SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Seria Mikołajek

Tego małego psotnika nie sposób nie kochać. Z pewnością znacie głównego bohatera serii Mikołajek autorstwa René Goscinnego. Nie? W takim razie koniecznie musicie to nadrobić! Opowiadania tytułowego Mikołajka rozbawią Was do łez i rozczulą do granic możliwości. Seria Mikołajek to zbiór krótkich opowiadań z życia ośmioletniego chłopca. Fabuła skupia się na relacjach głównego bohatera z rówieśnikami oraz sytuacjach z życia codziennego. Świat widziany oczami dziecka dodaje książkom z serii Mikołajek niepowtarzalnego uroku, bawiąc zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy myślami mogą wrócić do swoich dziecięcych lat.

O czym opowiada seria Mikołajek?

Głównym bohaterem serii jest tytułowy Mikołajek – ośmioletni chłopiec, którego wręcz roznosi energia. Wszędzie go pełno, uwielbia bawić się ze swoimi przyjaciółmi oraz pomagać rodzicom, co jednak nie zawsze idzie zgodnie z planem. Sukces serii Mikołajek tkwi w prostocie i niepodrabialnych żartach sytuacyjnych, które niezmiennie bawią dzieci i dorosłych od lat pięćdziesiątych. Opisywane dziecięcym językiem przez Mikołajka przygody, na przemian wywołują u czytelników uśmiech i wzruszenie. Mały energiczny bohater serii Mikołajek, jak każde dziecko, jest niesamowicie ciekawy świata, no i uwielbia płatać figle. Chłopiec zaskakuje wszystkich swoją pomysłowością i inteligencją, jednak rodzicom i nauczycielom trudno jest dostrzec w tym coś dobrego. Mikołajek nie do końca rozumie zachowanie dorosłych, które wydaje mu się dziwne i zabawne. 

Seria Mikołajek – najlepsi przyjaciele chłopca

Nie zapominajmy o grupie przyjaciół Mikołajka, bez których nic nie byłoby takie samo. W końcu nie od dziś wiadomo, że samotne psoty to żadna frajda. Bohater serii Mikołajek ma więc wokół siebie pełną brygadę niesamowitych urwisów. Najlepszym przyjacielem Mikołajka jest Alcest. Bardzo lubi jeść i ciągle coś przegryza, dlatego zawsze ma tłuste ręce i czasem mówi z pełną buzią. Dzieli się wszystkim. No może oprócz jedzenia. Kleofas jest najgorszym uczniem w klasie. Wciąż zasypia na lekcjach, doprowadzając nauczycieli do białej gorączki, w przeciwieństwie do Ananiasza. On zawsze jest najlepszy. Nosi okulary, dlatego koledzy nie mogą dawać mu w nos, ku rozczarowaniu Euzebiusza – najsilniejszego z chłopców. W serii Mikołajek pojawia się również Gotfryd, który ma bogatego ojca i często chwali się kolegom drogimi prezentami. Jest też Rufus – syn policjanta. Ma gwizdek dlatego wszędzie go słychać. Maksencjusz jest super, ale nigdy nie zaprasza nikogo do siebie. Mama mu nie pozwala. Za to kreatywny Joachim wymyśla świetne zabawy. Problem w tym, że nie lubi pożyczać swoich rzeczy. Jest też Jadwinia. Oh Jadwinia… Cała paczka tworzy team idealny!

Historia serii Mikołajek

Mikołajek pierwotnie był bohaterem pasków komiksowych, publikowanych przez duet  Goscinny-Sempé w belgijskim magazynie La Moustique w roku 1956. Kilka lat później  René Goscinny zdecydował się pisać o Mikołajku prozą, w formie krótkich opowiadań, do których Jean-Jacques Sempé tworzył odrębne ilustracje. Pierwsza historyjka o przygodach Mikołajka pod tytułem L’œuf de Pâques, czyli Pisanka została opublikowana 29 marca 1959 roku na łamach francuskiego dziennika Sud-Ouest Dimanche. Początkowo autorzy nie planowali jej kontynuacji, jednak żywy odzew ze strony czytelników spowodował, że zdecydowali się stworzyć kolejne opowiadania. Tak powstała seria Mikołajek. W ciągu sześciu lat mężczyźni stworzyli aż 221 opowieści o Mikołajki. Wile z nich w latach 60. zostało wydanych w pięciu książkach: Mikołajek, Rekreacje Mikołajka, Mikołajek i inne chłopaki, Wakacje Mikołajka oraz Mikołajek ma kłopoty.

Seria Mikołajek powraca!

Po ponad trzydziestu latach od śmierci René Goscinnego jego córka Anna zdecydowała się opublikować opowiadania dotąd niedostępne na ryku w formie książkowej. Seria Mikołajek powróciła w kolejnym tomie pod tytułem Nowe przygody Mikołajka. René Goscinny stworzył nieśmiertelną serię, która z upływem lat wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Na serii Mikołajek wychowały się pokolenia, a przezabawne przygody głównego bohatera na zawsze pozostają w pamięci nawet najstarszych czytelników. Seria Mikołajek stała się również podstawą do stworzenia serialu animowanego oraz kilku fantastycznych hitów kinowych. W 2009 roku ukazał się film Mikołajek w reżyserii Laurenta Tirarda, oparty na serii książek o przygodach małego chłopca. Pięć lat później odbyła się premiera drugiego filmu Tirarda o Mikołajku pod tytułem Wakacje Mikołajka. Obie produkcje cieszyły się ogromną popularnością wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.


... ...
Zobacz więcej produktów