Pomoce do nauki języków obcych – jak je dobrać?

edukacja pomoce do nauki języków obcych Agnieszka
Napisane przez Agnieszka 225 wyświetleń
Brak komentarzy
Udostępnij:

Nauka języków obcych to sprawa bardzo indywidualna i wymagająca spersonalizowanego podejścia. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie programu nauczania przez nauczyciela (jeżeli uczęszczamy na kursy językowe) lub dobór pomocy dydaktycznych do nauki (jeżeli zamierzamy uczyć się języka samodzielnie). W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć nieco ten problem.

Nauka na kursach językowych a materiały uzupełniające

Jeżeli podstawę naszego rozwoju językowego mają stanowić kursy stacjonarne lub kursy językowe online, powinniśmy także pamiętać o tym, że samo uczęszczanie na taki kurs nie przyniesie oczekiwanych efektów. Ogromne znaczenie ma tutaj praca własna i wysiłek, jaki włożymy w przyswojenie nowego materiału oraz w pewne połączenie go z wiedzą, jaką już posiadamy. Pierwszym elementem, który wybiega poza mury szkoły językowej i same zajęcia, są prace domowe. Ich sumienne odrabianie, jak bardzo nie mielibyśmy na to ochoty lub czasu, jest bardzo ważne. To praca domowa pomaga w utrwalaniu materiału zaprezentowanego podczas lekcji, to ona pozwala nam na dodatkowy kontakt z materią językową w domowym zaciszu. I to z materią, którą w pewien sposób już poznaliśmy, przyswojenie jest już więc łatwiejsze. Pracę domową warto jest łączyć z treściami uzupełniającymi w postaci chociażby materiałów edukacyjnych online (platformy streamingowe, ćwiczenia interaktywne, podcasty etc.) lub w formie tradycyjnej: podręczniki, repetytoria, zeszyty ćwiczeń gramatycznych oraz leksykalnych. Co ważne: jeżeli planujemy korzystać z materiałów dodatkowych, nie tylko z tych, które zostały wykorzystane na lekcji, zasięgnijmy porady nauczyciela, co w naszym przypadku będzie odpowiednie, co przyniesie efekty, a nie zaszkodzi, co pozwoli na uzupełnienie i poszerzenie wiedzy, a nie przytłoczy nas nowymi, nieodpowiednimi w danej chwili informacjami.

Pomoce dydaktyczne do nauki języków obcych

Znaczenie pomocy dydaktycznych a nauka samodzielna

Osoby, które uczą się języka obcego od początku samodzielnie, powinny przyłożyć jeszcze większą wagę do doboru pomocy dydaktycznych. Począwszy od treści bazowych (podręcznik, zeszyt ćwiczeń, kurs online), na treściach dodatkowych skończywszy. Materiały, które tworzą podstawę naszej wiedzy, powinny być dobrane szczególnie uważnie. To one zbudują fundament naszego sukcesu. Powinniśmy więc dokładnie poznać sposób prezentacji treści w danym medium, bez względu na to, czy będzie to podręcznik tradycyjny, czy kurs online do samodzielnej nauki. Będzie to miało wpływ na dalsze postrzeganie treści obcojęzycznych oraz na to, w jak efektywny sposób je przyswoimy. Jeżeli dany materiał nie będzie do nas przemawiał, nie zainteresuje nas swoją budową, wyglądem, sposobem prezentacji nowej wiedzy, to niekoniecznie chętnie będziemy po niego sięgać. To raz. Dwa: poszukajmy opinii o danym materiale, porozmawiajmy z jego użytkownikami. Jeżeli mamy taką możliwość, sprawdźmy opinie na forach dyskusyjnych czy portalach społecznościowych. Jednym słowem: research.

Gdy już podejmiemy decyzję, co do wyboru podstawy, zastanówmy się nad dodatkowymi pomocami dydaktycznymi.

Po pierwsze: czy w ogóle na początku naszej nauki są one potrzebne. Może na wstępie warto jest się lepiej skupić na mniejszej ilości treści, popracować nad jakością recepcji. Pozwoli to na lepszą systematyzację nauki, ilość informacji nie będzie przytłaczająca i będziemy mieli więcej czasu na ich przyswojenie.

Po drugie: gdy uważamy, że możemy wprowadzać już treści dodatkowe, dobierzmy je świadomie. Nie sugerujmy się np. promocją w sklepie czy reklamą w mediach. Dokładnie zapoznajmy się z danym materiałem i zastanówmy się, czy w naszym przypadku będzie on odpowiedni. Warto jest też poznać swój typ uczenia się, aby zadecydować o formie dodatkowych pomocy. Może u kolegi/koleżanki sprawdził się słownik obrazkowy, a w naszym przypadku lepsze efekty przyniesie nagranie audio nowych słówek.

Nauka języków obcych

Wsparcie specjalisty na kursach językowych online

Jeżeli pod względem czasowym i finansowym możemy sobie pozwolić na indywidualną naukę języka obcego 1 na 1, warto znaleźć szkołę językową online, która pomoże nam w doborze odpowiedniego nauczyciela. Nauczyciel ten będzie miał ogromne znaczenie dla naszego postępu językowego. On dobierze odpowiednie materiały dydaktyczne, zaprezentuje je w efektywny sposób, pomoże w rozwiązywaniu problemów, na jakie natknęliśmy się np. przy pracy domowej. Zasugeruje, które pomoce dydaktyczne będą w naszym przypadku odpowiednie i odradzi te, które mogą nie spełnić swojej funkcji. Aby jednak mógł tego dokonać, musi nas poznać, poznać nasze preferencje językowe, nasz sposób uczenia się, nasze możliwości. Nie bez znaczenia w tym całym procesie motywacja. Zarówno ta pochodząca od nauczyciela, ale też ta, którą mamy w sobie.

Nie jest ważne, jakiego języka obcego chcemy się uczyć, odpowiednia pomoc specjalisty może nam zaoszczędzić wiele czasu, pieniędzy oraz ustrzec przed frustracją wynikającą z nieodpowiednio dobranych pomocy dydaktycznych. Warto to przemyśleć.

Udostępnij:
2 października 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.