Najchętniej czytane lektury szkolne nie istnieją? Obalamy mity!

książki najchętniej czytane lektury szkolne Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl 4466 wyświetleń
Brak komentarzy
Udostępnij:

Lektury szkolne nie zawsze muszą być czytane z przymusu. Wiele z nich to świetne powieści i opowiadania, które młodzież od pokoleń czyta z wypiekami na twarzy. Nasze zestawienie najchętniej czytanych lektur szkolnych to zbiór pozycji, od których ciężko się oderwać nawet najmłodszym i najbardziej zbuntowanym czytelnikom. Zbliżający się wielkimi krokami nowy rok szkoły zwiastuje wiele interesujących lektur, a niektóre z nich mogą stać się świetną zachętą do dalszego czytania i odkrywania świata książek. Sprawdź najbardziej poczytne pozycje w naszym sklepie!

Wybitna powieść z ponadczasową fabułą

Nietrudno spotkać się z opiniami, że „Lalka” to najwybitniejsza polska powieść w historii. Z pewnością w obliczu bogactwa naszej literatury stawianie jakiejkolwiek książki na pierwszym miejscu może być kontrowersyjne. Jednak właśnie takie głosy najlepiej świadczą o wirtuozerii Bolesława Prusa. Głównym bohaterem książki jest kupiec Stanisław Wokulski wdowiec, który bez pamięci zakochuje się w arystokratce Izabeli Łęckiej. Prus w mistrzowski sposób buduje wciągającą historię, która jednocześnie zawiera w sobie drugie dno. Pod płaszczykiem skomplikowanej, miłosnej relacji, autor przemyca również polemikę pomiędzy dwoma nurtami – pozytywizmem i romantyzmem.

Za budowanymi ideami stoją jednak przede wszystkim ludzie. Dlatego też autor powieści zadbał, aby czytelnik miał szansę poznania i zrozumienia sposobu myślenia i działania społeczeństwa XIX-wiecznej Warszawy. Postacie są żywe i autentyczne, a ich zachowania dają świetny obraz zachowań ludzi u schyłku dziewiętnastego stulecia.

Nie ma wątpliwości, że „Lalka” to pozycja obowiązkowa dla każdego, a jednocześnie jedna z najchętniej czytanych lektur szkolnych (bardzo często pojawia się też na maturze!). Powieść zdobywa serca młodych czytelników swoim autentyzmem i ponadczasowymi prawdami. To książka nie tylko dla miłośników literatury, bo i zwykły niedzielny czytelnik dostrzeże w niej aktualne (również w dzisiejszych czasach) przesłanie i niebanalną opowieść.

Mistrz absurdu w najlepszej odsłonie

„Tango” Mirosława Mrożka wymieniane jest nie tylko jako jedna z najchętniej czytanych lektur szkolnych, ale również pozycja obowiązkowa dla każdego Polaka. Mrożek w swoim dramacie buduje absurdalny świat i rzeczywistość, a jednocześnie zmusza do przemyśleń i wysnuwania niekończących się interpretacji. Jest to utwór, do którego można wracać cały czas i z każdym nowym podejściem odkrywać coś nowego.

Autor zachwyca czytelnika charakterystycznym stylem, który przepełniony jest sarkazmem, groteską i skrzętnie ukrytą ironią. Jednak „Tango” to nie tylko sztuka dla sztuki. Wytrawny czytelnik bez problemu znajdzie w utworze niebezpośrednią opinię dotyczącą bloku wschodniego, który w chwili powstawania dzieła był w swoim szczytowym momencie historycznego rozwoju. Co ciekawe, autor w dramacie świetnie przewidział również postępujące zmiany kulturowo-społeczne, których apogeum można obecnie doświadczać. Właśnie dlatego utwór jest niezwykle aktualny, a jego treść namacalna. A wszystko to ukryte pod płaszczykiem ironii i żartobliwej stylistyki! Taki koncept czyni Sławomira Mrożka jednym z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich pisarzy, który od lat gromadzi wokół swojej twórczości setki wiernych czytelników.

Najlepsza lekcja prawdziwego patriotyzmu

Trudno o lepszą opowieść o wielkim oddaniu i miłości do ojczyzny niż „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Powieść skupia się przede wszystkim na trudnych losach polskiej młodzieży w czasie II wojny światowej. Głównymi bohaterami są Alek, Rudy i Zośka, którzy działają w Szarych Szeregach, czyli najliczniejszej młodzieżowej organizacji harcerskiej działającej w latach 40. Książka opowiada o bohaterskich losach chłopców i ich wielkiej odwadze. Jednak przede wszystkim mówi o ogromnej miłości do ojczyzny. Uczuciu na tyle silnym, że trójka bohaterów oddaje swoje młode, rozkwitające dopiero życie, w imię patriotyzmu.

Niewątpliwie najchętniej czytane lektury szkolne to te z prawdziwą historią. Przepełnione emocjami i intrygującą akcją, inspirujące do odkrywania świata i własnej tożsamości. Taką właśnie historią są „Kamienie na szaniec”. Bez wątpienia trafiają do młodych czytelników szczerością i prostolinijnością przekazu. Są prawdziwą lekcją patriotyzmu, który tak trudno właściwie zrozumieć i docenić w dzisiejszych czasach.

Ponadczasowa opowieść na najmłodszych

„Dzieci z Bullerbyn” niejednokrotnie okazują się pierwszą prawdziwą powieścią, która wprowadza młodego czytelnika w świat książek. Jak wiadomo, dzieci nie są łatwymi czytelnikami, a zajęcie ich uwagi to nie lada wyczyn. Jednak kunszt pisarski szwedzkiej autorki Astrid Lindgren pozwala bez problemu wciągnąć dzieciaki w historię i utrzymać ich zainteresowanie nawet przez cały wieczór! Pełna ciepła i radosnego podejścia do życia historia przedstawia przepełnione przygodami dzieciństwo mieszkańców małej wioski.

Choć z pozoru jest to prosta historyjka widziana oczami kilkuletniej Lisy, to posiada również głębię, którą dostrzegą nawet najmłodsi czytelnicy. W końcu piękno tkwi w prostocie, a autorka, pomimo posługiwania się nieskomplikowanym językiem, buduje wspaniałą opowieść o marzeniach i pełnym beztroski, dziecięcym życiu.  Sposób, w jaki Lindgren przedstawia troski, problemy i zabawy przyjaciół, jest okazją nie tylko do śmiechu, ale również uronienia niejednej łzy. Autorka pozwala stać się natychmiast częścią wykreowanego przez nią świata, a dzieci przeżywają przygody, jakby wpadły wprost do świata bohaterów.

Najpopularniejszy łobuziak w historii literatury dziecięcej

„Mikołajek” jest znany i uwielbiany przez dzieci na całym świecie już od ponad 50 lat. Bez wątpienia nie mogło go zabraknąć na naszej liście najchętniej czytanych lektur szkolnych. Tytułowy Mikołajek to rozbrajająco naiwny i zabawny łobuziak. Posiada szerokie grono przyjaciół – Ananiasza, Rufusa, Euzebiusza, Gotfryda, Maksencjusza, Joachima i Kleofasa, z którymi spędza mnóstwo czasu i przeżywa niesamowite i zwariowane przygody. Poza tym bardzo kocha swoich rodziców oraz Bunię, czyli mamę mamy.

Zdaje się, że nie ma chyba dorosłego ani dziecka w wieku szkolnym, którzy przynajmniej raz nie zetknęli się z Mikołajkiem i jego zabawnymi przyjaciółmi. Przepełniona humorem książka trafi w gust każdego młodego czytelnika, choć świetnie sprawdzi się jako przyjemna lektura również dla starszych. Zwięzłe opowiadania, żywy język narracji i śmieszne zakończenia rozdziałów sprawią, że dzieci z zapałem przeczytają ją „od deski do deski”. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich urwisów!

Najchętniej czytane lektury szkolne to zarówno poważniejsze powieści, które trafiają w czytelniczy gust licealistów, jak i proste, zabawne historie dla najmłodszych. Nieważne jednak, czy mówimy o dopiero zaczynających swoją przygodę czytelnikach, czy bardziej doświadczonych bibliofilach. Wśród lektur szkolnych każdy znajdzie coś dla siebie. Pomimo że szkoła kojarzy się z obowiązkami i zmuszaniem do nauki, to proponowane w ramach lekcji powieści mogą okazać się naprawdę wciągającymi historiami, do których każdy z chęcią wraca, również długo po opuszczeniu szkolnych murów. Ponadczasowe lektury zapierają dech kolejnych pokoleń i stają się świetną zachętą do głębszego odkrywania świata literatury.

Lektury szkolne znajdziesz w sklepie internetowym Gandalf.com.pl.

Udostępnij:
9 sierpnia 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.