SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

Andrzej Maleszka - biografia

Andrzej Maleszka jest polskim reżyserem telewizyjnym i teatralnym, scenarzystą i pisarzem. To twórca najbardziej oryginalnych filmów, adresowanych do dzieci i młodzieży, jakie możecie zobaczyć w polskim repertuarze. Napisał scenariusze i wyreżyserował ponad trzydzieści spektakli, wystawianych w teatrach lub prezentowanych w telewizyjnym Teatrze Młodego Widza oraz kilkanaście filmów i seriali telewizyjnych. Andrzej Maleszka został laureatem kilkunastu nagród i wyróżnień, w tym międzynarodowej prestiżowej nagrody Emmy za cykl filmowy Magiczne drzewo, które gościło na ekranach w latach 2003 – 2006. Jest również autorem powieści z cyklu o tym samym tytule.

Początki Andrzeja Maleszki


Andrzej Maleszka urodził się w 1955 roku w Poznaniu. Jest absolwentem filologii polskiej ze specjalizacją teatrologiczną na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W czasach studenckich był kierownikiem artystycznym Studenckiego Teatru Nurt. W roku 1977 Andrzej Maleszka rozpoczął pracę w poznańskim ośrodku Telewizji Polskiej, gdzie jako autor i reżyser realizował miniatury teatralne oraz filmy krótkometrażowe. W latach 1986-1990 był związany z poznańskim Teatrem Nowym, gdzie wyreżyserował cztery spektakle oparte na własnych utworach dramatycznych. W tym czasie tworzył także nagradzane później spektakle telewizyjnego Teatru Młodego Widza.

Z czego słynie Andrzej Maleszka?


Znany jest przede wszystkim jako twórca niekonwencjonalnych filmów i spektakli dla najmłodszych widzów. Swoich młodych odbiorców traktuje bardzo poważnie, opowiadając im historie atrakcyjne, inteligentne, nasycone specyficznym humorem. W ten sposób Andrzej Maleszka wyjaśnia dzieciom otaczającą je rzeczywistość, posługując się przy tym potocznym lub, jak sam go nazywa „domowym” językiem. Dzięki temu jego twórczość jest uwielbiana przez najmłodszych. Pierwszą taką próbą porozumienia się z młodym widzem, bez tak często spotykanego prowadzenia rozmowy z dorosłymi ponad głowami dzieci, była telewizyjna Ballada o Kasi i drzewie. Później przyszły słynne spektakle Andrzeja Maleszki, wystawiane do dziś, takie jak Wielkoludy, Burza w Teatrze Gogo, Mechaniczna Magdalena, Maszyna zmian i Mama-Nic. Część z nich doczekała się również swoich ekranizacji.

Na czym polega sukces i oryginalność Andrzeja Maleszki?


Filmy i baśnie Andrzeja Maleszki mówią o tęsknotach, szczególnie o tych dziecięcych. O głębokiej potrzebie fantastycznych zdarzeń, która jest naturalna dla każdego dziecka. Ważne jest jednak to, że ta cudowność świata, przedstawionego na scenie czy ekranie nie jest zupełnie oderwaną od rzeczywistości dziecięcą fantazją, a raczej próbą uzupełnienia niekompletnego obrazu, jaki dają nam ludzkie zmysły. Filmy i książki Andrzeja Maleszki dotyczą też relacji pomiędzy małym człowiekiem a wielkim światem. Autor w naturalny sposób potrafi odnaleźć porozumienie z widownią różnego pochodzenia. Uważa, że kiedy jesteśmy dziećmi, odbieramy świat bardzo podobnie, niezależnie od tego, gdzie dorastamy. Dlatego Andrzej Maleszka łączy codzienne, realne zdarzenia z cudownością. W ten właśnie sposób dzieci z każdego miejsca na ziemi odczuwają świat.

Andrzej Maleszka i jego niezwykły kontakt z młodym widzem


Swoje artystyczne założenia Andrzej Maleszka przełożył na ponad trzydzieści filmów. W większości są to krótkie, kilkunastominutowe utworzy, które tworzą zamkniętą całość przystosowaną do percepcji małego dziecka. Ta zamknięta konstrukcja pozwala stworzyć kompletny świat, po którym poruszają się prowadzeni pewną ręką dziecięcy aktorzy. Andrzej Maleszka ma niezwykłą umiejętność pracy z dzieckiem, która pozwala mu wydobywać ze swoich młodych wykonawców autentyczne emocje i niezwykle dojrzałe reakcje. Wybiera swoich małych współpracowników, odwiedzając szkoły. Świadomie unika castingów, uważając, że eliminują autentyczne aktorskie osobowości, mieszkające z dala od miast.

Książki Andrzeja Maleszki – seria Magiczne Drzewo


Nakładem wydawnictwa Znak autor od 2009 roku wydaje kolejne powieści z serii Magiczne Drzewo. Andrzej Maleszka zdobył za nią prestiżową nagrodę Najlepsza Książka Roku, przyznawaną przez polską agencję IBBY, nagrodę Polskiej Izby Wydawców oraz Nagrodę ZAiKS. W skład serii Magiczne Drzewo Andrzeja Maleszki wchodzą takie tytuły, jak Czerwone krzesło, Tajemnica Mostu, Olbrzym, Gra, Cień Smoka i wiele innych.

W księgarni internetowej Gandalf znajdziesz 20 książek, których autorem jest: Andrzej Maleszka. Dostępne formaty: pakiet, twarda.
Tytuły autora dostępne są w kategoriach: dla dzieci, fantastyka, Lektury szkolne, Dla młodzieży, nagrody literackie, pakiety, outlet, Książki na prezent 🎁, bestsellery, promocje książkowe, wysyłka 24h, Znak, Książkowe ferie zimowe.

Na książki autora Andrzej Maleszka mamy rabaty sięgające do 45%.
... ...