Opracowania i ekranizacje lektur szkolnych vs czytanie lektur szkolnych

edukacja lektury kontra opracowania - dlaczego warto czytać lektury Paulina
Napisane przez Paulina
Brak komentarzy
Udostępnij:

Wydaje się, że jest to odwieczna walka – czytać lekturę czy opracowanie? A może obejrzeć film? Co jest lepsze? My oczywiście zawsze staniemy po stronie czytania całych tomiszczy wybranych przez polonistę powieści. Czy jednak opracowania lektur bądź ich filmowe lub serialowe ekranizacje są całkiem bezużyteczne?

Lektury szkolne – dlaczego warto je czytać?

Zapewne zastanawiasz się czasem, po co czytasz obszerne tomy książek napisanych – w dodatku! – nie do końca zrozumiałym, często archaicznym językiem. Zgłębianie pozycji prozatorskich i poetyckich umieszczanych w kanonie lektur szkolnych jest jednak istotne nie tylko dlatego, że na koniec edukacji czeka Cię egzamin dojrzałości. Niektóre książki po prostu trzeba znać, ponieważ są one częścią dorobku kulturalnego człowieka, zwłaszcza że na liście lektur znajdują się najważniejsze dzieła literatury polskiej i światowej. Pamiętajmy, że wiele odniesień do literatury znajduje się w sloganach i reklamach, a także w dziełach sztuki i filmu, dlatego warto znać treść omawianych lektur, by żadne metafory i utarte motywy nie były nam obce w trakcie dyskusji ze znajomymi.

Jeśli zaś chcesz dobrze zdać maturę, najważniejsze tytuły, znajdujące się na liście lektur, są Twoim must have, by je poznać. Wśród kultowych publikacji dostępne są powieści, opowiadania, poematy, wiersze, a wszystkie pochodzą z różnych epok literackich, a tym samym z różnych czasów. Odpowiedzialne podejście do nauki wymaga przeczytania lektury, zwłaszcza że w stworzonym streszczeniu czy opracowaniu nie zawsze znajdziemy wszystkie możliwe elementy, o które możemy zostać zapytani w trakcie rozwiązywania arkuszy egzaminacyjnych. Samodzielne czytanie umożliwi Ci poznanie języka pisarza, zagłębienie się w psychologię postaci, poznanie miejsc i sytuacji, a przede wszystkim czasu, w którym obraca się akcja utworu.

Czy warto sięgać po opracowania lektur szkolnych?

Zdecydowanie tak. Nauczyciele często przestrzegają przed korzystaniem z opracowań i streszczeń, zachęcają zaś do czytania lektur w całości. Opracowania lektur szkolnych to jednak nie taki zły pomysł i warto z nich korzystać, by zrozumieć treść książek, wszelkie odniesienia i symbolikę. Jeśli chcemy we właściwy sposób zrozumieć przesłanie danego utworu prozatorskiego, lirycznego, dramatycznego, warto o lekturach szkolnych porozmawiać, zapoznać się z życiorysem pisarza, historią epoki. Opracowania skupiają się także na języku i stylu językowym konkretnych treści.

Opracowania lektur szkolnych to cenna pomoc w trakcie nauki do sprawdzianów z języka polskiego i egzaminów, zwłaszcza że kładą nacisk na najważniejsze zagadnienia, które egzaminatorzy często biorą pod lupę w trakcie weryfikowania wiedzy. Pamiętajmy, że nawet najbardziej zapaleni czytelnicy, którzy skupiają pełną uwagę na fabule, mogą pominąć jakiś szczegół, na który akurat opracowanie rzuci nieco światła. Badania dowodzą, że w trakcie czytania największą uwagę przywiązujemy do fabularnego piękna, dlatego pominięcie pewnych znaczeń i nawiązań jest wręcz oczywistym zabiegiem naszego mózgu. Dobre opracowania to więc świetny sposób na opanowanie tematu.

Ekranizacje lektur szkolnych

Doskonale wiemy, że natłok pracy sprawia, że często nie mamy czasu na przeczytanie książki w całości. Ostatecznie trzeba zrobić zadania domowe, przygotować się do sprawdzianów, a każdy ma ochotę także chociaż na moment zapomnieć o szkolnych obowiązkach. W perspektywie czytania lektury szkolnej, zwłaszcza bardzo obszernej, a nawet wielotomowej, obejrzenie dwugodzinnej ekranizacji jest naprawdę kuszące. Pamiętaj jednak, że nawet najwierniej zrealizowany film czy nawet serial nie oddadzą w całości książki – nie tylko pod względem fabularnym, ale i ideowym. Co więcej, w przypadku ekranizacji powieściowych najczęściej możemy mówić o adaptacji filmowej, co sprawia, że dany film jest jedynie reżyserską wizją, nie jest zaś skupiony na przełożeniu lektury kropka w kropkę na ekran. Wydarzenia są pomijane, mogą rozgrywać się w ciągu niechronologicznym, imiona bohaterów mogą być zmienione, a niektóre postacie mogą być wręcz pominięte lub scalone w jedno. Do tego język! Żaden film nie ukaże stylu językowego pisarza.

Adaptacji i ekranizacji lektur szkolnych nie warto jednak wykluczać całkowicie, ponieważ są one bardzo dobrym uzupełnieniem książek. Dają one ogląd całości i są metodą na zagłębienie się w cudze spojrzenie na dane wydarzenia i kreację bohaterów.

Sprawdzian z lektury szkolnej – jak się przygotować?

Podstawą do przygotowania się do sprawdzianu z lektury szkolnej jest jej przeczytanie. Kiedy otrzymasz listę lektur, warto zaplanować czas, który poświęcisz na jej czytanie. Dobrym rozwiązaniem jest założenie specjalnego zeszytu na notatki z książek – mogą to być przemyślenia, uwagi, a nawet cytaty. Zapisz także najważniejszych bohaterów, miejsca akcji, krótkie streszczenia fabuły. Taki zeszyt będzie niezwykle przydatny, jeśli chcemy szybko przypomnieć sobie najważniejsze treści związane z daną lekturą.

Warto także opowiedzieć komuś o przeczytanej lekturze – nie tylko o treści, ale i wrażeniach. Dzięki temu zweryfikujesz, ile udało Ci się zapamiętać i czy faktycznie zrozumiałeś to, co czytasz. Przede wszystkim zapoznaj się z opracowaniami lektur, ekranizacją filmową lub teatralną, zbiorem cytatów z książki. Na koniec możesz rozwiązać quiz, który pomoże Ci zweryfikować usystematyzowaną wiedzę.

To starcie chyba zawsze wygrają lektury szkolne, ale ich opracowania, ekranizacje i adaptacje nie pozostają bez znaczenia, ponieważ mogą stanowić cenną pomoc w trakcie powtarzania i przygotowywania się do sprawdzianu czy egzaminu. Nie bój się kanonu lektur, ponieważ wypełniają go także niezwykle ciekawe historie, które ukształtują Twój światopogląd, a może podsuną pomysł na  życie.

Na Gandalf.com.pl czekają na Ciebie lektury szkolne w najlepszych cenach.

A dla tych, którzy treść chcą zgłębić w całości, ale na czytanie nie mają czasu, mamy lekturowe audiobooki.

Jeśli ten temat Cię zainteresował, koniecznie sprawdź także opublikowany na naszym blogu artykuł pt. Najchętniej czytane lektury szkolne nie istnieją? Obalamy mity!

Udostępnij:
16 września 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.