Polecamy

Książki new adults, czyli jak smakuje dorosłość. Powieści dla tych, którzy szukają swojej drogi w życiu

Avatar
Napisane przez Gandalf

Książki new adults, następcy popularnego gatunku young adult, skupiają się przede wszystkim na granicy pomiędzy dojrzewaniem a dorosłością. Pokazują zmagania bohaterów, którzy muszą odnaleźć się w nowym środowisku, nierzadko mimo młodego wieku mają już za sobą nieprzyjemne doświadczenia oraz próbują poradzić sobie z problemami na własną rękę – bez dotychczasowej pomocy bliskich. To zwykle romantyczne opowieści z happy endem: dwójka ludzi poznaje się na studiach lub w pierwszej pracy, nierzadko przynajmniej jedno z nich pochodzi z daleka, jest osamotnione i szuka własnej drogi w życiu. Z początku przeciwności losu oraz wrażenie niedopasowania charakterów nie pozwalają im na szczęśliwy związek, jednak ostatecznie okazuje się, że oboje potrafią dać sobie to, czego najbardziej potrzebują – bliskość i zrozumienie. Przedstawiamy własny ranking książek new adults po polsku, które zauroczą niejednego czytelnika.

Miłość zrodzona w mroku

Debiutancka i bestsellerowa powieść Tracey Marie Frazier „Mroczna miłość”, rozpoczynająca cykl „Mroczne światło”, to jedna z książek new adults, która powoli wchodzi do kanonu gatunku. Główna bohaterka, 17-letnia Abby, traci ostatnią bliską osobę w swoim życiu, przez co roztacza się przed nią najgorsza z wizji: sierociniec. Za żadne skarby nie chce tam trafić, więc ukrywa się na złomowisku, przekonana, że tam będzie mogła ochłonąć w spokoju. Okazuje się jednak, że niejedyna szuka w tym miejscu ukojenia. Oprócz niej w tym samym czasie pojawia się tam Jake – tajemniczy, mroczny motocyklista, który jak się okazuje, ma niejedno na sumieniu. Z pozoru tę dwójkę różni wszystko, jednak szybko się okazuje, że nie mogą przestać o sobie myśleć i oboje odczuwają, że w ich życiu zaszła jakaś zmiana. Czy jednak na lepsze? I czy szczere, prawdziwe uczucie faktycznie może narodzić się w tak niecodziennym momencie, gdy żadne z nich nie miało nadziei na lepszą przyszłość?

Studenckie zawirowania

„Pościg” Elle Kennedy to jedna z najnowszych książek new adults, wydana w 2019 roku, w której autorka ugryzła temat od nieco innej strony – tym razem to główna bohaterka, Summer, pochodzi z „wyższych sfer”, a główny bohater, Fitz, jest hokeistą-amatorem, który sam musi opłacić swoje studia. Zbiegiem okoliczności zostają współlokatorami w kampusie studenckim, co sprawia, że muszą widywać się codziennie – i choć poważny, ponury Fitz wydaje się nie pasować do pięknej, bogatej Summer, oboje zaczynają czuć do siebie coś więcej. Pewne nieporozumienie przekreśla jednak ich dotychczasową relację, a w grę zaczyna wchodzić zazdrość, którą Summer umiejętnie operuje. Czy faktycznie ten związek od początku nie miał szans na przetrwanie? A może oboje dostrzegą, że potrzebują siebie nawzajem i że życie w odosobnieniu nie jest tym, czego pragną? To niezwykle namiętna historia o studenckiej miłości, która okazuje się dojrzalsza, niż z początku mogłoby się wydawać.

Koniec snu

Zakazana miłość pomiędzy nauczycielem a uczennicą to również popularny motyw w książkach new adults, który w 2017 roku w świetny sposób wykorzystała Elizabeth O`Roark w swoim „Przebudzeniu Olivii”. Tytułowa Olivia to twarda i pewna siebie nastolatka: właśnie zdobyła wyczekiwane stypendium sportowe na uniwersytecie, choć pewna tajemnica z jej życia mogłaby sprawić, że straci to i o wiele więcej. Will to z kolei jej nowy trener – niespełniony marzyciel, dla którego romans z podopieczną to ostatnie, czego powinien chcieć w życiu. Ich relacja z początku jest niezwykle trudna, jednak to właśnie jemu Olivia postanawia powierzyć swój sekret. Ma nadzieję, że mężczyzna będzie w stanie jej pomóc – i ten moment sprawia, że ich relacja nabiera rumieńców, a oboje po cichu zaczynają nawzajem siebie pożądać. Czy jednak mogą zaryzykować własne kariery dla tego – przelotnego, jak mogłoby się na początku wydawać – uczucia?

„Bracia Slater”

„Dominic” jest pierwszym tomem „Braci Slater” autorstwa L.A. Casey. To seria złożona z samych książek new adults, przedstawiająca historie zaborczych i dominujących, ale jednocześnie intrygujących braci, którzy w najmniej spodziewanych momentach spotykają na swojej drodze miłości życia – i tylko z pozoru wydaje się, że to bracia pociągają w tych związkach za sznurki. Pierwsza część skupia się wokół Dominika, impulsywnego i kochającego adrenalinę mężczyzny, który – wbrew samemu sobie – zadurza się w Bronagh. Ku jego zaskoczeniu, dziewczyna nie jest zainteresowana jego osobą, a nawet traktuje go z chłodnym dystansem: jest równie pewna siebie co on i nie ma zamiaru wdawać się w ten burzliwy romans. Dominic jednak twierdzi, że zawsze zdobywa to, czego chce, a Bronah, choć usilnie stara się nie zwracać na niego uwagi, również zaczyna odczuwać coraz większe pożądanie. Czy jednak byłaby w stanie wytrzymać w tak niebezpiecznym związku? A może Dominic wcale nie przyniesie jej cierpienia, jak z początku zakładała?

Destrukcyjna przeszłość

„Zapomnij o mnie” to pierwsza napisana przez bestsellerową autorkę K.N. Haner książka z gatunku new adults – dość nowa, bo wydana w 2018 roku. Jej główny bohater, Marshall, próbuje zostawić za sobą dawne błędy i problemy oraz zacząć swoje życie na nowo. Zmienia więc pracę i miejsce zamieszkania, w nadziei, że od teraz na dobre zakończy się jego burzliwa młodość. Wprowadza się do dwójki studentów – jednym z nowych lokatorów okazuje się Sara, piękna, zafascynowana jego groźnym wyglądem kobieta. Z początku Marshall jest przekonany, że on jest tym, którego życie skrywa mroczne i niebezpieczne tajemnice, jednak okazuje się, że to właśnie Sara wciąga go w pewną grę. Z pozoru ułożona studentka okazuje się kimś całkiem innym, niż Marshall przypuszczał – jej życie, podobnie jak i jego, nie było usłane różami, ale teraz oboje mają szansę na to, by pomóc sobie nawzajem i zmienić się na lepsze.

New adults to książki, w których można wyróżnić dwa główne nurty: uczelniany (lub pracowniczy, jednak nadal dotyczący młodych osób) oraz podróżniczy. Często przedstawiają zmagania bohaterów, którzy są nowi w danym miejscu, nie znają jeszcze okolicy i przybyli z daleka w nadziei, że zostawią za sobą problemy z przeszłości, a w dorosłość wkroczą z „czystą kartą”. To literatura dla nieco starszych czytelników od grupy docelowej young adults: opowiada bowiem o poważniejszych związkach czy zbliżeniach, a także porusza trudne tematy, jak przemoc i śmierć. W powyższym rankingu podaliśmy zaledwie kilka propozycji z szerokiej gamy książek new adults – z roku na rok gatunek staje się coraz popularniejszy i pojawiają się nowe książki, w ciekawy sposób wykorzystujące gotowe schematy lub tworzące całkiem nowe, oryginalne historie. Pamiętaj, że te wymienione przez nas możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf