Polecamy

Planszówki na wakacje. Najmodniejsze gry tego lata!

Avatar
Napisane przez Gandalf

Idealnie sprawdzają się na wakacjach. Bawią ludzi w każdym wieku. Poprawiają humor, zmuszają do wytężania szarych komórek. Są świetnym sposobem na integrację. O czym mowa? Wiadomo, o grach planszowych. Rodzajów planszówek jest mnóstwo: edukacyjne, przygodowe, zręcznościowe, strategiczne, logiczne, imprezowe, dla dzieci i rodzinne. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Można rywalizować samemu lub w drużynach. Można sprawdzać swoją wiedzę i intelekt. Niektóre gry wymagają myślenia i planowania, inne ćwiczą pamięć lub zręczność, jeszcze inne rozwijają wyobraźnię, czy pomysłowość. Wszystkie bawią i poprawiają humor 🙂 Z racji tego, że planszówek jest od zatrzęsienia, postanowiłam zebrać najciekawsze gry na wakacje.

Oto gry planszowe, które są najpopularniejsze tego lata:

Carcassonne

liczba graczy: 2 – 6 osób
wiek: od 8 lat
producent: Bard

Absolutny hit wśród gier! To strategiczna gra planszowa. Zaprojektował ją Klaus – Jürgen Wrede, a jej nazwa pochodzi od miasta leżącego na południu Francji. Planszówka zdobyła sporo nagród, między innymi: Gra Roku 2001 (Niemcy), Deutscher SpielePreis 2001, Najlepsza Gra Rodzinna według Games Magazine 2002, Złoty Medal Targów Games&Toys – Łódź 2011.

Carcassonne jest niebanalna. Nie ma tradycyjnej planszy. Planszę tworzą gracze. Losują i wykładają na stół kwadratowe karty, czyli kafelki. Znajduj się na nich fragmenty terenu:  łąki, drogi, miasta. Grę można rozszerzać przez dodatki, jest ich całe mnóstwo. Są też samodzielne gry oparte na zasadach Carcassonne.

Splendor

liczba graczy: 2 – 8 osób
wiek: od 10 lat
producent: Rebel

Twórcą gry jest Francuz Marc Andre. Idea planszówki nie jest skomplikowana. Gracze mają poczuć się, jak dawni kupcy. Muszą zdobyć majątek, kopalnie klejnotów, środki transportu, sklepy. Zaczynają od 40 znaczków klejnotów. Każdy z nich odpowiada określonemu klejnotowi. Z kolei karty rozwoju są podzielone na trzy rodzaje. Im wyższy poziom ma karta, tym więcej kosztuje. Aby wygrać trzeba mieć jak najwięcej kart i żetonów. One zapewniają prestiż niezbędny do zwycięstwa.

Dixit


liczba graczy: 3 – 6 osób
wiek: od 8 lat
producent: Rebel

Świetna gra, którą każdy fan planszówek powinien znać. Dixit od graczy wymaga sprytu i intuicji. Trzeba sprytnie zagrywać karty, żeby zmylić innych graczy. To jednak nie koniec trudności.

Każdy gracz w swojej turze wybiera spośród swoich sześciu obrazków jeden i wymyśla do niego skojarzenie. Może to być pojedyncze słowo, dźwięk, cytat. Może być wszystko, co przyjdzie do głowy. Nie ma żadnych ograniczeń. Pozostałe osoby wybierają spośród swoich kart taką, która ich zdaniem najbardziej pasuje do hasła bajarza i kładą zakrytą na stole. Bajarz przetasowuje wszystkie te karty, łącznie ze swoją i układa je na stole, odkrywając. Gracze w tajemnicy głosują, która karta jest tą kartą, do której bajarz wymyślał skojarzenie.

W tej grze okaże się jak dobrze znacie swoich znajomych – to na pewno bardzo Wam pomoże 😉 Muszę jeszcze dodać, że karty do tej gry są bajeczne i przepiękne – bardzo pobudzają wyobraźnię! Ich ilustratorką jest Marie Cardouat, która poświęciła pół roku na stworzenie nie tyle ilustracji, co właściwie obrazów pełnych symboliki i głębi.

Dobble

liczba graczy: 2 – 8 osób
wiek: od 6 lat
producent: Rebel

Gra Dobble bije rekordy popularności. Morze, góry, mazury. Opanowała cały kraj. Jeśli znacie tę grę, to na pewno nie jesteście zdziwieni. To świetna zabawa! W Dobble można grać na pięć sposobów. Najpopularniejsza jest wersja, w której wszystkie karty rozdaje się graczom, poza jedną, którą kładzie się na stole. Na ustalony sygnał gracze patrzą na swoją pierwszą kartę i szukają wspólnego symbolu z wyłożoną kartą. Symbol trzeba nazywać głośno i szybko. Nazwy, które padają dają mnóstwo powodów do śmiechu. Okazuje się, że wyobraźnia i pomysłowość nie mają granic 🙂 Wygrywa ten, kto pierwszy pozbędzie się kart.

Każdy kto miał w ręku grę Dobble, wie, że nie jest to wcale takie łatwe. Okrągłe kartoniki pełne są kolorowych symboli i każdy z nich jest inny. Symbole z kolei bywają odwrócone i miewają inne rozmiary. Czasami, choć gracze wpatrują się uporczywie, wydaje im się, że takiego znaku nie ma. Pamiętaj – zawsze jest!

Zasady gry są proste. Rozgrywki pełne emocji i zwariowanego tempa. Do tego gra Dobble odpowiednia jest dla osób w każdym wieku. Kolejna zaleta tej planszówki, to jej gabaryty – niewielkie okrągłe, metalowe pudełko, które mieści się w małej, damskiej torebce. Jeśli jeszcze nie masz tej gry, to polecam!

Dobble Kids

liczba graczy: 2 – 5 osób
wiek: od 4 lat
producent: Rebel

Popularność klasycznej gry Dobble sprawiła, że pojawiło się „Dobble Kids”. Gra zrobiona jest z myślą o najmłodszych graczach. Dzieci mogą grać w nią samodzielnie. Oczywiście nikt nie powiedział, że dorośli nie mogą im towarzyszyć.

Zasady gry są podobne, jak w zwykłych Dobblach. Trzeba, jak najszybciej znaleźć symbol, który jest wspólny dla dwóch kart. Symbol zawsze jest tylko jeden. Przed dzieckiem trzeba położyć cztery odkryte karty, przed dorosłym sześć, a pośrodku stołu jedną. Pozostałe karty zostają w pudełku. Wszyscy gracze grają równocześnie. Na określony znak każdy musi jak najszybciej znaleźć zwierzątko wspólne dla jednej ze swoich kart i karty ze środka stołu. Jak je znajdzie, wypowiada głośno jego nazwę.

Karty Dobble Kids zamiast symboli mają zwierzęta. Gra Dobble to świetna zabawa dla dzieci.

5 sekund

5sekund-gandalf

liczba graczy: 3 i więcej
wiek: od 6 lat
producent: Trefl

To nowa gra towarzyska, która skutecznie podnosi adrenalinę. Gracze po kolei losują pytania, na które odpowiada osoba siedząca na Gorącym Krześle. Ma dokładnie 5 sekund na udzielenie trzech poprawnych odpowiedzi. Żeby wyrobić się w określonym czasie trzeba jednocześnie myśleć, odpowiadać i kontrolować czas. Każda poprawna odpowiedź zbliża gracza do upragnionej mety. Uwierz, że działanie pod presją czasu, sprawi, że proste pytania okażą się skomplikowane.

Jeśli myślisz, że to łatwe, to dodam, że odpowiedzi nie mogą się powtarzać. Można też pytanie przekazać przeciwnikowi. Cokolwiek postanowisz, masz 5 sekund!

5 sekund – junior

5-sekund-gandalf

liczba graczy: 3 – 6 osób
wiek: 6 – 9 lat
producent: Trefl

5 sekund w wersji dla dzieci to prawdziwa frajda. Podobnie, jak w wersji dla dorosłych, największym wrogiem jest czas. Szybko odpowiedzieć nie jest trudno, ale szybko i sensownie, to już nie takie proste. Gracze często mówią, co im ślina na język przyniesie. Dlatego jest się z czego śmiać. Ta gra gwarantuje szaloną zabawę!

Gra 5 sekund – junior ma dwa warianty. Na żółtej stronie kart znajdują się pytania dla młodszych dzieci, a na czerwonej dla starszych.

Jenga Classic

liczba graczy: bez ograniczeń
wiek:
producent: Hasbro

Jeśli drewniana wieża upadnie, gdy wyciągasz klocek, przegrywasz. W teorii proste, w praktyce wcale nie. Jenga to bardzo popularna gra zręcznościowa i towarzyska. Gracze wyciągają kolejno po jednym klocku z drewnianej budowli. To nie koniec trudności. Klocek trzeba umieścić na samej górze wieży. Ufff… każdy kolejny ruch to ryzyko. Każdy kolejny ruch to coraz większa trudność. Napięcie rośnie… Spróbujesz?

Jungle Speed (prawo dżungli)

liczba graczy: od 2 do 20 osób
wiek: od 6 lat
producent: Rebel

Prawo Dżungli to polski odpowiednik popularnej Jungle Speed.
Na stole przed każdym graczem pojawiają się karty z różnymi symbolami. Osoby mające przed sobą taki sam symbol, muszą jak najszybciej chwycić stojące na środku drewniane berło. Ten, kto przegra, zabiera karty przeciwnika. Prawo Dżungli doskonale wpisuje się w wakacyjny klimat 🙂

Powstał też polski odpowiednik, karty się różnią, znaczki są trochę inne ale zabawa jest równie szalona!

Story Cubes – Kości opowieści

liczba graczy: bez ograniczeń
wiek: od 6 lat
producent: Rebel

Story Cubes to nic innego, jak dziewięć kostek, z których każda ma na ściankach odmienny zestaw ilustracji. Zasady są bardzo proste. Trzeba rzucić kostkami i… zacząć opowiadanie od słów „dawno, dawno temu” albo „pewnego razu”. Prawdziwa zabawa zaczyna się dalej. W oparciu o symbole, które wypadły na kościach, trzeba opowiedzieć historię. W Story Cubes nie ma ani złych odpowiedzi ani przegranych. Jest za to trening dla wyobraźni i mnóstwo radości. Co Ty na to?

Eurobiznes / Eurobusiness 

liczba graczy: 2 – 5 osób
wiek: od 14 lat
producent: Hasta

Gra Eurobusiness najpierw zyskała popularność w Stanach Zjednoczonych w połowie lat trzydziestych ubiegłego stulecia. Później opanowała Europę. Jej popularność nie słabnie. Zasady gry w Eurobusiness oparte są na zasadach gry Monopoly. Różni je plansza i miejsca, które kupują gracze.

Zadaniem graczy jest zdobycie jak największego majątku poprzez kupowanie nieruchomości i zarabianie na nich. Oczywiście potrzebny jest też łut szczęścia.

Pamiętam, jak grałam w Eurobusiness jako dziecko. Adrenalina, emocje, wypieki na twarzy. Minęły lata i nic się nie zmieniło. I to jest w tej grze wspaniałe!

Monopoly Standard

monopoly-gandalf

liczba graczy: 2 – 4 osoby
wiek: od 8 lat
producent: Hasbro

Monopoly swój początek ma w Stanach Zjednoczonych w czasie Wielkiego Kryzysu. Dlaczego ludzie pokochali tę grę? Odpowiedź jest prosta. Dzięki niej każdy możne obracać ogromnymi pieniędzmi, każdy ma szansę zbić fortunę i szybko wzbogacić się. Kto o tym nie marzy?

Monopoly Junior – Świnka Peppa

liczba graczy: 2 – 4 osoby
wiek: od 4 lat
producent: Hasbro

Wersja najpopularniejszej gry świata dla dzieci. Wariantów Monoploy dla dzieci jest kilka. Królują oczywiście bajkowi bohaterowie, kucyki Pony, bohaterowie z „Krainy Lodu”,  czy „Uniwersytetu Potwornego”. Grafiki z ulubionymi bohaterami błyskawicznie przyciągną uwagę każdego dziecka. Zasady gry są bardzo podobne do tradycyjnej wersji. Młodych graczy czekają poważne wyzwania. Muszą też uważać, żeby nie zbankrutować.

Kalambury Mini

kalambury-mini-gandalf

liczba drużyn: bez ograniczeń
wiek: od 7 lat
producent: Aexander

Ideą zabawy jest odgadywanie haseł. W każdej kolejce poszczególne drużyny zgadują hasło przedstawiane przez jednego z członków drużyny. Optymalny wariant to drużyny co najmniej trzyosobowe. Hasła przedstawiane są za pomocą gestów lub rysunków. Nie wolno używać słów ani wydawać innych dźwięków. W drużynowej grze „Kalambury” wygrywa zespół, w którym gracze najlepiej potrafią przedstawiać i najszybciej odgadywać hasła wskazane na losowanych kartach.

W „Kalambury” grać mogą i dzieci i dorośli. Wyobraźnia, refleks, trafne skojarzenia to gwarancja wygranej. Wyobraźnia ponosi, uciekający czas podnosi napięcie, a skojarzenia zaskakują – ubaw po pachy!

Kim jestem?

liczba graczy: 2 – 4 osoby
wiek: od 6 lat
producent: Promatek

Gracze losują po jednej karcie i umieszczają ją na opasce osoby siedzącej z prawej strony. Każdy gracz musi odgadnąć kim jest. W tym celu zadaje pytania, a inni odpowiadają tak lub nie. Wygrywa osoba, która pierwsza odgadnie co przedstawia jej karta. Ta gra to świetna zabawa dla małych i dużych. Potrafi rozkręcić każde towarzystwo.

Kolejka

liczna graczy: 2 – 5 osób
wiek: od 12 lat
producent: Trefl

Pamiętasz kolejki w sklepach, a nawet przed sklepami? Niektórzy na pewno tak, inni nie. Teraz gra „Kolejka” może przenieść Was do lat osiemdziesiątych. Przypomnieć, albo pokazać rzeczywistość, w której funkcjonowali ludzie w latach schyłku komunizmu w Polsce.

O co chodzi w grze? Gracze muszą wysłać swoją rodzinę do sklepów na planszy i kupić wszystkie towary z listy zakupów. Łatwe? Wcale nie, gdyż półki w sklepach są puste. Żeby wygrać, trzeba nieźle się nakombinować i jak to często bywa w takich sytuacjach, przeżyć sporo emocji.

Scrabble podróżne

scabble-podrozne-gandalf

liczba graczy: 2 – 4 osoby
wiek: od 10 lat
producent: Mattel

Gra Scrabble znana jest na całym świecie. Kojarzy się z wieczornym spotkaniem w domu ze znajomymi. Teraz można grać w Scrabble wszędzie! Plansza jest praktyczna, a płytki można zablokować. Dzięki temu można grać nawet podczas jazdy autem, czy pociągiem. Dużym usprawnieniem są też zintegrowane przesuwane suwaki. Pomagają szybko podliczyć punkty. Rozgrywkę można bez problemu przerwać w każdym momencie i zachować ustawienia. Wystarczy złożyć planszę. Podróżne Scrabble to świetne rozwiązanie dla fanów tej gry.

Tworzymy słowa

liczba graczy: 1- 4 osoby
wiek: od 4 lat
producent: Trefl

Absorbująca gra dla dzieci. Dziecko może bawić się samo, albo z rówieśnikami. Do gry dołączone są scenariusze i propozycje, które mogą wykorzystać rodzice.

Gra zawiera 16 puzzlowych obrazków z podpisem złożonym z liter, które trzeba ułożyć pod wyrazem za pomocą mechanizmu autokorygującego.

Planszówka „Tworzymy słowa” należy do edukacyjnej serii Mały Odkrywca przeznaczonej dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Wszystkie pozycje zostały opracowane przez zespół specjalistów z różnych dziedzin.

Molkky

molky  liczba graczy: minimum 2
wiek: od 6 lat
producent: Tactic

To najpopularniejsza plenerowa gra taktyczna w Europie. Pochodzi od karelskiej gry Kyykka. Jej nazwa z kolei prawdopodobnie wywodzi się z języka fińskiego i znaczy „kawałek drewna”.

Molkky składa się z 12 ponumerowanych drewnianych kręgli i drewnianego zbijaka (molkky). Wystarczy, że nie pada, a w Molkky można grać wszędzie. Potrzeba trochę przestrzeni, kilku znajomych i kręgle. Żeby wygrać niezbędne jest trochę szczęścia i sporo precyzji. Wygrywa ten, kto najszybciej zbije kręgle i uzbierać 50 pkt. Molkky to idealna gra dla pasjonatów klasycznych kręgli. Oczywiście mogą w nią grać i dzieci i dziadkowie 🙂

W które planszówki grasz najchętniej? Co polecisz znajomym?

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf