańska junta. Wszystkie płodne kobiety stały się surogatkami rodzin uprzywilejowanych przez wzgląd na władzę mężczyzn. Nieposłuszeństwo tak zwanych Podręcznych karane jest w okrutny sposób, a wszystko na chwałę Pana.

Pierwszy sezon był dość silnie związany z powieścią, do której warto zajrzeć. Polecamy to zwłaszcza tym, którzy dopiero zaczną przygodę z serialem, ale również fanom, czekającym na najnowsze odcinki. Historie Podręcznych warto sobie odświeżyć z każdego powodu!

Jeśli chcesz się dowiedzieć, w jakim stopniu książka Atwood różni się od serialu, zajrzyj tutaj.

Cień i kość

O nowości Netflixa pod tytułem Cień i kość jest głośno od kilku miesięcy zwłaszcza wśród fanów twórczości Leight Bardugo, której książki stały się inspiracją dla fabuły ekranizacji. Na platformie serial będzie miał premierę 23 kwietnia 2021 roku. Powieść Bardugo, a zarazem serialowy projekt opowiada historię Aliny Starkov, osieroconej żołnierki, która wyrusza na niebezpieczną wyprawę do Fałdy Cienia, czyli połaci nienaturalnego mroku, rojącej się od potworów. Wysoce prawdopodobny jest fakt, że ani ona, ani jej towarzysze, nie przeżyją. Kiedy pułk Aliny zostaje zaatakowany, dziewczyna wyzwala w sobie nadprzyrodzoną moc. Okazuje się, że dzięki niej może odmienić losy świata targanego wojną. Czy uda jej się opanować dar i przeżyć w świecie intrygi i czających się na nią niebezpieczeństw?

New Amsterdam

Pierwszego odcinki bijącego rekordy oglądalności serialu New Amsterdam mogliśmy obejrzeć w Polsce na początku 2021 roku, mimo że pierwszy sezon powstał trzy lata wcześniej. Na początku każdego odcinka pojawia się wzmianka, że historia jest ekranizacją książki Erica Manheimera, prawdziwego lekarza, który okazał się inspiracją dla stworzenia postaci Maxa Goodwina. New Amsterdam opowiada o losach dyrektora największego szpitala w kraju. Pełen wizji na polepszenie działania służby zdrowia doktor Goodwin bardzo często pakuje się w tarapaty przez swoje niekonwencjonalne pomysły.

Eric Manheimer, autor powieści Twelve Patients, zajął posadę dyrektora w nowojorskim szpitalu Bellevue, a w swojej lekarskiej karierze miał do czynienia z przypadkami trudnymi i nietypowymi. Polscy fani serialu tym razem nie mogą zacząć od książki, ponieważ Wydawnictwo Znak dopiero szykuje jej tłumaczenie. Niemniej jednak z pewnością chętnie do niej sięgniemy, by dowiedzieć się, kim był człowiek, który tak bardzo poruszył serca scenarzystów. Pamiętajmy także, że aktualnie możemy śledzić najnowszy, trzeci już sezon New Amsterdam. Producenci i aktorzy zapowiedzieli, że będzie to sezon ostatni. Jego fabuła mocno skupia się na czasie pandemii, co z pewnością zaciekawi tych, którzy chętnie oglądają różne jej oblicza na ekranie.

Wiedźmin

Ci, którzy jeszcze nie czytali Wiedźmina Andrzeja Sapkowskiego, nie mogą dłużej zwlekać! Zdjęcia do drugiego sezonu właśnie się zakończyły, dlatego to ostatni moment na to, by zagłębić się w świat Geralta z Rivii i jego dziecka-niespodzianki – Ciri.

Zapewne nawet Ci, którzy nie czytali ani nie oglądali Wiedźmina (chociażby starego polskiego serialu z Michałem Żebrowskim w roli głównej), niejako kojarzą białowłosą postać z bliznami na twarzy i mieczami na plecach. Świat przedstawiony opowiada o losach płatnego zabójcy potworów, które zagrażają życiu i bezpieczeństwu ludzi. Akcja dzieje się na bezimiennej planecie, chociaż wielu dopatruje się w niej słowiańskich krajobrazów. Przepełniona jest magią i stworzeniami znanymi jedynie z legend.

Kiedy Netflix wykupił prawa do ekranizacji, fani nie mogli być bardziej szczęśliwi. Jednocześnie serial od samego początku budził wiele kontrowersji przede wszystkim przez dobór aktorów. Ostateczny odbiór jest jednak niezwykle pozytywny. Z pewnością przysłużyła się do tego świetnie odegrana rola przez Henry’ego Cavilla, wcielającego się w tytułową postać.

Lucifer i Sandman

Jeśli nie kultowe lub beletrystyczne powieści, to może komiks? Kto czeka na premierę nowego sezonu Lucifera, ręka do góry! Być może nie wszyscy wiedzą, że popularny ostatnimi latami (zwłaszcza po wykupieniu praw do ekranizacji przez Netflix) serial opiera się na komiksach o losach upadłego anioła Lucyfera, który osiedlił się we współczesnym Los Angeles, gdzie prowadzi nocny klub. Twórcą komiksu jest między innymi Neil Gaiman, jednak fabuła serialu jest jedynie jego swobodną adaptacją.

Gaiman zaprojektował także komiksową historię o Sandmanie, czyli Śnie – władcy krainy marzeń sennych. W komiksie najczęściej nazywa się go Morfeuszem. Netflix zapowiedział ekranizację komiksu jeszcze na ten rok. Już teraz mówi się, że będzie to jeden z najbardziej kasowych seriali platformy. Pamiętajmy, że Sandman uznawany jest za jedną z najwybitniejszych postaci komiksowych. Czekamy z niecierpliwością na efekty pracy scenarzystów i producentów.

Ekranizacje książek – premiery 2021

Świat pupkultury i rynki wydawnicze nie cichną od kilku miesięcy, ponieważ nieustannie na różnych platformach streamingowych pojawiają się ekranizacje książek polskich i światowych.

Duże poruszenie wywołała wiadomość o animacji popularnego polskiego komiksu lat 70. pod tytułem Kajko i Kokosz autorstwa Janusza Christy. Bohaterami komiksu są dwaj słowiańscy wojowie, którzy mieszkają w grodzie kasztelana Mirmiła. Animowany serial ukazał się 28 lutego tego roku.

Warto wspomnieć także o ekranizacji książki My dzieci z dworca Zoo, którą przygotowała platforma HBO. Głośna niemiecka powieść lat 70. to zapis rozmów z młodą narkomanką z Berlina Zachodniego. Dworzec Zoo to miejsce, gdzie młodzi ludzie czekali na „klientów”. Na narkotyki zarabiano tam prostytucją.

Nie zapominajmy o serialu, który podbił serca całego świata wraz z końcem 2020 roku i początkiem 2021. Mowa oczywiście o ekranizacji bestsellerowej powieści o miłosnych i życiowych perypetiach rodziny Bridgertonów. Pierwszy tom Mój książę. Bridgertonowie opowiada historię Daphne, która zmuszona do małżeństwa z niechcianym przez nią mężczyzną, zawiera pakt z najbardziej pożądanym kawalerem w okolicy – księciem Simonem.

Pod koniec roku 2020 furorę na ekranie zrobił Gambit królowej, w którym zagrał Marcin Dorociński. Serial zdobył wiele nagród i został bardzo wysoko oceniony przez krytyków. To również interpretacja książki o genialnej szachistce Beth Harmon. Okazuje się, że o ekranizacji książki myślał kilka lat wcześniej popularny z oscarowo odegranej roli Jokera Heath Ledger. Zachęcamy do lektury i prowadzenia szachowych rozgrywek opisanych w powieści Waltera Tevisa.

Po powieści ekranizowane sięgamy z wielu powodów. Jedni chcą poznać historię książkową tuż przed obejrzeniem filmu czy serialu. Inni tak bardzo wciągają się w świat ekranizacji, że decydują się na lekturę, by porównać fakty lub dłużej zostać w danej opowieści. Jedno jest pewne – zaczytywać się w serialach warto.

Na stronie Gandalf.com.pl znajdziesz wszystkie potrzebne narzędzia do tego, by być na bieżąco! ?

Udostępnij:
9 kwietnia 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.