Aktualności Edukacja

Jakich języków warto się uczyć? Kulturalna podróż po językach świata

Jakich języków warto się uczyć? Podręczniki językowe na Gandalf.com.pl
Avatar
Napisane przez Gandalf

Jakich języków opłaca się uczyć? Odpowiedź jest prosta – wszystkich! A na pewno tych, które pozwolą Ci nie tylko porozumiewać się za granicą, ale także lepiej poznać kulturę interesującego Cię kraju. Warto też zainwestować swój czas w naukę niszowych języków, których znajomość będzie Twoim atutem i powodem do dumy.

Języki obce – co daje nam ich znajomość?

Języki obce, a dokładnie ich znajomość, to klucz do sukcesu w wielu dziedzinach. Pozwala ona na swobodną komunikację za granicą i otwiera mnóstwo nowych możliwości. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jakich języków obcych opłaca się uczyć najbardziej. Odpowiedź na nie jest jednoznaczna – każdego, który tylko wyda Ci się interesujący.

Nie da się ukryć, że najwięcej osób zna takie języki obce, jak angielski, niemiecki, hiszpański czy francuski. Dzieje się tak dlatego, że jesteśmy dość dobrze zaznajomieni z kulturą i popkulturą narodów posługujących się nimi. Jeśli jednak chcecie poszerzyć swoje horyzonty i dobrze poznać kulturę mniej popularnych krajów, warto zdecydować się na naukę bardziej niszowych języków.

Jakich języków warto się uczyć?

Łatwy dostęp do książek, filmów i muzyki z całego świata pozwala na zgłębienie wiedzy na temat innych kultur. Jednak nie można zapominać, że do tłumaczeń często wdzierają się błędy, które potrafią całkowicie zmienić sens wypowiedzi bohatera historii. Poznając mniej popularne języki obce dajesz sobie szansę na to, aby obejrzeć na przykład czeski film bez napisów czy dokładnie zrozumieć dialogi bohaterów tureckich seriali.

Jeśli zdecydujecie się na to, aby poznawać niszowe języki obce, macie wiele możliwości. O ile nie posiadacie sprecyzowanych potrzeb i wciąż nie wiecie jakich języków warto się uczyć, mamy dla was kilka propozycji. Naszym zdaniem, powinniście zastanowić się nad nauką poniższych.

1. Język szwedzki

Idealna propozycja dla miłośników kryminałów! W tym języku powstało i nadal powstaje ich całkiem sporo. Jesteśmy przekonani, że historie z serii o Fjallbace, stworzone przez Camillę Lackberg, robią jeszcze większe wrażenie, gdy czyta się o nich w języku szwedzkim.

2. Język koreański

O jego nauce powinien pomyśleć każdy fan K-popu i miłośnik tamtejszej kultury i popkultury. Poza tym, duma z obejrzenia oscarowego filmu Parasite w oryginale, bez napisów, z pewnością wynagrodzi wysiłek włożony w poznawanie języka koreańskiego.

3. Język arabski

Kultura arabska jest niesamowicie bogata, a jej wyjątkowość potrafi poruszać i jednocześnie uzależniać. Znajomość języka arabskiego pozwoli Ci nie tylko na zrozumienie słów piosenek, których taneczne, orientalne rytmy uwodzą wielu melomanów. Stworzy również możliwość lepszego poznania arabskiej literatury i sztuki.

4. Język grecki

Grecki to język starożytnych filozofów, a jego znajomość to domena ludzi inteligentnych i wykształconych. Zainteresowanych kulturą antyczną oraz wielkimi dziełami literatury, jakie powstały właśnie w tym języku. Jeśli i Ty chciałbyś przeczytać Odyseję w oryginale, powinieneś zabrać się właśnie za naukę języka greckiego.

5. Język chiński

Choć nie jest to najbardziej oczywisty wybór, nauka chińskiego może okazać się dla Ciebie początkiem pięknej przygody z literaturą i kulturą tego kraju. Dzięki jego znajomości możecie poznać na przykład wszystkie legendy o wojowniczce Mulan. Podobno w Chinach krąży o niej wiele bardzo różniących się od siebie opowieści. Dobre podręczniki i książki do nauki chińskiego i innych języków obcych znajdziesz na Gandalf.com.pl.

Zobacz też:
Pomoce do nauki języków obcych – jak je dobrać?
Jak wybrać podręcznik do nauki angielskiego?

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf