Aktualności Archiwum

Książkowe hity na październik! To się będzie czytać

Avatar
Napisane przez Gandalf

     Oczywiście nie będę odkrywcza, jak powiem, że jesień zbliża się wielkimi krokami. Pomimo pięknej pogody w tym tygodniu, widać już spadające liście z drzew, a poranki są coraz chłodniejsze. Co za tym idzie? Niestety czytanie pod chmurką niebawem się skończy, ale za to przyjdzie pora na książkę w zestawie z kubkiem aromatycznej herbaty, miękkimi kapciami i ciepłym kocem. Dlatego, żeby delikatnie wprowadzić Was w ten jesienny nastrój przygotowałam książkowe zapowiedzi na październik.

Oto co ukaże się na polskim rynku wydawniczym w październiku 2015: 

Dotknięcie dnia. Tom 3 trylogii Dotknięcie Ciebie – M. Pierce

Data wydania: 1.10.2015

To już ostatnia część erotycznej trylogii Pierce’a. Fani dowiedzą się, jak ostatecznie potoczy się fascynujący, szalony związek Matta i Hannah. Bohaterowie dostarczą Czytelnikom kolejnych mocnych wrażeń. Nie ma w tym nic zaskakującego, ponieważ ich relacja od początku budziła ogromne emocje.

Wszystko zaczęło się od erotycznej gry internetowej, w której Matt i Hannah poznali się. Pierwsza część serii „Dotknięcie nocy” pokazuje, jak ewoluowała ich znajomość. Od anonimowej internetowej zabawy przez wirtualną erotykę do prawdziwego, gorącego romansu. Natomiast w drugim tomie „Dotknięcie świtu” parę ogarnia coraz większe pożądanie, namiętność i fascynacja przeradzająca się w obsesję. Matt Sky, młody, atrakcyjny pisarz ukrywający się pod pseudonimem broni zaciekle swojej anonimowości. Dlaczego? Gnębią go tajemnice i tragedie z przeszłości. Piękna Hannah staje na wysokości zadania. Chce pomóc i dotrzeć do niego. Walczyć o związek. W ostatniej części powieści zatytułowanej „Dotknięcie dnia” wszystkie karty zostaną odsłonięte. Czytelnicy dowiedzą się dlaczego Matt ciągle wystawia związek z Hannah na próbę? Do czego ona będzie zdolna, żeby spełnić fantazje ukochanego? Czy przekona go do małżeństwa? Czy odkryje dlaczego Matt Sky jest tak bardzo tajemniczy?

Władca wszechrzeczy – Paul Witcover

Data wydania: 3.10.2015

 Coś dla wielbicieli Paula Witcovera – pierwszy tom jego fantastycznego cyklu. Powieść jest bez wątpienia emocjonująca, wciągająca, a do tego napisana poetycko.

„Władca wszechrzeczy” to opowieść o magii, podstępach, intrygach, tajnych stowarzyszeniach, zegarmistrzach i zegarach. To podróż przez osiemnastowieczną Anglię. Burzliwe czasy globalnego konfliktu, wojny, inwazji i strachu. Paul Witcover zręcznie przenosi Czytelnika do krainy historycznej i fantastycznej zarazem. Barwnie przedstawia szlachetnych bohaterów, silne kobiety i czarne charaktery.

Daniel Quare jest czeladnikiem i należy do gildii zegarmistrzów. Wyszukuje akcesoria zegarmistrzowskie, które mogą pomóc Anglii zarówno w interesach, jak i podczas wojny. Daniel trafia do kamienicy ekscentrycznego kolekcjonera, Pana Wichcote. Musi tam znaleźć kieszonkowy zegarek. Urządzenie ma podobno nadzwyczajne właściwości, które z logicznego punktu widzenia są niewytłumaczalne. Można wyjaśnić je jedynie magią. Jednak nie tylko Quare chce zdobyć cacko. Jest nim zainteresowany również złodziej znany jako Grimalkin. Zrobi on wszystko, żeby osiągnąć cel. Quare znajdzie się w ogromnym niebezpieczeństwie. Trafi na szlak intryg i morderstw z dala od świata, który zna. Będzie musiał poradzić sobie w krainie smoków i półbogów, gdzie nic nie jest takie, jak się wydaje… nawet czas.

Mroczna wieża: Wiatr przez dziurkę od klucza – Stephen King

Data wydania: 5.10.2015

 Fani Kinga mają powód do radości. Czeka ich kolejne spotkanie z Rolandem Deschainem z Gilead, który znów czaruje swoją opowieścią. Tym razem Roland wraz z towarzyszami musi znaleźć schronienie przed niszczycielskim, lodowatym wichrem. Podróżnicy kryją się w wiejskiej świetlicy, a rewolwerowiec zaczyna snuć kolejną opowieść… Znów jest młody i tym razem ma za zadanie schwytać groźnego mordercę – skóroczłeka. Dociera do miejsca ostatniej masakry, której dokonał potwór. Tam zastaje przy życiu jedynie małego chłopca. Chce pomóc dziecku otrząsnąć się po traumie i zaczyna opowiadać mu swoją ulubioną historię. Jej bohaterem jest dzielny Tim Ross, a tytuł tej opowieści to „Wiatr przez dziurkę od klucza”. Tim chce uratować wzrok swojej matki. Żeby to zrobić musi przemierzyć Bezkresną Puszczę i odnaleźć maga, który ma potrzebny lek. Czy Tim Dzielne Serce odnajdzie go? Co czeka chłopca w przerażającym lesie? Czy Roland schwyta zmiennokształtnego mordercę?

Pogrzebany olbrzym – Kazuo Ishiguro

Data wydania: 7.10.2015

Powieść długo wyczekiwana szczególnie przez wielbicieli. Pisarz przez ostatnie 10 lat nic nie wydawał. Ishiguro to autor wielokrotnie nagradzany. Teraz też ma szansę na wyróżnienie. Książka „Pogrzebany olbrzym” nominowana jest do prestiżowej nagrody European Book Prize.

Kazuo Ishiguro tworzy urzekającą, baśniową opowieść o parze staruszków, która pragnie odnaleźć syna. Nie widzieli go od wielu lat. Axla i Beatrice podczas podróży przeżywają rozmaite przygody, często pełne niebezpieczeństw. Para spotyka rycerza, wojownika, smoka, złego micha. Wszystko ma jakiś głębszy sens. Staruszkowie przemierzają post-arturiańską Anglię i odkrywają prawdę o swoim związku. O jego mrocznej stronie. Pamięć wyciąga głęboko zakopane sekrety i tajemnice skrywane latami. Jakie to będzie miało konsekwencje dla Axla i Beatrice?

„Pogrzebany olbrzym” to książka pełna refleksji, dotykająca uniwersalnych tematów: pamięci i zapomnienia, miłości, starzenia się, wojny i pokoju. To subtelne połączenie legend, mitów, fantazji, alegorii i przygód.

Magiczne drzewo. Opowieść VII. Świat Ogromnych – Andrzej Maleszka

Data wydania: 14.10.2015

Nowe przygody znanej wszystkim ekipy! Tym razem Alik i Idalia wyruszają do Świata Ogromnych. Ich życie zmienia się diametralnie. Mieszkają w gigantycznym domu olbrzymów i chodzą do szkoły z pięciometrowymi dziećmi. Alik i Idalia są najmniejsi na świecie, a wszystko w otaczającym ich świecie jest ogromne. Jakby tego było mało, każdy chce być jeszcze większy… Do Świata Ogromnych na ratunek Alika i Idalii rusza dzielna brygada: Kuki, Gabi i mówiący pies Budyń. Gdy trafiają do Świata Ogromnych ich pierwszym zadanie to znalezienie tajemniczych puzzli. Następnie ekipa musi je ułożyć, ponieważ jest na nich mapa z drogą do świata ludzi. To nie jest jedyna trudność, jaką spotykają Gabi, Kuki i Budyń. Muszą pokonać olbrzymie stwory, potężnego Giguna, a przede wszystkim zwalczyć w sobie pokusę, by zmienić się w Ogromnych. Ciekawe, jak sobie z tym poradzą?

Kat Polski. Hans Frank. Osobisty adwokat Hitlera – Garry O’Connor

Data wydania: 14.10.2015

Doskonała lektura dla miłośników biografii i pasjonatów historii. Książka O’Connor’a to nie tylko życiorys Hansa Franka, to także portret narodu zafascynowanego nazistowską ideologią.

Frank był postacią barwną, wyrazistą i niejednoznaczną. Nienawidził Polaków, Ukraińców, Białorusinów i Żydów. Kochał operę. Wikłał się w liczne romanse. Z satysfakcją posyłał ludzi na śmierć. Był błyskotliwym prawnikiem. Głosił, że „Nikt nie może być skazany bez możliwości obrony” i „Nikt nie może być pozbawiony czci, wolności, życia i zarobku bez orzeczenia sądowego”. Rozkradał dzieła sztuki. Zbrodniarz, który nawrócił się na chrześcijaństwo. Fanatyczny zwolennik Hitlera. Po aresztowaniu dobrowolnie oddał swój dziennik służbowy liczący 38 tomów. Ta dokumentacja posłużyła Garry’emu O’Connor’owi do napisania wnikliwej biografii kata Polski. Życiorys Hansa Franka to dalszy ciąg przemyśleń na temat przyczyn i przebiegu II wojny światowej. Rozpoczął je książką „The 1st Household Cavalry 1943-1945. In the Shadow of Monte Amaro”.  Garry O’Connor to jeden z czołowych współczesnych biografów. Pisał o życiu Szekspira i Aleca Guinessa. W Polsce znany jest przede wszystkim z książki o Janie Pawle II.

Drugi miesiąc miodowy – James Patterson, Howard Roughan

Data wydania: 20.10.2015

Nora Sinclair to uosobienie męskich pragnień. Piękna, seksowna, bystra i błyskotliwa dekoratorka wnętrz. Jej klienci to sami bogacze. Choć wiedzie jej się dobrze, to nie ma szczęścia do związków. Każdy partner Nory umiera na atak serca. Każdy z nich zostawia po sobie pokaźny majątek. Kobieta po raz kolejny zaręcza się. Tym razem bogatym bankierem Connorem Brownem. Niedoszły mąż umiera na zawał. I jak jego poprzednicy pozostawia miliony, które trafiają na konto niedoszłej żony. Tym razem śmiercią bankiera zaczyna interesować się FBI. Sprawa trafia w ręce agenta Johna O Hary. Zmieniając swoją tożsamość zbliża się do Nory i zaczyna pewną grę. Ma ona pomóc zdemaskować kobietę. Jak się okazuje nie jest to łatwe, ponieważ agent ulega urokowi Sinclair. Jak szybko Nora zorientuje się, co tak naprawdę jest grane? Czy John będzie potrafił wyplątać się z tej gry?

„Drugi miesiąc miodowy” czyta się błyskawicznie. Swobodny język, lekki styl, krótkie rozdziały. Patterson jak zawsze skupił się na tym, co najważniejsze i powstał kolejny świetny kryminał.

Polityka na kozetce. Jednostka i jej wewnętrzne życie – Andrew Samuels

Data wydania: 25.10.2015

Książka Samuels’a to nie tylko doskonała lektura dla polityków, psychologów, socjologów i terapeutów. To świetna pozycja dla każdego, kto angażuje się w otaczającą go rzeczywistość. Autor – analityk jungowski – pokazuje nowe spojrzenie na życie polityczne i społeczne. Samuels to bez wątpienia autorytet w tej dziedzinie. Jest znanym na całym świecie wpływowym komentatorem życia politycznego, a najnowszą publikację oparł na swoich doświadczeniach zawodowych. Ma ich sporo. Doradzał wielu znanym politykom, aktywistom, organizacjom. Pracował między innymi Tony`m Blairem.

„Polityka na kozetce. Jednostka i jej wewnętrzne życie” to postjungowskie spojrzenie na politykę, psychoterapię i psychologię w czasach, kiedy scena polityczna wywiera coraz większy wpływ na jednostkę. To także wyjaśnienie związku psychoterapii z duchowością i pokazanie znaczenia ojcostwa jako formy władzy. Samuels bazując na psychologii Junga zgłębia takie wątki jak tajemne życie polityki, polityka transformacji, nowy porządek dla kobiet i mężczyzn, formy uprawiania polityki, psychologia narodu.

Mary Rose postanawia żyć – Ann-Marie Mac Donald 

postanawiazycData wydania: 28.10.2015

Mary Rose McKinnon bohaterka nowej powieści Ann-Marie Mac Donald postanawia ustatkować się. Rezygnuje z kariery pisarskiej, żeby cały swój czas poświęcić rodzinie. Jak się okazuje wszystko jest na jej głowie, dwójka dzieci Matthew i Maggie, dom i niesforny pies. Pomimo tego, że Mary ma partnerkę z obowiązkami musi radzić sobie sama. Hilary jest cały czas zajęta pracą zawodową. Pełni funkcję dyrektorka teatru. Mary Rose jest sfrustrowana, rozdrażniona, wściekła i zła, że utknęła w domu, jak w pułapce. Na domiar złego problemów przysparzają jej rodzice. Matka ma demencję starczą, ojciec bez przerwy śpi. Jednak nie to wszystko jest najgorsze. Do Marry wracają wspomnienia z dzieciństwa. Niejasne i niepokojące… Czy uda się jej zapanować nad przeszłością? Czy będzie miała siłę, żeby budować przyszłość?

Portret wisielca – Marcin Wroński

Data wydania: 28.10.2015

Komisarz Maciejewski powraca! Tym razem śledczy zajmie się sprawą na uniwersytecie. Jest druga połowa lat 30. Na żydowskiej jesziwie wybucha bunt. Maciejewski po przybyciu na miejsce znajduje zwłoki studenta. Wszystko wskazuje na to, że chłopak utopił się w mykwie. Okoliczności świadczą o tym, że było to najprawdopodobniej samobójstwo. Sprawa przybiera jednak inny obrót, gdy na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim wiesza się polski student. Jak się okazuje obaj studenci byli notowani przez policję. Młody Żyd figurował jako ofiara antysemickiej napaści, a Polak jako jeden z chuliganów, którzy go pobili. Władzom obu uczelni zależy na zatuszowaniu sprawy. Komisarza nie dziwi, że próbują wyciszyć sprawę. Zastanawia go jednak, co starają się ukryć profesorowie, u których obaj młodzi ludzie byli nieoficjalnymi asystentami? To już ósma powieść Marcina Wrońskiego z cyklu o komisarzu Maciejewskim.

Mroczna wieża V. Wilki z Calla – Stephen King

Data wydania: 30.10.2015

W tej części „Mrocznej wieży” akcja trochę zwalnia… Czytelnik trafia do małego miasteczka Calla Bryn Sturgis – położonego w miejscu zwanym Pograniczem. King bez pośpiechu przedstawia jego mieszkańców, ich nadzieje i obawy. Raz na dwadzieścia kilka lat miejscowość jest nawiedzana przez złowrogie stwory w wilczych maskach. Ci bezwzględni najeźdźcy terroryzują okolicę i porywają dzieci. Zostają one poddane tajemniczym rytuałom i wypuszczane z powrotem do domów. Są jednak zupełnie inne – to upośledzone umysłowo istoty zwane Pokurami. Mieszkańcy Calla proszą rewolwerowców o pomoc. Rolanda i jego ka-tet postanawiają przerwać poszukiwania Mrocznej Wieży, by stawić czoło wilkom. Wówczas jednak nikt nie przypuszcza, że od wyniku tej bitwy będzie zależał los Świata Pośredniego…

„Wilki z Calla” to już piąty tom serii Mroczna Wieża. Podobno Stephen King pisząc tę część inspirował się filmem Kurosawy „Siedmiu samurajów”. Książka kończy się oczywiście w takim momencie, że Czytelnicy nie będą mogli doczekać się kolejnej części. Każdy jest ciekaw, jak autor będzie kontynuował podjęte wątki w następnych tomach serii.

      Które październikowe propozycje książkowe skusiły Was? Po którego autora sięgniecie? A może ukaże się coś ciekawego, co pominęłam? Piszcie, zachęcam 🙂

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf